تماس با ما درباره ما
کد خبر: 696

ضرورت افزایش سواد رسانه ای جامعه

سینماآنلاین: کارشناسان حقوقی و رسانه ای در گفت وگو با برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران ضرورت افزایش سواد رسانه ای را به بهانه ماجرای خودسوزی سحر خدایاری مورد بررسی قرار دادند.

کارشناسان رسانه ای و حقوقی ابعاد ماجرای خودسوزی «دختر آبی» را بررسی کردند

به گزارش سینماآنلاین، موج سازی رسانه های بیگانه و برخی چهره های مشهور سیاسی و هنری از ماجرای خودسوزی سحر خدایاری که در شبکه های اجتماعی به «دختر آبی» مشهور شده، دست اندرکاران برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران را برآن داشت تا با حضور زهیر اصفهانی؛ استاد دانشگاه و کارشناس ارشد رسانه و دکتر سلمان کونانی؛ جرم شناس و نماینده مدعی العموم در محاکم مطبوعاتی به ضرورت موضوع سواد رسانه ای در بین عموم مردم و مسئولیت حقوقی افراد دربرابر انتشار مطالب خود در فضای مجازی بپردازند.


زهیراصفهانی در این برنامه با اشاره به ماجرای فوق و موج سواری برخی چهرهای مشهور(سلبیریتی) و رسانه های دشمن از این ماجرا گفت: در ماجرای دختر آبی از شگرد رسانه ای به نام پشه مالاریا استفاده شد. به این ترتیب که در اوج مراسم عزاداری محرم حسینی در روز تاسوعا به یکباره با موجی از این خبر خواستند حواس مردم را از موضوع اصلی منحرف کنند که متاسفانه بسیاری از سلبریتی های هنری و سیاسی و.. نیز در این ماجرا نقش آفرین بودند.


کارشناس ارشد رسانه تصریح کرد: اصل ماجرا آن چیزی نبود که رسانه های بیگانه و برخی چهره های مشهور سیاسی و هنری در شبکه های اجتماعی و کانال های ماهواره ای آن را بیان کردند و علت اصلی تشکیل پرونده برای آن مرحومه؛ اتهام درگیری و توهین به کارکنان نیروی انتظامی بوده است.


وی در همین باره خاطرنشان کرد: در این میان نباید از قصور رسانه ای خود نیز قافل شویم. چراکه اگر پیش از فوت سحر خدایاری درباره اصل ماجرا به درستی روشنگری می شد، این هجم از تحریک احساسات به وجود نمی آمد.


ین استاد علوم ارتباطات با ابراز تاسف از سطح پایین سواد رسانه ای در بین ایرانیان تصریح کرد: متاسفانه در موضوعات فرهنگی و اجتماعی و نیز ابعاد فرهنگی و اجتماعی رخدادهای گوناگون که در شبکه های اجتماعی برجسته می شود، آنچه که می بینیم سطح پایین سواد رسانه ای کاربران ماست که نخستین دلیل این موضوع از کمبود مطالعه سرچشمه می گیرد.


اصفهانی در همین باره به آماری اشاره کرد و گفت: در کشور ما سرانه مطالعه روزانه 2 ثانیه است و این در حالیست که در کشوری مانند هند که با 3/1 میلیارد جمعیت یک جهش بزرگ اقتصادی را ظرف سال های اخیر داشته، سرانه مطالعه 10 و نیم دقیقه است.

وی در همین باره به آماری اشاره کرد و ادامه داد: هر ایرانی به طور متوسط حدود 2 ساعت و 15 دقیقه حضور دارد که مشکل این است که حضور در این فضا به همراه مطالعه عمیق نیست و یک مطالعه سطحی را در بر میگیرد.


*سلبریتی ها مطالعه ریشه ای ندارند

اصفهانی به نقش سلبریتی ها در فضای شبکه های اجتماعی هم اشاره کرد و افزود: البته الگو قرار دادن چهره های مشهور که شامل همه ابعاد آن می گردد، در همه دنیا وجود دارد. فرد در این حالت می خواهد در مرکز نگاه دیگران قرار گیرد و برای رسیدن به این هدف گاه از مطالب نادرست استفاده می کند.


اصفهانی به نقش سلبریتی ها در فضای شبکه های اجتماعی هم اشاره کرد و افزود: البته الگو قرار دادن چهره های مشهور که شامل همه ابعاد آن می گردد، در همه دنیا وجود دارد. فرد در این حالت می خواهد در مرکز نگاه دیگران قرار گیرد و برای رسیدن به این هدف گاه از مطالب نادرست استفاده می کند.


وی به نقش منفی سلبریتی ها در ماجرای دختر آبی اشاره و عنوان کرد: چهره های مشهور اعم از هنری و سیاسی و غیره زمانی که در زندگی شخصی خود رخداد خوبی آن را انعکاس می دهند اما در ماجراهای بد زندگی خودشان کمتر این کار را می کنند و بیشتر درصدد کتمان آن هستند. این در حالیست که در بسیاری از رخدادهای تلخ کشور می بینیم که این افراد بیشتر یک نقش منفی را ایفا می کنند که نمونه آن ماجرای دختر آبیست.

*قوانین فعلی پاسخگو نیست

سلمان کونانی کارشناس جرم شناسی و نماینده مدعی العموم در محاکم مطبوعاتی هم در برنامه بحث روز گروه سیاسی رادیو ایران با اشاره با ناکارآمدی قانون رسیدگی به جرایم رایانه ای عنوان کرد: به صراحت باید بگویم این قانون که در سال 88 تصویب شد تنها می تواند 3 تا 5 درصد نیاز حقوقی ما را پاسخ دهد و این در حالیست که فضای مجازی هر لحظه در حال تحولات شگرف است.


*مصونیتی گفتاری در فضای مجازی برای هیچ کس وجود ندارد

کارشناس جرم شناسی دادگستری با ابراز تاسف از ضعف اعتقادی در بین برخی چهره های مشهور هم تصریح کرد: متاسفانه باید به صراحت بگویم بسیاری از چهره های مشهور معروف به سلبیریتی دچار ناهنجاری ایدوئولوژیک و گفتاری رنج می برند و بدون حد و مرز سخن می گویند این در حالیست که ما در بسیاری از کشورهای دنیا همچون ایالات متحده می بینیم که افراد در برابر کوچکترین صحبت های خود در فضای مجازی مسئولیت قانونی دارند.


 وی در عین حال خاطر نشان کرد: با این همه اینگونه نیست که افراد در برابر مطالب منتشر شده خود در این فضا مسئول نباشند و این قانون با وجود تمام کم و کاستی هایش در این زمینه راه برخورد با افراد متخلف را در خود دارد. ضمن اینکه ما در این زمینه قوانین دیگری همچون قانون مجازات اسلامی را هم داریم.


کونانی در پایان در پاسخ به سوالی درباره مصونیت قضایی نمایندگان مجلس در انتشار مطالب فضای مجازی هم تصریح کرد: همه در برابر مطالب منتشر شده خود در فضای مجازی مسئولند. و حضور کنشگران در فضای مجازی با همین قوانین موجود هم باید ظابطه مند باشد.

ارسال نظر