تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1121

تلویزیون خاطرات خوش سریال‌های محرمی دهه 80 را تکرار می‌کند؟

سینما آنلاین:درست یک هفته دیگر محرم 99 آغاز می‌شود و تلویزیون برای این ایام سه سریال «زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» را تدارک دیده است. سریال‌هایی که پس از تجربه‌های نچندان موفق چند سال اخیر این بار تلویزیون امیدوار است در سال پایانی دهه 90 بتواند خاطرات خوش سریال‌های محرمی در دهه 80 و اوایل 90 را تکرار کند.

از «وفا» و «سفر سبز» تا «پریدخت» و «شب دهم»

به گزارش خبرنگار سینما آنلاین؛ هرسال به مناسبت آغاز ماه محرم معاونت سیمای رسانه ملی سریال هایی را ویژه پخش برای این  ایام آماده می‌کند.سریال هایی که سعی شده علاوه بر سرگرم کردن مخاطب با حال و هوای این ماه نیز مطابقت داشته باشد. یک هفته تا آغاز ماه محرم باقی مانده و برای مخلطبان تلویزیون نیز از دهه 80 تا امروز دهه اول محرم به معنای تماشای سریال‌هایی است که حالا دیگر تبدیل به یک خاطره مشترک به یادماندنی شده‌اند.

بعد از انقلاب اسلامی سریال سازی برای محرم به ویژه از دهه 80 شمسی به صورت روتین در دستور کار شبکه های سراسری سیما قرار گرفت و در دو دهه اخیرهر ساله شبکه های سراسری مجموعه های نمایشی خود را برای پخش در این ایام آماده میکنند.

اما متاسفانه در دهه نود و بخصوص در سالهای اخیر به اذعان بسیاری کارشناسان و مخاطبان رسانه ملی شاهد هستیم سریال هایی که برای پخش در این ایام آماده می شوند آثاری متوسط و حتی ضعیف هستند که احساس می شود سازندگان این سریال ها وصدا و سیما از سررفع تکلیف به ساخت و پخش آن اقدام می کنند که نتیجه ای جز دلزدگی مخاطبان در بر ندارد.

همین امر سبب شده هرسال با آغاز ماه محرم مدیران شبکه های سیما حتی با وجود ساخت و پخش سریال های جدید ویژه این ایام برای حفظ مخاطب خود اقدام به پخش آثاری کنند که در گذشته برای محرم ساخته شده و با اقبال خوبی از سوی مخاطبان واقع شده است.

به همین مناسبت در ادامه  به مرور ماندگارترین سریال هایی که در دهه 80 و به مناسبت از تلویزیون پخش شد خواهیم  پرداخت.

 

سریال «شب دهم»

«شب دهم» به کارگردانی حسن فتحی یکی از سریال های محرمی پربیننده و ماندگار است که ماه محرم سال 81 از شبکه یک سیما پخش شد و اغراق نیست اگر بگوییم یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تلویزیون است.

«شب دهم» روایتی از دلدادگی یک جوان به دختری از تبار قاجار در اواخر حکومت رضاخان است که دختر شرط ازدواج را اجرای تعذیه در ده شب محرم قرار میدهد و همین شرط زندگی حیدر شخصیت اصلی سریال را با بازی حسین یاری که از لات های کوچه بازار بود دگرگون میکند.

 

سریال «معصومیت از دست رفته»

«معصومیت از دست رفته» یکی دیگر از سریال‌های محرمی است که به کارگردانی داوود میرباقری سال 82 روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

«معصومیت از دست رفته»، جنایت و مکافات دینداران آن زمان در مواجهه با حادثه کربلا را به تصویر می‌کشد و لغزش شخصیت اصلی داستان( یعنی شوذب که از یاران حضرت علی (ع) است اما در آستانه قیام عاشورا، خزانه دار کوفه می‌شود) در واقعه کربلا و سکوت وی در برابر امویان را روایت می‌کند که با عاقبت تلخ کشته شدن پسرش ، دیوانه شدن خودش و کشتن دخترش نمایان می‌شود.

امین تارخ شخصیت اصلی داستان «معصومیت از دست رفته» یعنی شوذب را جلوی دوربین می‌برد و فریبا کوثری و سارا خوئینی‌ها دو بازیگر دیگر این سریال در نقش همسر شوذب هستند. امین زندگانی،حدیث فولادوند ، انوشیروان ارجمند ، مرضیه برومند، داریوش فرهنگ و ... در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

 

سریال «سفر سبز»

«سفر سبز» سریالی به کارگردانی محمدحسین لطیفی بود که محرم سال 81 روی آنتن شبکه سه سیما رفت و با به تصویر کشیدن داستانی بکر به یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تبدیل شد.

«سفر سبز» داستانی از زندگی دنیل با بازی پارسا پیروزفر است که در ایران متولد شد اما بعد از فرزندخوانده شدن توسط یک خانواده به آلمان برده میشود و در پی دیدن یک خواب برای پیدا کردن خانواده اش راهی ایران میشود و داستان این سریال با این قصه رقم میخورد.

پارسا پیروزفر، امین تارخ، گوهر خیراندیش، آزیتا حاجیان، محمدرضا شریفی نیا، حسن پورشیرازی ، سارا خوئینی ها، لادن مستوفی ، هایده هائری و ... در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

 

سریال «وفا»

محمدحسین لطیفی بعد از موفقیت «سفر سبز» یک بار دیگر هم آستین‌ها را برای ساخت یک سریال ماسبتی دیگر برای ماه محرم بالا زد و نتیجه‌اش مجموعه پرمخاطب «وفا» شد. زمان پخش «وفا» در ایام نوروز بود اما آن سال (نوروز 85) اربعین با ایام نوروز مقارن شده بود و از آنجایی که بخشی از قصه این سریال نیز با محرم سنخیت داشت، این مجموعه هم به عنوان یک سریال مناسبتی در جدول پخش شبکه سه تلویزیون جای گرفت.

داستان سریال «وفا» درباره فرار جاسوسی از ایران توسط صهیونیست‌ها بود. داستان اصلی در کشور لبنان شکل می‌گیرد و درباره عشق ژوبین (یک جاسوس فراری) به دختری لبنانی به نام وفاست؛ عشقی که باعث مسلمان شدن ژوبین یهودی می‌شود و در نهایت هم با عشق دختر مورد علاقه‌اش کشته می‌شود.

داستان عاشقانه این سریال که به عنوان خط اصلی قصه مورد توجه قرار گرفت و همچنین بازی هانیه توسلی و پوریا پورسرخ یکی از مهمترین دلایل پذیرش این سریال از سوی مخاطبان بود.

 

سریال «پریدخت»

یکی دیگر از سریال های ماندگار ماه محرم سریال «پریدخت »به کارگردانی سامان مقدم بود که محرم سال 86 روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

«پریدخت» داستانی عاشقانه را در تاریخ معاصر و همزمان با ماه محرم به تصویر کشید و توانست نظر بسیاری از مخاطبان تلویزیون را جلب کند و در لیست ماندگارترین سریال های محرمی قرار بگیرد.

لیلا حاتمی، علی مصفا، داریوش ارجمند، کامبیز دیرباز ،شاهرخ استخری، عباس امیری، مهرداد ضیایی و ... در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

 

سریال «مختارنامه»

«مختارنامه» یکی دیگر از سریال های محرمی ماندگار در تلویزیون است که به کارگردانی داوود میرباقری سال 89 روی آنتن شبکه یک سیما رفت و در سالهای بعد عنوان پرتکرارترین سریال محرمی تلویزیون را از آن خود کرد.

«مختارنامه» به قیام مختار ثقفی می پردازد که به خونخواهی امام حسین(ع) بعد از عاشورا قیامی را به راه می اندازد و فریبرز عرب نیا بازیگر نقش اصلی این سریال یعنی مختار ثقفی است.

فریبرز عرب نیا در نقش مختار ثقفی ، امین زندگانی در نقش مسلم‌بن عقیل ، رضا رویگری در نقش کیان ایرانی ، الهام حمیدی در نقش زن کیان ایرانی ، عنایت شفیعی در نقش ابن‎کامل ، ژاله علو در نقش مادر مختار ، فریبا کوثری در نقش عمره همسر مختار ، نسرین مقانلو در نقش همسر دیگر مختار ، محمد فیلی در نقش شمر ، رضا کیانیان در نقش حاکم مکه ، محمدرضا شریفی نیا در نقش محمدبن حنفیه ، حسن پورشیرازی در نقش بهرام رنگرز ، ویشکا آسایش در نقش جعده ، داوود رشیدی در نقش حاکم کوفه ، کریم اکبری مبارکه در نقش احمربن شمیط ، فرهاد اصلانی در نقش عبیدالله‌بن زیاد ، انوشیروان ارجمند در نقش رفاعةبن شداد ، جعفر دهقان در نقش مصعب‎بن زبیر ، بهرام شاه محمدلو و محمد صادقی در نقش حاکمان کوفه ، پرویز پورحسینی در نقش میثم تمار و بازیگرانی دیگری که در این سریال ایفای نقش کردند.

 

از «زمین گرم» تا «نجلا» و «بوم و بانو»

درست یک هفته دیگر محرم 99 آغاز می‌شود و تلویزیون برای این ایام سه سریال «زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» را تدارک دیده است. سریال‌هایی که پس از تجربه‌های نچندان موفق چند سال اخیر این بار تلویزیون امیدوار است در سال پایانی دهه 90 بتواند خاطرات خوش سریال‌های محرمی در دهه 80 و اوایل 90  را تکرار کند.

 

زمین گرم

«زمین گرم» به کارگردانی سعید نعمت‌الله و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی آماده می‌شود. نعمت الله برای اولین بار کارگردانی یک مجموعه را عهده‌دار است. او پیش‌تر در کسوت نویسندگی کارهای زیادی را برای صدا و سیما نوشته است که از جمله می‌توان به «رستگاران»، «جراحت»، «شیدایی»، «مادرانه»، «عقیق» و «برادرجان» اشاره کرد. نعمت‌الله در مجموعه جدید خود، نویسندگی و کارگردانی را برعهده دارد. این سریال درامی گرم و خانوادگی با پس‌زمینه‌های مذهبی است که در ۳۰ قسمت برای پخش از شبکه سه در ایام محرم آماده می‌شود. در این مجموعه بازیگرانی چون مرجان شیرمحمدی، علیرضا خمسه، اصغر همت، نادر فلاح، کامران تفتی، دنیا مدنی، علیرضا آرا، مارال فرجاد، شیوا ابراهیمی، صادق برقعی، ندا عقیقی، مرتضی درویش‌زاده، مسعود شریف، علیرضا اولیایی، وحید فعال و… حضور دارند.

در خلاصه داستان «زمین گرم» آمده است: بعد از سال‌ها بی‌خبری دو برادر از هم، برادر بزرگ‌تر که آخرین ساعات حیات خود را پشت سر می‌گذارد به سراغ برادر کوچک‌تر می‌رود تا وصیت کند؛ وصیتی که زندگی برادر کوچک را دستخوش چالشی بزرگ می‌کند...

 

نجلا

«نجلا» دیگر سریال شبکه سوم سیما است که با مشارکت سیمافیلم در حال تولید است. این مجموعه برای دهه آخر ماه صفر همزمان با اربعین حسینی روی آنتن این شبکه خواهد رفت. سریال «نجلا» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی سعید سعدی اول تیرماه جلوی دوربین رفت و گروه در حال تصویربرداری هستند.

داستان سریال «نجلا» درباره خانواده و جوانان است و قصه‌ای عاشقانه را حول محور عاشورا و امام حسین (ع) به تصویر می‌کشد و عوامل این سریال بعد از ضبط سکانس‌هایی در تهران برای تصویربرداری مراسم پیاده‌روی اربعین راهی جنوب کشور می‌شوند. حسام منظور، مهراوه شریفی‌نیا، آزیتا حاجیان، سوگل طهماسبی، هدایت هاشمی، مهرداد ضیایی، سارا رسول‌زاده، سیروس همتی، علی غابشی، مصطفی ساسانی، مرتضی شاکر، جواد پورزند و… بازیگران سریال نجلا را تشکیل می‌دهند.

 

بوم و بانو

سریال «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی و تهیه‌کنندگی آرمان زرین‌کوب سال گذشته مقابل دوربین رفت. این مجموعه به سفارش شبکه دو سیما در حال آماده‌سازی برای ایام محرم است. «بوم و بانو» مقطع تاریخی دوره پهلوی را به نمایش می‌گذارد و کاری در حوزه تاریخ معاصر به شمار می‌آید. این مجموعه به نویسندگی شعله شریعتی و اعظم بهروز آماده می‌شود و روایتگر داستانی عاشقانه و تاریخی است.

سعید سلطانی که تجربه ساخت سریال‌های تاریخی موفقی چون «پس از باران» و «خانه‌ای در تاریکی» را در کارنامه هنری‌اش دارد، باز هم به سراغ بخشی از تاریخ ایران رفت و روایتگر قصه‌ای تاریخی در «بوم و بانو» شد.

در این مجموعه بازیگرانی چون بهنام تشکر در نقش سرهنگ سپنتا، فریبا متخصص در نقش ماهرخ همسر تیمسار افشار، مسعود رایگان در نقش تیمسار افشار، ساغر قناعت، مهدی احمدی، دیبا زاهدی و… در سریال بوم و بانو ایفای نقش می‌کنند.

در خلاصه داستان سریال آمده است: در ایامی که عشق رهروان محرم به مسلخ برده می‌شود و شورشان به یغما می‌رود، عشقی بی‌آلایش سر بر می‌آورد که در دل طوفان بلایای زمانه به ابتلا کشیده می‌شود و در سایه تزویر و فریب بدخواهان تا مرز نابودی می‌رود، اما در واپسین لحظات، چون سیمرغی از میان خاکستر برمی‌خیزد...

 

بازپخش سریال «سرزده»

سریال تامینی «سرزده» که پیش از این از تلویزیون روی آنتن رفته، قرار است از شبکه یک سیما پخش شود. داستان حول محور اصلان و رضا که دوستان دوران جوانی و رقبای کشتی چوخه بوده‌اند می‌گذرد که دست روزگار مسیر آن‌ها را از یکدیگر جدا کرده است. این مینی سریال به کارگردانی بهادر اسدی در معاونت امور استان‌های صداوسیما ساخته شده و در ۹ قسمت آماده پخش شده است.

 

 

ارسال نظر