تماس با ما درباره ما
کد خبر: 597

در جستجوی فریده در رقابت با کمپانی‌های تبلیغاتی در آمریکا

سینماآنلاین: فیلم مستند داستانی "درجستجوی فریده" که در رقابت با فیلم های بزرگ دنیا قرارگرفته است ، در قالب درام نهفته در فیلم، کارگردان توانسته آن را بسیار جذاب بیان کند.

 "درجستجوی فریده" فیلمی که پتانسیل لازم و زبان بین المللی را برای دریافت اسکار دارد.

خانم الهه نوبخت تهیه کننده وپخش کننده بین المللی فیلم سینمایی «در جستوجوی فریده» در گفت وگو با خبرنگار سینماآنلاین گفت:که این اواخر در بین داوران جشنواره زنان لبنان و همچنین جشنواره های بین المللی دیگر بوده اید، با توجه به اینکه خانم نادین لبکی کارگردان لبنانی فیلم"کفرناحوم" که جایزه نخل طلای غیرانگلیسی جشنواره کن سال 2018 را از آن خودکرده است واینکه شما پخش کننده مستند داستانی "درجستجوی فریده" بوده اید ، نظرخود را درباره فیلمسازهای زن ایرانی بیان کنید.


کفرناحوم درفستیوال کن به عنوان یک فیلم جسور و تاثیرگذاراز کارگردانی لبنانی و زن دیده شد و اینکه درایران هم ما فیلمسازان باهوشی همچون اصغرفرهادی داریم که اتفاقا خانم نادین هم درمسیر فرهادی حرکت می کند و درسینمای بین المللی قصه را طوری بیان می کند که قابل لمس برای مخاطب غیربومی است.


زنان فیلمسازایرانی توانسته اند جوایز بسیاری را درفستیوال های جهانی کسب کنند. واینکه شرایط ، اتفاقا درجهان برای زنان ایرانی راحت تراست به این دلیل که رسانه های بین المللی نگاه ویژه ای به زنان ایرانی این حوزه و دغدغه هایشان دارند، که البته به نظر من آنها به غلط درباره عدم آزادی فعالیتهای هنری و توانایی های زنان درایران فکرمی کند.


اولویت کارمن همیشه فیلم اولی ها و زنان بوده اند، همانطور که می دانید "درجستجوی فریده" که اکنون نماینده ایران دراسکاراست، فیلمی است که پتانسیل و زبان بین المللی را می داند و البته که " دلبند" ساخته آقای یاسرطالبی که من تهیه کننده آن بودم هم توانسته جوایز بسیاری را کسب کند ، که موضوع اصلی اش را زن تشکیل می دهد.


اسکار جریانی متفاوت است و رقابتی سخت دارد که بستگی به مدیا و تبلیغات و اکرانهای گسترده سینمایی دارد، کمپانی هایی با تبلیغات وسیع در کنار فیلمها قرار گرفته اند که هزینه هایشان بعضا به کل درآمد یکسال سینمای ایران می رسد و در این بین ما در رقابت با آنها هستیم.


در دفاع از فیلم "درجستجوی فریده" باید اعلام کنم که طبق قوانین اسکار، بخش خارجی زبان به بخش فیلم های بلندداستانی، مستندو انیمیشن تقسیم می شود ، و این فیلم مستند داستانی که در رقابت با فیلم های بزرگ دنیا قرارمی گیرد، در قالب درام نهفته در فیلم، کارگردان توانسته آن را بسیار جذاب بیان کند و همچنین ما در تلاش هستیم ، این فیلم را در بخش رقابتی مستند هم قرار دهیم.


پس آیا می توانیم اسکار را بخش سرمایه داری دنیا بیان کنیم ؟

اسکار در نقطه ای از دنیا برگزار می شود که صنعت سینما در آنجا شکل گرفته و رشد کرده است و وقتی می گوییم صنعت ، یعنی گردونه چرخش میلیون دلاری .

ولی دراین بین فیلم هایی با بضاعت کم با نکات انسانی وجود دارد که وجه هنری این فیلم ها پشتوانه آن بوده است و در مقابل فستیوال های بزرگ که برپایه مدیا و تبلیغات هستند، می تواند با پتانسیل بالای فیلم و با همان اندک سرمایه موجودش ، بمانند فیلم "کفرناحوم" که اینقدر کار خودش را بلد است که حتی توانسته با اکران عالی و گذرازفروش چهل وپنج میلیون دلار، حرفی برای گفتن داشته باشند.


درمقابل این فضای سرمایه داری اسکارهزینه فیلم هایی که از ایران فرستاده می شوند چطور پرداخته می شود؟


برای فیلم "درجستجوی فریده" باشرکتهای آمریکایی برای تبلیغات صحبت کرده ایم ، در غیراینصورت هزینه این فیلمها برعهده تهیه کننده یا پخش کننده است که البته هزینه بسیار بالایی هم دارد.


اگر پخش اسکار به طور خصوصی انجام می شود، نقش وزارت ارشاد و یا نهادهای دولتی داخل کشور که فیلم را نماینده ایران اعلام می کنند چیست ؟


خب این حرفی است که برای همه ما هم سئوال است ، البته قول حمایتهایی را هم داده اند. وشخصیتهایی مانند دکتر واعظ فریدزاده دبیر کمیسیون و مدیربین المللی فارابی از جمله کسانی بودند که پیشنهاد این مستند داستانی را برای فرستادن به اسکار داده اند.


به عنوان حسن ختام و تجربه شخصی امیدوارم سینمای ایران به نقطه ای از فیلمسازی نزدیک شود که فرم ها و فضاهای جدیدتری را تجربه کند، که اکنون با وجود درام های تکراری که چه در ایران و چه در خارج از کشوراز سینمای موفق دنیا فاصله گرفته ایم و دیگر جذابیتی برای مخاطب ندارد ، باید با تولیدات و خلاقیتهای بیشتر نگاه بهتری به فیلمسازی داشته باشیم.

و همینطورتهیه کنندگان ما باید به فضای بین المللی نگاه تازه ای داشته باشند وهمچنین این فضا و پخش فیلم را بدانند.


همانطور که خانم کتایون شهابی به عنوان تهیه کننده فیلم مستند موفق "حوا، مریم، عایشه" ساخته کارگردان افغانستانی ، صحراکریمی که درجشنواره ونیز76 در بخشorizzonti  ( افق ها) حضور داشته است ،پخش کننده کاربلدی هستند که توانسته، موفق عمل کند.

خبرنگار:امین

 

در-جستجوی-فریده

 

 

ارسال نظر