تماس با ما درباره ما
کد خبر: 58

سینماآنلاین: مسعود کیمیایی در مراسم جشن تولدش در موزه سینما گفت: با تشکر از آقای طوسی و‌جیرانی. فراز و نشیب‌های این سال‌هایی که گذشت را راحت نگذراندم. کار فیلمسازی که صدایی داشته باشد و برای گفتن ابایی نداشته باشد، سخت است.

گزارش | کیمیایی: اعتراض‌ها در حد حرف باقی نماند

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین، مسعود کیمیایی در مراسم زادروزش که چهارشنبه 9 مرداد توسط موزه سینما برگزار شد، گفت: از مردم این خاک و سرزمینم تشکر می‌کنم که من را پذیرفتند برای اینکه تلاش خودم را بکنم و حرفم را بزنم.

او گفت: یک خواهش دارم از آقای شاهسواری که به درایتش ایمان دارم. فکری بکنند برای فیلم‌هایی که میلیارد میلیارد می‌فروشد، اما مهرجویی پنج سال است بی کار است، از تقوایی باید به زور خبر گرفت و من هم به سختی فیلم می‌سازم. با پول کم می‌شود فیلم جدی یک میلیاردی ساخت. کمی به فکر سینمای جدی باشند. استعداد پیدا کنند. این اعتراض‌ها در حد حرف باقی نماند و در میان این فیلم‌های میلیاردی دو فیلم جدی هم ساخته شود. خواهش می‌کنم این حرف من را جدی بگیرید. مهرجویی چند طرح فوق‌العاده دارد اما سرمایه می‌خواهد و نیست. چرا بخشی از این سرمایه‌های میلیاردی را به او نمی‌دهند؟
 
در بخشی از این مراسم، جواد طوسی منتقد سینما گفت: نباید بگوییم عصر آرمانخواهی به اتمام رسیده و با نگاه اغماض‌آمیز به مسیر فیلمسازی و جهان‌بینی یک فیلمساز نگاه کنیم بلکه باید به چنین فیلمسازانی نگاه توام با احترام داشته باشیم.
او گفت: نمایش دندان مار می‌تواند یک ورودی باشد به سینمای مسعود کیمیایی. این فیلم در دوره مهمی تولید شد که دوره  گذار بود. در جشنواره فجر سال ۶۸، جفایی به این فیلم شد و فیلم در حد کاندیدا هم دیده نشد. این چنین برخوردهای انفعالی هنرمند را در نقطه تردیدآمیزی قرار می‌دهد. مسعود کیمیایی یکی از نقاط رفیع و تاریخ‌ساز این سرزمین است و باید سر تعظیم فرود آوریم به احترام کسانی که تاریخ ساز سینمای ایران بودند و بلاشک کیمیایی یکی از آن‌هاست. تداوم و حیات هنری یک هنرمند را همدلی مخاطب تعیین می‌کند. که این همراهی برای آقای کیمیایی پنجاه و اندی سال است ادامه دارد. این حضور پایمردانه یک نمونه عینی و استثنایی‌ است.
طوسی اظهار داشت: رفاقت و اخلاق در درون آقای کیمیایی وجود دارد. او در فیلم‌هایش کسانی را که مهجور مانده‌اند، دعوت به همکاری می‌کند و این نشان می‌دهد که فیلمسازی‌اش نشات گرفته از درونش است.

در این مراسم فریدون جیرانی گفت: آقای مهرجویی پریروز  درباره یک جمع چپ روشنفکری صحبت کردند. کسانی هم چون آقای مهرجویی، تقوایی، کیارستمی از دل محفل روشنفکری بیرون می آیند اما آقای کیمیایی از دل خیابان بیرون می‌آید و تجربه زیستی‌اش را به تصویر میکشد. ایشان ادم محله و گذر و سینماست. آدمی‌ست که از دل رفاقت بیرون آمده است. ایشان ضد قهرمان را وارد سینما می‌کند.

این کارگردان گفت: هرچه قد جلوتر می‌رویم فیلم‌های کیمیایی مهم‌تر و به بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران بدل می‌شوند.

این مراسم با بریدن کیک تولد مسعود کیمیایی و نمایش نسخه ترمیم شده فیلم دندان مار به پایان رسید.

ارسال نظر

  • ناشناس ارسالی در پاسخ

    چقدر ناراحت کنندس که ادم های بیسواد با پول پیشرفت میکنن