تماس با ما درباره ما
کد خبر: 330

ناگفته‌هایی عجیب از دوجلسه پرابهام

نگاه روز | محمدصادق لواسانی

چگونه «قصر شیرین»، «درجست‌وجوی فریده» شد!

‌در جلسه‌ای که نیمه هفته گذشته برگزار شد، گفتگو و جدل مفصلی پیرامون انتخاب ⁧«قصرشیرین»⁩ یا «متری‌ شیش و نیم»⁩ بین اعضای هیات انتخاب نماینده ایران برای معرفی به اسکار، در می‌گیرد.

‌‌‌رای‌گیری انجام شد و ۵نفر از اعضا به «قصر شیرین» رای می‌دهند. آقای تورج منصوری از اعضای هیات که با معرفی این فیلم، مخالفت و بامعرفی «متری شش و نیم» موافق‌ بوده، پیشنهاد تعویق جلسه تا شنبه رامطرح می‌کند که اعضا مجددا فیلم‌ها را ببینند شاید نظرشان عوض شود ورای‌گیری لغو می‌شود!

‌‌‌‌در همان جلسه، بنا بر نظر خانم معتمدآریا و و سپس آقای رزاق‌کریمی، بحث معرفی ⁧ «در جستجوی فریده»⁩ مطرح می‌شود که فقط خودشان موافق معرفی این مستند بودند و اعضا بیشتر مانند شوخی با موضوع برخورد می‌کنند و جلسه به تعویض می‌افتد.

‌‌‌‌جمعه شب، برنامه هفت نقد «قصرشیرین»⁩ را برگزار کرد و مسعود فراستی که در جشنواره فجر می‌گفت «قصر شیرین» فیلم خوبی است و... ، چرخش ۱۸۰ درجه‌ای می‌کند و می‌‌گوید که دوباره فیلم را دیده و به همراه محمدتقی فهیم پنبه مبسوطی از آن می‌زند.

‌‌‌در جلسه روز شنبه، هیات انتخاب مجددا بحث و رای‌گیری می‌کند. خانم طائرپور که در جلسه قبل به «قصر شیرین» رای داده بود، این‌بار به «متری شیش و نیم» رای می‌دهد. نهایتا «در جست‌وجوی فریده» ۲ رای، «قصر شیرین» ۴ رای و «متری شش و نیم» ۳ رای کسب می‌کنند!

‌‌‌‌علی‌رغم رای‌گیری، چون فیلم خوبِ سعید روستایی به هیچ عنوان نمی‌توانست رای بیاورد، سه عضوی که قبلا به  «متری شش و نیم»⁩ رای داده بودند، رای‌ خود را به سمت مستند مذکور تغییر دادند تا  «قصر شیرین»⁩ از گردونه کنار برود.

‌‌‌

‌این اقدام و تغییر رای سه نفر از اعضا، باعث جدل فراوان می‌شود اما نهایتا به حکم دموکراسی و‌ برای برون‌رفت از بن‌بست، ⁧ «در جستجوی فریده»⁩ به عنوان نماینده ایران به اسکار معرفی شد؛ آنهم در شرایطی که اول اکتبر 2019 مهلت بررسی و اعلام گزینه نهایی بود! به همین کشکی!

 

ارسال نظر