تماس با ما درباره ما
کد خبر: 461

سازمان سینمایی در حال تضعیف بخش خصوصی است؟

سینماآنلاین: در برنامه حمایت از بازسازی سینماهای قدیمی، اداره ارشاد فارس، حوزه هنری و حتی بنیاد مستضعفان مورد حمایت قرار گرفته‌اند. کمک بلاعوض به سینمای متعلق به یک نهاد دولتی یا حاکمیتی، در نهایت، ممکن است به نوعی انحصار در گیشه سینما بینجامد.

کمک بلاعوض دولتی برای سینمای بنیاد مستضعفان!

به گزارش سینماآنلاین: روز شنبه گزارشی از عملکرد مؤسسه سینماشهر در چهار ماه اول سال 98 منتشر شد که در 12 عنوان برنامه (به جز بخش پشتیبانی) آماده شده. از اهداف کمی که برای 12 ماه سال 98 تعیین شده، در غالب برنامه‌ها، مؤسسه سینماشهر از برنامه عقب است و حدود 10-15 درصد از اهداف را محقق کرده است. اما در 3 برنامه، نه تنها بیلان عملکرد مناسبی داشته، بلکه از برنامه جلوتر است. حتی برنامه حمایت از سینماهای فعال، در چهار ماه بیشتر از 2 برابر کل هدف سال 98، پیش رفته است! اما چرا این اتفاق افتاده است؟ نگاهی به جزئیات عملکرد بازوی حمایتی سازمان سینمایی در موضوع سالن‌های سینمایی، موضوع را روشن‌تر می‌کند.

در برنامه حمایت از سینماهای فعال، بسیاری از سینماهایی که از حمایت مؤسسه سینماشهر برخوردار شده‌اند، اساسا نیازی به این حمایت ندارند؛ زیرا هرکدام به نحوی به نهادهای دولتی و حاکمیتی وابسته هستند. مثلا شهرداری تهران، مالک 3 سالن از مجموع 8 سالنی است که در شهر تهران، کمک بلاعوض دریافت کرده‌اند. سازمان کتابخانه ملی، جمعیت هلال احمر، شهرداری نوشهر و کانون پرورش فکری از دیگر مالکان دولتی هستند که از کمک‌های مؤسسه سینماشهر برخوردار شده‌اند. این رویکرد نه تنها به تقویت بخش خصوصی سینمای ایران نمی‌انجامد، بلکه به تضعیف آن از طریق توانمند کردن رقیب آن کمک کرده است.

در همین برنامه حمایت از سینماهای فعال، برخی سینماهای پررونق نیز یافت می‌شوند که اساسا سودده هستند و نیازی به حمایت دولتی ندارند؛ مانند پردیس پرشین کرج و حتی پردیس کوروش که نیمی از فروش سینماهای کشور را در اختیار دارد. نام پخش‌کننده‌های توانمندی چون «خانه فیلم» نیز در این فهرست به چشم می‌خورد.

در برنامه حمایت از بازسازی سینماهای قدیمی نیز همین اتفاق تکرار شده است. اینجا نیز اداره ارشاد فارس، اداره آموزش و پرورش قم، موسسه بهمن سبز، شهرداری فردیس و حتی بنیاد مستضعفان مورد حمایت قرار گرفته‌اند! واضح است که بنگاه اقتصادی متمولی چون بنیاد مستضعفان، باید خود بودجه فرهنگی‌اش را (در صورت وجود) به بازسازی سینمای قدیمی خود اختصاص دهد. در غیر این صورت در شهری با سینماهای کم‌شمار چون اهواز، با کمک بلاعوض به سینمای متعلق به بنیاد مستضعفان، سطح کیفی این سینما در برابر سایر سینماها رشد چشمگیری خواهد داشت و در نهایت، ممکن است به نوعی انحصار در گیشه سینمای خوزستان بینجامد.

رویکرد تضعیف بخش خصوصی، در دیگر بخش‌های گزارش نیز کمابیش دیده می‌شود. در بخش حمایت از آماده‌سازی و اکران فیلم‌های سینمایی، برخی فیلم‌هایی تجاری از جمله «مارموز» و «جن زیبا» که از نظر مضمونی نیز نسبتی با اولویت‌های حمایتی سازمان سینمایی ندارند، مورد حمایت قرار گرفته‌اند؛ اگرچه اینجا حجم کمک کم بوده و صاحب هر فیلم 15 میلیون گرفته است، اما به هر حال کمک بلاعوض به سینمای بدنه اهدا شده، در حالی که نباید چنین اتفاقی رخ دهد.

 

ارسال نظر