تماس با ما درباره ما
کد خبر: 738

هفت خوان بازیگر شدن

سینماآنلاین: در دومین بخش از سلسله گزارش ها در مورد کارکرد و فعالیت های آموزشگاههای آزاد سینمایی، به روند ثبت نام در این آموزشگاهها پرداخته و شرایط این موسسات را در جذب هنرجویان مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سلسله گزارش های سینماآنلاین در مورد کارکرد و فعالیت های آموزشگاههای آزاد سینمایی(2)
به گزارش سینماآنلاین، در تماس‌هایی که با تعدادی از این آموزشگاه‌ها گرفته شد موضوعات مختلفی مورد سوال قرار گرفت. از چگونگی ثبت نام از هنرجویان گرفته تا نحوه قرارداد و شرایط مالی این موسسات.

شاید یکی از اولین نکاتی که در تماس های همکاران ما با این آموزشگاهها دیده شد گفتمان برخی از اپراتورهای این مجموعه ها بود که گاها با نگاهی تحقیرآمیز و خشن و بدون سعه صدر لازم به سوالات مطرح شده پاسخ داده و از همان نگاه اول نوعی ترس و استرس را در هنرجویان ایجاد می‌کردند.

در بخش نخست اطلاعات ارایه شده از سوی این آموزشگاه‌ها، زمان برگزاری کلاس‌ها از سه تا 9 ماه متغیر بوده و براساس میزان توان و استعداد هنرجویان و البته بنیه مالی آنها می‌توانستند از برنامه‌های دوره‌ها استفاده نمایند. این تازه ابتدای راه بود و حضور در تست‌های اولیه برای سنجش استعداد هنرجویان خوان دشواری است که به سختی می توان از آن عبور کرد. در این میان برخی از هنرمندان پیشکسوت نظیر امین تارخ و مسعود کیمیایی معیارهایی خاصی برای گزینش هنرجویان دارند و سخت گیری‌های زیادی را اعمال می کنند. ضمن اینکه تعداد افراد حاضر در این کلاس‌ها هم از 30 تا 60 نفر متغیر بود که برخلاف هزینه‌های دریافتی به نظر می‌رسد این تعداد نتوانند به طور کامل از محتوای دوره ها استفاده کرده و شاید اگر این دوره ها با تعداد نفرات کمتری برگزار شود اثرات بهتری داشته باشد.

بخش دیگر فرآیند حضور در این آموزشگاهها، موضوع  هزینه های ثبت نام است که در پیگیری های خبرنگار ما از 3 تا 9 میلیون تومان عنوان می شد. در این تماس ها آموزشگاههای که با آنها گفت و گو گرفته شد دلیل این قیمت های متغیر را حضور افراد سرشناس در این موسسات و هزینه های بالای حضور آنها در این مجموعه ها عنوان می کردند. ضمن اینکه برخی از این آموزشگاهها برای تست اولیه از هنرجویان مبالغ مختلفی را از 50 تا 100 هزار تومان دریافت کرده تا فلان هنرمند معروف و یا سلبریتی مشهور از آنها تست اولیه گرفته و استعدادیابی نماید. این تفاوت هم به دلیل حضور چهره های مطرح و یا کمتر معروف در عرصه سینما بود.
 

در ادامه این گزارش، دوره ها و سرفصل های دروس ارایه شده نیز مورد سوال قرار گفت که تقریبا در تمامی آنها این موضوعات مشترک بوده و تفاوت خاصی نداشت. دوره ها شامل کلاس ها بیان، بداهه سازی ،تربیت حس، بازیگری مقابل دوربین ،تمرکز ،تخیل ،تحلیل نقش وفیلم  وحرکات موزون معرفی شد و هنرجویان موظف هستند تا این دوره ها را با هزینه های بالا بگذرانند.

 اما نکته جالب دراین گزارش میدانی این بود که هیچکدام از این آموزشگاهها هیچ تعهدی در قبال اینکه این هنرجویان امکان حضور در فیلم های سینمایی را داشته باشند ندارند و در نهایت و پس از گذراندن دوره های مربوطه گواهینامه مورد تایید وزارت ارشاد به هنرجویان اهدا خواهد شد. شاید موضوعی که در اکثر برنامه های تبلیغی این موسسات وجود دارد وعده حضور در فیلم‌های سینمایی و کار با بزرگان عرصه سینما و تئاتر است که تقریبا 90 درصد آنها محقق نمی‌شود و تنها هزینه های سنگینی است که تنها از سوی عاشقان پرده ای نقره ای به این آموزشگاه‌ها پرداخت می شود.
در گفت و گوی سینماآنلاین با متولیان صدور مجوز این کلاس‌ها در سازمان فنی حرفه ای عنوان شد که مبالغ اعلام شده مورد تایید این سازمان بوده و براساس نرخ تورم و نیز هزینه هایی که در این کلاس ها وجود دارد پیش بینی شده است.
 
در گفت و گویی نیز که با تعدادی از هنرجویان این کلاس‌ها انجام شد غالب آنها از هزینه‌های بالای این موسسات گلایه داشتند و باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی جامعه عنوان داشتند که توان پرداخت این هزینه‌های سنگین را ندارند. در این بین هنرجویان مستعدی هم هستند که تنها به دلیل مشکلات مالی قادر به حضور در این دوره ها نیستند و استعدادهایشان هیچگاه به منصه ظهور و بروز نمی رسد.

 

ارسال نظر