تماس با ما درباره ما
کد خبر: 494

رونمایی از مستند خلیل آفریقا

سینماآنلاین: به همت گروه مستند بنیاد فرهنگی روایت فتح رونمایی از مستند «خلیلِ آفریقا» در روزهای سخت شیخ زکزاکی/ جنبش شیخ زکزاکی نمونه کامل تعلیمات حسینی است.

رونمایی از مستند «خلیلِ آفریقا» در روزهای سخت شیخ زکزاکی

به گزارش سینماآنلاین، مستند «خلیلِ آفریقا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی روح‌الله رفیعی در مراسمی با حضور علما و طلاب ایران و نیجریه و همچنین با شرکت سید محمد یاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح و دکتر شجاعی فر نماینده رسمی شیخ زکزاکی در ایران رونمایی شد.
 

در ابتدای این مراسم که در سالن شهید رجایی قم برگزار شد روح‌الله رفیعی تهیه‌کننده و کارگردان مستند «خلیلِ آفریقا» توضیحاتی را در رابطه با ساخت این مستند ارائه کرد. وی با اشاره چگونگی شروع ساخت مستند گفت: تفاوت مستند «خلیلِ آفریقا» با دیگر مستندهای ساخته‌شده با این موضوع در این است که این مستند بر اساس یک پایان‌نامه علمی ساخته‌شده است و ما بر اساس پایان‌نامه آقای حسین مادرشاهی شروع کردیم و در این مستند به روایتی از بخش‌های جنبش اسلامی نیجریه پرداختیم. آن‌هم در شرایطی در نیجریه که هنوز چهره نفاق در این جنبش اسلامی پیدا نشده بود.
 

این مستندساز همچنین در ادامه به بیان نکاتی درباره مستند تازه‌اش پرداخت و گفت: اولین قسمت مستند به عثمان دامخولیه می‌پردازد. او کسی است که خیلی قبل‌تر از انقلاب ما در نیجریه سازوکار انقلاب اسلامی را بناکرده و حکومتی شبیه به ما با ساختار ولایت‌فقیه ایجاد کرده بود؛ اما متأسفانه بعد از مدتی عده‌ای بانفوذ به این حکومت باعث شدند تا این حکومت چندساله به پایان عمر خودش برسد؛ اما ازآنجایی‌که حق هیچ‌وقت باطل نمی‌شود علم مبارزه در نیجریه بار دیگری توسط شیخ ابراهیم زکزاکی افراشته شد و انشا الله توسط خود ایشان به صاحب‌الامر (عج) تحویل داده خواهد شد.
 

سپس دکتر محمدحسن شجاعی فر، نماینده رسمی جنبش اسلامی نیجریه و شیخ زکزاکی در ایران به ایراد سخن پرداخت؛ وی در ابتدا گفت: انسان ظرفیت وجودی بالایی دارد و می‌تواند اشرف باشد، این ظرفیت وجودی گاهی در خانه خود انسان ظهور پیدا می‌کند و گاها آن‌قدر رشدش زیاد می‌شود که علاوه بر کشور و جهان در تاریخ هم ماندگار می‌شود و دیگر ماندگاری‌اش ربطی به زمان حیاتش هم ندارد. برای مثال امام خمینی (ره) هم‌چین شخصیتی داشتند و شخصیتشان در طول تاریخ و در تمام جهان ماندگار شده است و پیروان حقیقی ایشان هم که همین‌گونه رشد خواهند کرد مانند مقام معظم رهبری (مدظله) در تمام دنیا و در تمامی اقشار محبوب هستند.
 

حال در نیجریه فردی می‌آید و این راه را ادامه می‌دهد و در شهری که تبلیغ بسیار سخت است، جایگاهی پیدا می‌کند که امروزه کشیش مسیحی بالباسش می‌آید و در تجمع آزادی سید زکزاکی شرکت می‌کند؛ این مرد هم‌چین عظمتی داشته که بدون زور و تنها با تبلیغ و صحبت به چنین جایگاهی در نیجریه رسیده است آن‌هم در کشوری که حتی یک مسجد هم مخصوص شیعیان ندارد و تنها محل تجمع شیعیان همین حسینیه بقیه‌الله است که سید زکزاکی بناکرده است و ایشان حتی به مسجدهای موجود می‌روند و تبلیغ می‌کنند.
 

ایشان در نیجریه بر دل‌ها حکومت می‌کنند، جنبش اسلامی نیجریه در تمامی بخش‌ها به نیازمندان کمک می‌کنند بدون اینکه مقداری به خودشان کمک شود.
 

در کنار سید زکزاکی خواهر ایشان زینت ابراهیم هستند که حقیقتاً در کنار سید زکزاکی مانند ماهی می‌باشند که کنار خورشید کمتر دیده می‌شوند ولی شخصیتی بسیار ارزنده هستند که شش نفر از فرزندانش شهید شدند و با توجه به مصائبی که دیدند مانند حضرت زینب (س) برای امام حسین (ع) هستند.
 

و نکته مهم دیگر این است که شیخ زکزاکی آمده و یک رابطه‌ای میان امام خمینی (ره) به‌عنوان یک رهبر مبارزاتی مسلمان، گاندی و ماندلا ایجاد کرده است به این معنی که محوریت با امام خمینی (ره) است ولی روش مبارزاتی فعلی مانند گاندی و ماندلاست. در تاریخ هم همین‌گونه بوده و زمانی که موسی برای مدتی نبود عده‌ای گوساله‌پرست شدند و ما امروزه باید تلاش کنیم تا درزمانی که خود شیخ نیستند تعدادی گوساله را به ما نشان ندهند.

یک جمله معروفی دارند شیخ زکزاکی که میگویند: همه‌جا بگویید که اگر امام حسین (ع) یک جوان و یک سرباز سیاه‌پوست داشت امام زمان (عج) امروزه در نیجریه 15 میلیون سرباز سیاه‌پوست دارد.
 

در ادامه دکتر مسعود شجره رئیس انجمن حقوق بشر اسلامی به‌وسیله ارتباط ویدیویی لحظاتی را به صحبت پرداختند، وی در ابتدا با تشکر از دست‌اندرکاران برنامه و مستند به لزوم انجام کارهای تبلیغاتی در راستای آزادی شیخ اشاره کرد و در ادامه به بیان وضعیت شیخ زکزاکی پرداخت: شیخ امروزه حال خوبی ندارد و تعدادی نزدیک به 38 گلوله در جمجمه و بدن شیخ قرار دارد و به گواه متخصصین ‌یک معجزه است که ایشان همچنان میان ما هستند.
 

وی در ادامه افزود: شیخ زکزاکی واقعاً در دنیا یک لطف الهی است، ما امروز نزدیک محرم هستیم و اگر بخواهیم در زمان فعلی ظهوری از درس‌های عاشورا ببینیم؛ می‌توانیم این مهم را در نیجریه و در شیخ زکزاکی پیدا کنیم که چطور هزاران نفر حاضرند شهید شوند تا حق را پایدار کنند. گاهی گفته می‌شود شیخ در نیجریه 20 میلیون نفر را شیعه کرده است ولی بحث فراتر از این است و در اصل 20 میلیون نفر راه امام حسین (ره) را انتخاب کرده‌اند.
 

اگر لیست شهدای نیجریه را مشاهده کنید بالای 20 درصد شهدا از اسمشان مشخص است که از اهل تسنن بوده‌اند و پای حق ایستاده‌اند و اگر این لیست را با لیست شهدای کربلا مقایسه کنید می‌بینید چه قدر به هم شبیه هستند.
 

وی تأکید کرد: ما در این 3 سال تعداد زیادی خبر دروغ و بی‌اساس و از اخباری که توسط رخنه دشمن منتشر می‌شده را مشاهده کردیم و ما از دوستان خواهش می‌کنیم تا هر خبری را دیدند قبول نکنند مگر اینکه توسط دفتر ایشان و یا انجمن حقوق بشر اسلامی تائید شده باشد، زیرا ما از این راه ضربه بسیاری خوردیم.
 

شیخ زکزاکی ثمره مبارزات حسینی در حال حاضر است و همان‌طور که امام حسین (ره) می‌فرمودند: کیست که مرا یاری کند جنبش اسلامی شیخ زکزاکی هم به دنبال یار می‌گردد و نیاز به کمک دارد.
 

در ادامه این مراسم با حضور سید محمد یاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح از سایت چهار زبانه دفتر شیخ زکزاکی در ایران رونمایی شد.
 

مجموعه مستند «خلیلِ آفریقا» به کارگردانی روح‌الله رفیعی و با پژوهش حسین مادرشاهی ست که در ده قسمت 25 دقیقه‌ی به‌زودی از سیمای جمهوری اسلامی پخش خواهد شد.

 

ارسال نظر