تماس با ما درباره ما
کد خبر: 298

شبکه سه چطور دوباره پرمخاطب‌ترین شد؟

نگاه روز | مصطفی قاسمیان

اتفاقاتی که «شبکه 3» را متحول کرد

با گذشت 15 ماه از حضور مدیران جوان در شبکه سه، به نظر می‌رسد برخی نگرانی‌ها درباره بسته‌تر شدن فضای فرهنگی - اجتماعی و ممیزی‌های بی‌مورد بوده است. اتفاقاتی را که در هفته‌های اخیر، روی آنتن این شبکه افتاده، می‌توان به فال نیک گرفت.

به خاطر دارید زمانی که در اردیبهشت سال گذشته، علی فروغی به مدیریت شبکه سه سیما منصوب شد، سابقه مدیریت وی، پیش‌زمینه‌ای در افکار عمومی به وجود آورده بود که چندان مثبت نبود. به نظر می‌رسید حساسیت‌های وی در موضوعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، از سطح معمول حساسیت‌های صداوسیما بیشتر باشد و آستانه تحمل سازمان را از گذشته کمتر کند. برخی انتظار داشتند دایره مسائل مورد مناقشه، توسعه یافته و خطوط قرمز، فعالیت برنامه‌سازان را بیش از پیش محدود کند. این چیزی بود که بیشتر در شبکه‌های اجتماعی ولی کم‌وبیش در رسانه‌ها نیز گفته می‌شد.

حالا که حدود 15 ماه از آغاز مدیریت علی فروغی بر این شبکه مهم و جوان‌پسند گذشته، به نظر می‌رسد این نگرانی‌ها چندان قریب به واقعیت نبوده و اتفاقات دیگری رخ داده است. مهم‌ترین نمود این ماجرا، پخش مسابقه «عصر جدید» است. کسانی که با مسابقات استعدادیابی بین‌المللی آشنا هستند، می‌دانند بخش زیادی از آنچه در این مسابقات اتفاق می‌افتد، در تعارض جدی با باورهای دینی ما و همچنین سیاست‌های صداوسیماست. جسارت در آغاز این مسابقه و بعد در شجاعت شکستن تابوهای موهوم، خلاف انتظارات بود.

اگر با حساسیت‌های تلویزیون آشنا باشید، تأیید می‌کنید که اجرای ترانه‌ای که با صدای «ابی» خواننده لس‌آنجلسی شناخته می‌شود، اجراهای بدون مشکل دختران نینجا و حتی شعبده‌بازی، اتفاقاتی نیستند که پیشتر به سادگی در تلویزیون رخ داده باشند. مثال‌های فراوان دیگری نیز این مسئله را اثبات می‌کند.

در شبکه ورزش نیز که زیر نظر شبکه سه اداره می‌شود، از این دست اقدامات نسبتا آوانگارد مشاهده می‌شود. به خاطر دارید یک ماه پیش، دو مسابقه تنیس از مراحل پایانی ویمبلدون روی آنتن رفت و ممیزی به‌اندازه آن، لذت تماشای مسابقه را به مخاطبان هدیه داد.

آخرین اقدام از این دست نیز که به تازگی انجام شده، پخش مسابقه فوتبال سوپرجام اروپا بین دو تیم چلسی و لیورپول بود که در ابتدا گفته می‌شد به خاطر قضاوت بازی توسط داوران زن، روی آنتن نخواهد رفت. با این حال این مسابقه نیز با سعه صدر پخش شد و اگرچه ممیزی داشت، اما آنچنان نبود که با روان مخاطب بازی کند. این در حالی بود که در شبکه‌های اجتماعی، به خاطر پس‌زمینه‌ای که از مدیران شبکه سه در برخی ذهن‌هاست، گفته می‌شد این مسابقه پخش نمی‌شود.

حاصل این رویکرد، تبدیل شدن «عصر جدید» به پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون و بازیابی جایگاه شبکه سه در صدر پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیون بوده است؛ عناوینی که چند سال بود در اختیار شبکه نسیم قرار داشت. بدون تردید زیر پا گذاشتن خطوط قرمز اخلاقی و دینی، هیچ‌گاه مورد قبول نبوده است؛ اما با کمی سعه صدر و اعتماد به مخاطبان، می‌توان آنتنی پرمخاطب و تماشاگرانی وفادار داشت؛ مانند آنچه در ماه‌های اخیر در شبکه سه مشاهده شده است.

 

ارسال نظر