تماس با ما درباره ما
کد خبر: 908

در نشست خبری "تومان" چه گذشت

سومین نشست دومین روز جشنواره فیلم فجر که به فیلم "تومان" اختصاص داشت،

فیلم تومان

در سومین نشست دومین روز جشنواره فیلم فجر که به فیلم "تومان" اختصاص داشت، مرتضی فرشباف کارگردان این اثر در توضیحی درباره این اثر بیان کرد: من متولد همان اقلیم هستم و فکر کردم می‌شود جایی خارج از تهران فیلم ساخت و به دنبال فضای تازه‌ای برای سینمای ایران بودم.

وی درباره نحوه فیلمبرداری این اثر گفت: حس سرگیجه مدام را سعی کردم در حرکت دوربین لحاظ کنم تا مخاطب بتواند با آن فضا ارتباط برقرار کند.

کارگردان این اثر در پاسخ به سوالات مکرری که به بحث طولانی بودن این فیلم انتقاد داشتند، توضیح داد: فیلم دو ساعت و ده دقیقه است و در ابتدا راف‌کات‌های آن بیش از سه ساعت شده بود. این کوتاه‌ترین شکل ممکن بود که می‌توانستیم در این فیلم داشته باشیم.

فرشباف درباره انتخاب بازیگرانش هم گفت: چون بازیگر(میرسعید مولویان) من نابغه بود نیاز نداشتم تا از بازیگر چهره استفاده کنم.

او با اشاره به اینکه فیلم در چهار فصل روایت می‌شود، گفت: این قطع شدن‌ها مهم‌ترین جاه‌طلبی‌ من در این فیلم بود. شاید قطع شدن‌ها این حس را به ما منتقل می‌کرد که چقدر این داستان بی قصه است ولی فکر نمی‌کنم دیگر بتوانم فیلمی بسازم‌ که چنین هارمونی‌ای داشته باشد.

سعید سعدی تهیه کننده "تومان" با اشاره به اینکه "این فیلمنامه جسارت و نوآوری داشت" بیان کرد: نیاز داریم در جشنواره بازخوردهای مخاطبین را بگیریم تا در زمان اکران مخاطب را از دست ندهیم. هیچ ارگان و نهادی در ساخت این فیلم مشارکت نداشته و کاملا خصوصی ساخته شده است.

خدایار قاقانی منتقد حاضر در این نشست در سخنانی بیان کرد: این فیلم ما را جلو خواهد برد و زبان سینما را با ابعاد جدی‌تری روبرو می‌کند. این کاراکترها بومی هستند و به ما از ره صد ساله را یک شبه رفتن گفتند. البته انتقاداتی به این فیلم وارد است که در واقع این فیلم برای اکران در سینماها و احتمالا برای نمایش عمومی، فیدبک‌هایی دریافت خواهند کرد و تغییراتی بر روی آن اعمال خواهد شد.

مرتضی فربد طراح صحنه، مهدی سعدی تدوین، سعید سعدی تهیه کننده، مرتضی فرشباف کارگردان، میرسعید مولویان بازیگر در این نشست حضور داشتند.

 

ارسال نظر