تماس با ما درباره ما
کد خبر: 617

با اجرای رده بندی سنی فیلم ها با این شیوه در شرایط موجود موافق نیستم

سینماآنلاین: این روزها موضوع رده بندی سنی فیلم ها در سینمای ایران حرف و حدیث های زیادی را در بین اهالی سینما به دنبال داشته است. بر اساس طرح رده بندی سینما قرار است تمامی فیلم هایی که در کشور تولید می شود از طرف شورایی که از طرف سازمان سینمایی وزارت ارشاد تعیین شده مورد بازبینی و ارزیابی قرار گرفته و رده بندی سنی شود.

حبیب اسماعیلی در گفت و گو با «سینما آنلاین» :

در این زمینه خبرنگار سینماآنلاین در گفت وگو با حبیب اسماعیلی از تهیه کنندگان سینمای کشور نظر وی را در این زمینه جویا شده است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه با شیوه و دستورالعمل رده بندی سنی فیلم ها در شرایط موجود موافق نیستم گفت: در دنیا این رده بندی برای فیلم هایی که دارای فضاهای غیراخلاقی، اکشن وخشونت آمیزی هستند لحاظ می شود که برای رده پایین سنی بدآموزی دارد، نه کشور ما که فیلم هایش براساس خط قرمزهای عرفی و فرهنگی ساخته می شوند.

وی افزود: در این رابطه شورای 30 نفره ای برای قانون رده بندی سنی تشکیل شده است که همه فیلم های ساخته شده را در برمی گیرد، درحالی که این قوانین باید برای فیلم هایی با مثلا صحنه های تزریق مواد یا خشونت های ناهنجاراعمال شود. به عقیده من با این شرایط و این نحوه رده بندی فیلم ها، اکران را از این که هست سخت ترمی کند و ممکن است موجب ترس خانواده ها را فراهم آورد و تماشاگرانمان را ازدست بدهیم.

 این تهیه کننده سینما ادامه داد: در حالی که مدیران پردیس های سینمایی از کاهش مخاطبان و از رونق افتادن سالن های سینما خبر می دهند و متولیان سازمان سینمایی درحالی که باید به فکر این اتفاق به فکر چاره باشند و تماشاگر بیشتری را به سالن های سینما بکشانند، با اخلال در اکران فیلم ها و جدیدا با این شیوه رده بندی سنی، فضا را به سمت کاهش مخاطبان سینما برده اند که باید در این زمینه تصمیم مناسبی برای رفع این معضل اندیشیده شود.


اسماعیلی ادامه داد: ضمن اینکه سریال هایی در تلویزیون پخش می شود که زمان پخش آنها پاسی از شب است تا بیننده کودک نداشته باشد، ولی گاهی بیننده کودک نیز دارد. اگر به فرض ما سینمای ایران را کنترل کنیم، آیا می توانیم موبایل، ماهواره و سینمای جهان را که به راحتی دراختیار نوجوانان قراردارد و به این ابزار اشراف دارند را هم کنترل کنیم؟!


این تهیه کننده سینما به لزوم حمایت از سینمای کودک و نوجوان در کشور اشاره کرد و گفت: به نظرمن برای اصلاح روند ساخت فیلم برای کودکان و نوجوانان باید این بخش از سینمای مورد حمایت ساخت و اکران قرار بگیرد وگرنه با این شرایط و قوانین و بدون حمایت مسئولین ذیربط به نتیجه خوبی نخواهیم رسید.

                                                                                                                                     

                                                                                                                                          گفت و گو: مریم امین

 

 

ارسال نظر