تماس با ما درباره ما
کد خبر: 710

این ره که تو می روی به ترکستان است...

سینماآنلاین: موضوع فعالیت آموزشگاه های آزاد بازیگری سال هاست که مورد مناقشه اهالی هنر بوده و بحث و نظر در مورد کارایی و کارکردهای این موسسات در پرورش نسل جدید سینمای کشور همواره مورد کنکاش قرار گرفته است.

سلسله گزارش های سینماآنلاین در مورد کارکرد و فعالیت های آموزشگاههای آزاد سینمایی
به گزارش سینماآنلاین، اینکه این موسسات چه وظیفه و عملکردی دارند و متولی نظارت بر فعالیت های آنها کدام نهاد و سازمان است و آیا این مجموعه ها در طول این سال ها موفق شده اند قدم مثبتی در پرورش نسلی تازه و فعال داشته باشند محور سلسله گزارش هایی است که سینماآنلاین به آن خواهد پرداخت.

این موضوع از جهات مختلف قابل بررسی است که نشان می دهد عرصه فعالیت در آموزشگاه های آزاد بازیگری تنها به حوزه آموزش و یادگیری منحصر نبوده و ابعاد فرهنگی و اجتماعی فراوانی حول محور آن قرار دارد.

در نخستین بخش از این سلسله گزارش ها قصد داریم تا حوزه های مختلف این گزارش را معرفی و در ادامه به تبیین آن بپردازیم.
شاید در وهله اول شناسایی نهادی که تولیت صدور مجوز به این موسسات را عهده دار است از اهمیت زیادی برخوردار باشد تا مشخص شود متولی صدور پروانه مجوز این آموزشگاه هها کدام نهاد است تا بتوان علاوه بر بررسی روند صدور مجوزها از نحوه نظارت بر این موسسات نیز جویا شد.
 
در بخش دوم روند نظارتی بر فعالیت های کمی و کیفی این آموزشگاهها مورد بررسی قرار خواهد گرفت واینکه آیا تنها صدور مجوز برای ادامه فعالیتهای این مراکز کافی بوده و نباید نظارتی بر سرفصل دروس، نحوه ثبت نام، هزینه های دوره ها و ... انجام گیرد.
 
سومین بخش این گزارش به کارکردهای اجتماعی حضور جوانان علاقه مند به فعالیت در عرصه های هنری و سینمایی باز می گردد. اینکه جوانان فراوانی با آرزوی حضور در سطح اول سینمای کشور در آموزشگاههای سینمایی حضور پیدا می کنند و بسیاری از آنها رنج و سختی غربت را متحمل شده و راهی پایتخت می شوند تا در کلاس های بازگیری چهره های مطرح سینمای ایران حضور یابند به این امید که در آینده ای نزدیک چهره شان بر سردر سینماهای کشور بدرخشد و یک شبه ره صدساله را بپیمایند. اما این آرزو در بسیاری از مواقع محقق نمی شود و سرخوردگی و گاها سوء استفاده از آنها تنها دستاوردی است که از این حضور نصیبشان می شود و آسیب های اجتماعی که به تبع آن بروز و ظهور می کند تا سال ها جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. در این زمینه نقش خانواده ها در ترغیب جوانان به حضور در این عرصه چقدر تعیین کننده خواهد بود و نهادهای فرهنگی در تشویق نسل علاقه مند به این حوزه تا چه اندازه مسئولیت دارند.
 
بخش دیگر این گزارش به کمیت و کیفیت آموزش ها در این آموزشگاهها اختصاص خواهد داشت و آیا صرف حضور سلبریتی ها و چهره های شناخته شده در سینمای کشور می تواند تضمین کننده کیفیت این آموزشگاه ها باشد و چگونه می توان از کیفیت این موسسات اطمینان حاصل کرد.
 
موضوع دیگر این گزارش به فعالیت ها و کارکردهای سلبریتی ها در این آموزشگاه باز می گردد. آیا این افراد به صرف اینکه چهره های مطرح سینمایی هستند اجازه و توان آموزش در این آموزشگاهها را دارند و تنها با حضور موفق در عرصه های سینمایی می توانند در انتقال مفاهیم و مطال آموزشی هم موفق باشند.
بحث دیگر در این حوزه چگونگی انتخاب آموزشگاههای موفق است و اینکه چه عواملی می تواند در انتخاب موسسات برتر به هنرجویان کمک و کند و کدام نهاد و یا سازمان در این زمینه می تواند راهنما باشد. آیا مراجعان به این موسسات می توانند امیدوار باشند تا در پایان دوره بتوانند در عرصه سینمای ایران حضور یافته و عرض اندام کنند و آیا آموزشگاهها در این زمینه مسئولیتی ندارند؟
 
موضوع مهم دیگر بحث هزینه ها و شهریه های این آموزشگاهها است که با توجه به تفاوت های فراوانی که در آنها وجود دارد همواره مورد مناقشه بوده و باید مشخص شود این اعداد و ارقام از کجا آمده و آیا برای آن شاخص و سقفی از سوی نهادهای مسئول مشخص شده است.
 
این موضوعات و موضوعات بسیار دیگری که حول محور فعالیت آموزشگاههای آزاد بازیگری وجود دارد محور گزارش های دنباله دار سینماآنلاین خواهد بود که از این هفته به آن پرداخته خواهد شد و از متولیان امر و مسئولین بویژه در نهادهای دولتی و تصمیم گیر و نیز مدیران این آموزشگاهها انتظار می رود با شفاف سازی در این زمینه فضا را برای حضور بی دغدغه بخش مهمی از جامعه که آینده خود را حضور در این عرصه می بینند مهیا کرده و تلاش نمایند تا در کنار فضای مهیا شده از سوی سینماآنلاین برای طرح این موضوع نقطه نظرات خود را با ما درمیان بگذارند.
 
                                                                                                                                                                                                                   حسن شجاعی

 

ارسال نظر