تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1297

برنامه‌ای برای نشان دادن بی‌رحمی فضای کسب و کار به کارآفرینان

تهیه‌کننده برنامه «میدون» معتقد است: ما فکر می‌کنیم هر چقدر که کسب و کارها را جدی‌تر به چالش بکشیم کمک بهتری به آن‌ها کرده‌ایم. چون بعد از این کمتر مالباخته می‌شوند، شکست می‌خورند و تجربه‌های بد خواهند داشت. ضررهایی که در محیط کسب و کار می‌خورند غیر قابل جبران است. زمانی که سرمایه‌گذاری کنند و شکست بخورند عمر و سرمایه‌شان از بین می‌رود. ما این جدیت را کمکی به شرکت‌کنندگان می‌دانیم. برنامه «میدون» یک برنامه واقعی است و سعی در نشان دادن واقعیت اقتصاد کشور دارد.

هاشمی‌گلپایگانی: در مسابقه «میدون» واقعیت اقتصاد کشور را نشان می‌دهیم

سینماآنلاین_پرستو خلعتبری:برنامه «میدون» یک رقابت تلویزیونی استعدادیابی شغلی است که با هدف مشاوره و حمایت از کسب‌ و کارهای برتر نوپا، طراحی شده است. در فصل اول این برنامه تلویزیونی ضمن تشویق اقشار مختلف مردم برای راه اندازی کسب و کار، از کارآفرینان برتر کشور نیز حمایت‌های مادی و معنوی انجام گرفت تا بتوانند فعالیت خود را گسترش داده و خدمات خود را با کیفیت بهتری ارائه دهند. فصل دوم آن نیز با هدف شناسایی و حمایت از کارآفرینان برتر هر پنجشنبه و جمعه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. به همین بهانه با تهیه‌کننده آن؛ سیدمحمدحسین هاشمی‌گلپایگانی گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

 

برنامه «میدون» مدت‌هاست که روی آنتن است و در طول این مدت به میزانی از پختگی رسیده است. فکر می‌کنید به حد ایده‌آل خودتان رسیده‌اید یا هنوز با آن فاصله دارید؟

برنامه تاحدودی به حد مطلوبی رسیده است اما هنوز تا میزان ایده‌آل فاصله دارد. ما نمی‌خواهیم متوقف شویم بلکه به دنبال رشد روزافزون برنامه هستیم.

در برنامه «میدون» ایده‌ها به چالش کشیده می‌شوند و نگاه کسب و کاری و درآمدزایی در آن وجود دارد. آیا با سوالات و چالش‌هایی که برای شرکت کننده ایجاد می‌کنید باعث دلخوری‌هایی هم شده‌اید؟

بله دلخوری‌ها کم نبوده است. بالاخره «میدون» یک مسابقه است و بازنده از باخت ناراحت می‌شود. برخی از شرکت‌کنندگان سعه صدر بیشتری دارند و برخی کم تحمل‌تر هستند. بعضی از آن‌ها توقع ندارند که انقدر جدی به چالش کشیده شوند. محیط کسب و کار، محیط بی‌رحمی است. ما فکر می‌کنیم هر چقدر که کسب و کارها را جدی‌تر به چالش بکشیم کمک بهتری به آن‌ها کرده‌ایم. چون بعد از این کمتر مالباخته می‌شوند، شکست می‌خورند و تجربه‌های بد خواهند داشت. ضررهایی که در محیط کسب و کار می‌خورند غیر قابل جبران است. زمانی که سرمایه‌گذاری کنند و شکست بخورند عمر و سرمایه‌شان از بین می‌رود. ما این جدیت را کمکی به شرکت‌کنندگان می‌دانیم. برنامه «میدون» یک برنامه واقعی است و سعی در نشان دادن واقعیت اقتصاد کشور دارد.

آیا اتفاقاتی را که برای شرکت‌کنندگان بعد از برنامه می‌افتد را پیگیری می‌کنید که بعد از برنامه چه سرنوشتی دارند و می توانند وارد حوزه کسب و کار بشوند یا نه؟

آیتمی در برنامه داریم به نام «بعد از میدون» که در آن بررسی می‌کنیم که هر شرکت کننده به کجا رسیده است. میدونی یک برنامه واقعی است و صرفاً یک شو نیست و پیگیری می‌کنیم که بعد از «میدون» چه اتفاقاتی برای او افتاده است، چقدر سرمایه گذاری کرده و به کجا رسیده است.

اشاره کردید که «میدون» یک برنامه واقعی است. برای اینکه بتوانید جنبه‌های سرگرمی برنامه را هم حفظ کنید چه کارهایی انجام داده‌اید؟

در واقع ما می‌خواهیم یک شو واقعی متناسب با آن کسب و کار را ایجاد کنیم. ما به این فرد کمک می‌کنیم تا قسمت‌هایی از زندگی‌اش را قشنگ‌تر نشان بدهد. در واقع فرد جدیدی خلق نمی‌کنیم بلکه زندگی همان فرد را به صورت نمایشی نشان می‌دهیم.

در مورد چیدمان داورها توضیح بدهید که چطور انتخاب شدند؟

ما درمیان داوران پنج کاراکتر داریم؛ آقای شکوهی‌نیا نماد جوان، دیجیتال، فضای مجازی و کسب و کارهای نوین، آقای موثقی‌نیا نماد صادرات و تجارت، آقای یونچی نماد فنی یک کسب و کار و حاجی بازاری هستند و خصوصیات فردی آن‌ها نیز متناسب با نوع داوری‌شان است. آقای عبدالملکی نماد دانشگاه و مدیر دولتی، خانم دکتر مهرنوش نیز نماینده جامعه زنان و دانشگاه است.

انتقادی‌ترین بازخوردهایی که در این مدت گرفته‌اید چه چیزی بوده است؟

ما در فصل جدید جدیت‌مان در داوری را بیشتر کرده‌ایم چون احساس کردیم هر چقدر جدی‌تر و پر‌چالش برنامه را برگزار کنیم به واقعیت نزدیک‌تر هستیم اما عده‌ای انتقاد کردند که شما شرکت‌کننده‌ها را اذیت می‌کنید. این‌ها کارآفرینان هستند و نباید آن‌ها را آزار بدهید. یا می‌گفتند فضای برنامه شما ترسناک است. اما ما به مخاطب می‌گوییم حتی اگر فضا بد باشد فضای کسب و کار هم به این صورت و حتی از این بی‌رحم‌تر است.

آیا پیش آمده است که شرکت‌ها سراغ شما بیایند تا استعدادی به آن‌ها معرفی کنید یا محصولی را مطالبه کنند؟

بله به وفور این اتفاق افتاده است. از مثال‌های عینی آن می‌توان به پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد که می‌گفتند مثلاً از فلان شرکت کننده حمایت می‌کنند یا در رویدادهای آخر ماهی که در فصل جدید از نظر فرمی اضافه کرده‌ایم، برنده‌ها و سرمایه‌گذارها حضور پیدا می‌کنند و حتی شرکت‌ها می‌توانند بیایند و شرکت‌کننده و سرمایه‌گذار با هم در ارتباط باشند.

اشاره کردید به برگزاری رویدادهای جانبی چه کارهای دیگری را انجام داده‌اید آیا در نظر دارید که چیزهایی مثل اپلیکیشن برای برنامه طراحی کنید؟

ما یک شتاب دهنده را به ثبت رسانده‌ایم که کسب و کارها می‌توانند بعد از اینکه وارد برنامه شدند در این شتابدهنده مستقر بشود تا هم از مشاوره افراد استفاده کنند، با سرمایه‌گذارها ارتباط بگیرند و در نهایت رشد خوبی داشته باشند. بسیاری از آن‌ها از شهرستان‌ها آمدند و توانایی طراحی سایت ندارند و ممکن است افراد بسیاری از این‌ها پول‌های زیادی بگیرند و در نهایت هم سایت‌های مطلوبی برای آن‌ها طراحی نکنند. ما آن‌ها را به گروه‌هایی معرفی می‌کنیم تا برای‌شان سایت طراحی کنند. یا حتی گروه‌هایی در «میدون» حضور داشتند که می‌توانند این کار را انجام دهند یا به فروش آنها کمک بکند. ما سعی می‌کنیم این گروه‌ها را به هم وصل کنیم و فضای شتابدهی برای آن ایده و کسب و کار داشته باشیم.

 

ارسال نظر