تماس با ما درباره ما
کد خبر: 958

تجربه‌ها/ فیلمی درباره کرونا

کارگردان کانادایی ایرانی، مصطفی کشوری که اصلیت ایرانی دارد و ‌نویسنده نیز است، نخستین فیلم درباره وضعیت کرونا و این ویروس را ساخته است.

مصطفی کشوری و فیلمسازی در روزهای قرنطینه

این فیلم ۶۳ دقیقه‌ای پراز تعلیق است و شامل یک پلان/سکانس می‌شود که ‌بازی های آن از ساختار خوبی برخوردارند. موضوع فیلم “کرونا” در اطراف نژاد پرستی و ترس می‌چرخد. کارگردان مستقل کانادایی، منتظر نشده که ابتدا این بحران به سرانجام برسد و در وسط این درگیری جهانی با این وضعیت که همه در قرنطینه خانگی به سر می‌برند فیلم خود را کارگردانی کرده است.

در این فیلم کارگردان گروهی را به تصویر کشیده که در یک آسانسور گیرافتاده اند و از بین آنها کسی دچار ویروس کرونا شده است. درواقع فیلم مستقیم براساس موضوع کرونا نیست بلکه نژادپرستی و ترسی که در افراد بعد از این اتفاق بروز پیدا می‌کند را به تصویر می‌کشد. در این آسانسور نسبتا بزرگ زنی که اصلیت او آسیایی است، به سرفه افتاده و شش نفر دیگر را مضطرب کرده است که یکی از آنها روی ویلچر است، زنی نیز حامله بین گروه دیده می‌شود. فیلم مشاهدات خود را به نوعی از جامعه به نمایش می‌گذارد. کارگردان می‌گوید وقتی مشخص شده که ویروس از سوی چین آغاز شده، مردم به این زن چینی به دیده ناخوشایند نگاه می‌کنند.

این کارگردان ۳۳ ساله ادعا دارد که در یک محیط بسته وقتی عده ای با مشکلی روبرو می‌شوند، خواسته، ‌ناخواسته صفات درونی آنها بروز می‌کند. این فیلم به فرم پلان سکانس ساخته شده، درطول دو هفته کارهای آن صورت گرفته و ‌حدود هفتاد برداشت داشته است که البته با بودجه بسیار ناچیزی آن‌را ساخته اند. ‌کل مدت فیلمبرداری سه روزطول کشیده. کارگردان با حالت خوشبینانه اعتقاد دارد که این وضعیت کرونا که ترس عمومی ایجاد کرده چندان طول نخواهد کشید. فیلم از جذابیت بسیار خوبی برخوردار است. فیلم کوتاه قبلی این کارگردان به نام “ران” در بخش شورت کورنر جشنواره کن ۲۰۱۵ نمایش داده شده بود .وی بعد از آن ۱۴ فیلم‌ کوتاه دیگر نیز ساخته؛ قراراست این فیلم بلند او در سال ۲۰۲۰ به نمایش درآید.

 

ارسال نظر