تماس با ما درباره ما
کد خبر: 985

ثبات جریان‌ساز یا بازدارنده؟

سینماآنلاین: در حالی که شنیده می‌شد دبیری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر، برعهده دبیر سابق این جشنواره نخواهد بود، اما در عمل این اتفاق رخ نداده است.

داروغه‌زاده با جلسه آنلاین وارد فجر39 شد

به گزارش سینماآنلاین، در حالی که پس از پایان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر شنیده می‌شد «ابراهیم داروغه‌زاده» تمایلی برای پذیرفتن دبیری سی و نهمین دوره جشنواره را ندارد و حتی خود او نیز در چند گفتگو بر این نکته تأکید کرده بود اما ظاهرا سازمان سینمایی به گزینه دیگری برای پذیرفتن این پست حساس نرسیده است. 
در خبری که امروز از سوی سازمان سینمایی منتشر شد، اعلام شد که در جلسه هماهنگی جشنواره‌های سازمان سینمایی، ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره ملی فجر در کنار دبیران سایر جشنواره‌ها حضور داشته و در این جلسه با محوریت موضوع «اتخاذ سیاست‌ها و روشهای اقتضایی برگزاری آنلاین» به تبادل‌نظر پرداخته است.
در این که ثبات در دبیری جشنواره‌های فیلم یکی از نقاط بارز موفقیت به شمار می‌رود شکی نیست. سال‌هاست که گفته می‌شود وجود دبیر ثابت و دبیرخانه فعال در طول سال می‌تواند به سازوکار یک جشنواره کمک کند و سلیقه واحد و شناخته‌شده و اجرایی درست را برای آن رقم بزند اما آیا درباره جشنواره فیلم فجر این اتفاق رخ داده است؟ آیا در سال‌های حضور «ابراهیم داروغه‌زاده» بر مسند دبیری این جشنواره (چه آن سال‌هایی که او مدیر اداره ارزشیابی و نظارت بود و چه بعد) نشانی از ثبات در شکل و اجرا و هدف‌گذاری دیده شده است؟ و اصولا این چنین حضور مداومی، جریان‌ساز بوده یا بیش‌تر بازدارنده عمل کرده است؟
به نظر می‌رسد دبیر جشنواره فیلم فجر، باید بیش از آن که مجری باشد، خود در مقام طراح نشانه‌های عمیقی از خلاقیت و تأسی به قوانین و مقررات را بروز دهد. آنچنان که رضا میرکریمی در فجر جهانی بود یا حتی شیوه دبیری جشنواره فیلم کودک، جشنواره فیلم کوتاه و سینماحقیقت.
دبیری جشنواره فیلم فجر، با بستن کنداکتور برای شبکه‌های تلویزیونی متفاوت است. او باید فارغ از همه فشارها و انتظارات، در یک چارچوب مشخص، مستقل عمل کند به شرطی که بخواهد. انتخاب فیلم باید بر اساس یک توجیه مشخص صورت گیرد و نه صرفا از نگاه نظارتی و ارزشیابانه. ماجراهای پیش آمده پیرامون فیلم «روز صفر» در اختتامیه فجر38 را به عنوان یک مثال بزرگ می‌توان در این زمینه مطرح کرد و امیدوار بود که دبیر جشنواره آینده، از این ماجرا، درس گرفته باشد...
آیا فجر39، ولو به شکل اجرای آنلاین، دوره متفاوتی برای دبیر آن و برای سینمای ایران خواهد بود؟ 

ارسال نظر