تماس با ما درباره ما
کد خبر: 686

سیاوش اسعدی: در کارهای آینده‌ام از نورا هاشمی دعوت می‌کنم

سینماآنلاین: با اشاره به هوش و اخلاق مداری خانواده هاشمی، در کارهای آینده ام از نورا هاشمی دعوت خواهم کرد

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین، «درخونگاه» فیلمی به کارگردانی سیاوش اسعدی، نویسندگی نیما نادری و سیاوش اسعدی و تهیه‌کنندگی منصور سهراب‌پور است و در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد اقبال عمومی واقع شد.

‎سینماآنلاین گفت و گویی با سیاوش اسعدی، از شرایط این روزهای او و فعالیت هایش جویا شده که در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانید.

*براساس فیلمهایی که ساخته اید علاقمندی شما به ژانر اجتماعی است. با این توضیح که اغلب کاراکترهای  فیلم شما جز اقشار متوسط وضیعف جامعه هستند دراین باره توضیحی دارید؟

‎**این موضوع به دو چیز برمی گردد؛ اول اینکه واقعیت این است که طبقه ضعیف یعنی جامعه ضعیف . همیشه در این طبقه، مشکلات و درد بیشتر از سایر اقشار است. بر همین اساس وقتی دردآنها قصه می شود، وجوح دراماتیک و سینمایی بالایی در خود دارد.

‎نکته دوم به نحوه زیست افراد برمی گردد . خاطرات دوران کودکی و ضمیرناخودآگاه من باعث شده تا به این ژانر بیشتر بپردازم. ناخودآگاه وقتی سراغ قصه ها می روم به خصوص به علت معماری این زیستگاه، به سمت آن کشیده می شوم . به عقیده من زمانی که در بالای شهر تهران  راه می روم معماری زشت و نامتوازنی را شاهد هستیم اما در حسن آباد زندگی جاری است که این زنده بودن به درد سینما می خورد.

*طرح وایده فیلم از کجا آمده بود؟

‎**ایده این کار از یک نمایشنامه آمده است. دوست عزیزم نیما نادری نمایشنامه ای داشت که من به او پیشنهاد کردم تبدیل به فیلم شود. البته خیلی هم سخت بود ولی به لطف خدا تبدیل به فیلم شد و خیلی هم خوب از کار درآمد.

*فیلم شما جزء قانون رده بندی سنی شده، در این اوضاع اکران به نظر شما تاثیری روی فروش فیلم خواهد داشت؟

‎** واقعا من معنی مثبت دوازدهم و هیجده را در فضای امروزی جامعه ایران درک نمی کنم. این رده بندی ها بیشتر برای فیلم های غیراخلاقی و خشن استفاده می شود. اما عدم درک من دلیل نمی شود که آن را نفی آن کنم. به هرحال یک سری اصول است که به آن باید پایبند بود، حتما صلاحی است که مسئولان آن را در نظر گرفته اند و ما به قوانین ارشاد احترام می گذاریم. به عقیده من فکر نمی کنم اگر بچه های زیر 12 سال هم این فیلم را ببیند مشکل خاصی پیش بیاید.

*به عنوان فیلم سازی که بالاخره جایگاه ویژه ای در سینمای ایران مخصوصا در جشنواره فجر دارید دلیل وقفه طولانی بین فیلم های شما به چه دلیل می تواند باشد؟

‎** اصلی ترین دلیل وقفه طولانی که بین فیلم های من وجود دارد مشکل سرمایه است. وقتی برای تولید فیلم جدی هستید باید موضوع اکران و بازگشت سرمایه را درنظر بگیرید. با توجه به شرایط امروزی اقتصاد کشور هزینه تولید فیلم بسیار بالا رفته  و سرمایه گذار ها برای بازگشت سرمایه خود به ما پیشنهاد ساخت فیلم کمدی می کنند. با این شرایط فعالیت کاری افرادی مثل من سخت می شود و به همین دلیل بین فیلم های من فاصله می افتد.البته در این مدت بیکار هم نبودم،

‎دو فیلمنامه نوشتم که در حال فراهم کردن شرایط ساخت آنها هستیم. فیلمنامه «سینما ستاره»، «صلات ظهر مرداد»  از جمله این فیلمنامه ها هستند. البته شاید با توجه به شرایط موجود، ساخت آنها طولانی شود اما ان شاالله ساخته خواهند شد.در حال حاضر هم روی فیلمنامه ای کار می کنم که قصه آن با کارهای قبلی متفاوت است و قصه آن ربطی به سه فیلمنامه های قبلی ندارد.

*کدامیک از این فیلم ها در مرحله ساخت قرار دارد؟

‎**با نیما نادری «سینما ستاره» را در دست ساخت داریم که خیلی علاقه دارم آن را بسازم. درحال مذاکره برای ساخت آن هستیم. برای ساخت این کار 50 درصد هزینه کار فراهم شده و درصورت تامین بقیه هزینه ها حتما کار را آغاز خواهیم کرد. «سینما ستاره» فیلمی است که مانند درخونگاه سروصدای زیادی به پا خواهد کرد. فضای فیلم مربوط به سال های 48 تا 53 است و یک درام عاشقانه را روایت می کند.

*از «درخونگاه» حواشی جالب و جذابی مانده که ناگفته باشد؟

‎** از این فیلم ناگفته ها ی زیاد داریم که در سینه می ماند، اما نا گفته ای که بشود گفت نه.

‎*درآخر می خواستم  نظر شما درباره‌ی بازی خانم نورا هاشمی در فیلم «جیب بر در خیابان جنوبی» جویا شوم. اگر شرایط همکاری فراهم شود حاضر هستید از ایشان دوباره در فیلم های آینده تان استفاده کنید؟

‎** خانم هاشمی به باور بنده  بازیگر بسیار توانمند، باهوش و اخلاق مداری هستند و این قابلیت را دارند تا در آینده از هنرمندان موفق کشور باشند و چون در خانواده بزرگ سینمایی چشم باز کرده درک درستی از حوزه سینما دارند. به همین خاطر بی شک  اگر نقش مناسبی برای ایشان در کارهای آینده ام باشد از ایشان بار دیگر دعوت خواهم کرد.

خبرنگار: الهه کاظم زاده

ارسال نظر