تماس با ما درباره ما
کد خبر: 324

«در جستجوی فریده» چگونه به اسکار رسید؟

سینماآنلاین: رائد فریدزاده سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار ۲۰۲۰ ضمن تشریح فرآیند انتخاب مستند «در جستجوی فریده»، دلیل تعجیل در معرفی این فیلم را تغییر در قوانین زمان‌بندی آکادمی اعلام کرد.

تلاش می‌کنیم نماینده ایران بتواند در اسکار موفق باشد

به گزارش سینماآنلاین به نقل از مهر، رائد فرید زاده دبیر و سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار ۲۰۲۰ در پاسخ به این پرسش که دلیل معرفی شبانه و همراه باعجله نماینده سینمای ایران چه بود و چرا کمیته انتخاب از فرصت باقی مانده برای معرفی نماینده ایران استفاده نکرده‌اند، گفت: کادر اسکار در بخش فیلم‌های خارجی زبان در این دوره تغییر کرده‌اند، کادر قبلی در دوره‌های گذشته مهلت اضافه به ما می‌دادند تا بتوانیم فیلم موردنظر را معرفی و حداکثر تا اول اکتبر، تمام متریال فیلم را در اختیار آکادمی قرار دهیم تا آنها دریافت فیلم را تایید کنند، در غیر این صورت فیلم از چرخه انتخاب خارج می‌شد.

وی ادامه داد: متاسفانه با تغییر کادر مورد نظر، ۲ اتفاق افتاد اول اینکه فرصت کافی برای معرفی اعضای انتخاب نماینده ایران در اسکار را نداشتیم، به این معنا که ما بین ۲ تا ۳ روز با همکاری خانه سینما و همکاری دیگر دوستان توانستیم اعضای هیات انتخاب را به اسکار معرفی کنیم. در همین راستا طبق روال سال‌های گذشته به خانه سینما نامه‌ای ارسال شد و خانه سینما نیز لیستی از کسانی در اختیار ما گذاشت که دست اندرکار فیلم‌ها در سال گذشته نبوده‌اند و با فیلم‌هایی که می‌توانسته‌اند در لیست انتخاب باشند همکاری نداشته باشند.

این مدیر سینمایی تاکید کرد: البته دوستانی که از سوی آکادمی اسکار تایید شده‌اند، ممکن بود در شهریور ماه درگیر کارهای خود باشند و برگزاری جلسات با مشکلاتی همراه می‌شد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا جلسات را زودتر برگزار کنیم.

این اولین‌بار است که بعد از انقلاب، یک مستند سینمایی به عنوان نماینده ایران به بخش خارجی زبان اسکار معرفی شده است. معقتدم وقتی چنین هیاتی این انتخاب را انجام می‌دهد، نشان از یک بالندگی داردوی ادامه داد: در این میان کسانی نیز بودند که فرصت کافی برای حضور در این جلسات را نداشتند، در  نهایت بعد از چندین مکاتبه به لیست نهایی هیات انتخاب رسیدیم، این لیست به آکادمی اسکار اعلام شد و آکادمی نیز لیست مورد نظر را بررسی و تایید نهایی صادر شد. در این دوره سیستم ثبت مانند دوره‌های قبل نبوده و با تغییراتی همراه بود. در واقع یک نماینده به اسکار معرفی می‌شود و یک کد برای فرد صادر می‌شود. چنین تغییراتی زمان زیادی را برای ما به همراه داشت، این درحالی است که در دوره‌های گذشته تنها یک ایمیل به آکادمی ارسال می‌شد.

آکادمی اعلام کرد فرصت معرفی تمدید نخواهد شد

فریدزاده توضیح داد: مساله مهم دیگر این است که از سوی آکادمی به ما اعلام کردند که فرصت مورد نظر تمدید نخواهد شد و تا قبل از اکتبر تمام متریال فیلم باید به آکادمی اسکار ارسال شود، تا فیلم موردنظر چک شود که آیا براساس قواعد و قوانین منتشر شده هست یا نه، در چنین شرایطی می‌توان گفت که ما کمی هم دیر اقدام کردیم. یکی دیگر از مشکلات اساسی که با آن مواجه هستیم چگونگی ارسال اثر مورد نظر به اسکار بود، چرا که هیچکدام از شرکت‌های پست بین‌المللی در ایران حضور ندارند و در چنین شرایطی ارسال نسخه فیلم به آمریکا بسیار سخت تر است.

وی ادامه داد: تمام آثاری که تا ۸ مهر ماه سال جاری ممکن بود اکران می‌شوند، نیز مورد توجه قرار گرفتند. در واقع نامه‌ای به اداره نظارت و ارزشیابی ارسال کردیم و آن‌ها نیز اسامی فیلم‌هایی که احتمال اکران آن‌ها تا این تاریخ وجود دارد نیز اعلام کردند تا مورد بررسی هیات انتخاب قرار گیرد.

یک هیأت انتخاب کاملا حرفه‌ای داشتیم

سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار ۲۰۲۰ درباره حضور بین‌المللی فیلم‌های لیست نهایی در قیاس با فیلم «در جستجوی فریده» هم گفت: برخی از جشنواره‌هایی که فیلم‌های انتخاب شده در لیست نهایی حضور داشتند، جشنواره‌های معتبری بودند، گزارش حضورهای بین المللی آثار مورد نظر از شرکت‌های پخش کننده دریافت کردیم. معتقدم یک هیات انتخاب برای معرفی نماینده ایران در اسکار انتخاب شد که بعد از جلسات متعدد و بررسی جوانب مختلف به یک جمع‌بندی نهایی رسید که شامل انتخاب «در جستجوی فریده» بود. اعضای هیات انتخاب در سال جاری را می‌توان یکی از حرفه‌ای ترین هیات انتخاب در دوره‌های گذشته دانست و همه آنها جزو سینماگران شناخته شده کشور هستند.

وی تاکید کرد: البته فکر می‌کنم این اولین بار است که بعد از انقلاب، یک مستند سینمایی به عنوان نماینده ایران به بخش خارجی زبان اسکار معرفی شده است. معقتدم وقتی چنین هیاتی این انتخاب را انجام می‌دهد، نشان از یک بالندگی دارد که کلیت سینمای ایران در این بخش مورد توجه قرار گرفته است و خود را محصور سینمای داستانی و یا سینمای بدنه نمی‌کنند.

فریدزاده در پایان گفت: این انتخاب نشان می‌دهد، هیات انتخابی که از سینمای حرفه‌ای ایران انتخاب شده اند، به این مساله توجه کرده اند که سینما را باید در کلیت خود دید و اگر فیلمی خوب است و قابلیت عرضه دارد و موضوعی جهانی را دنبال می‌کند، باید دیده شود.


ایلنا هم در گزارشی نوشت: سه فیلم «قصر شیرین» به کارگردانی رضا میرکریمی، «در جست‌وجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی و «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی به عنوان سه گزینه نهایی برای نمایندگی سینمای ایران در  نودو دومین دوره مراسم اسکار انتخاب شده بودند که در نهایت مستند سینمایی «در جست‌وجوی فریده» شب گذشته از سوی سازمان سینمایی به عنوان نماینده سینمای ایران برای اسکار معرفی شد. این انتخاب با حواشی مختلفی همراه بود ازجمله اینکه چرا امسال برخلاف سال‌های گذشته زودتر از موعد نماینده ایران معرفی شده و یا چرا با توجه به اینکه یکی از سه گزینه نهایی در جشنواره فیلم ونیز حضور دارد، هیات انتخاب نماینده ایران منتظر پایان این جشنواره نمانده است؟

رائد فریدزاده (دبیر و سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به اسکار) درباره معرفی شدن نماینده ایران چند ماه جلوتر از زمانی که در سالهای گذشته این امر صورت می‌گرفت، به ایلنا گفت: کادر آکادمی اسکار امسال تغییر کرده است و ما هر سال با توجه به آشنایی که داشتیم از طریق مکاتبه، نماینده سینمای ایران را معرفی می‌کردیم و حتی گاهی فرصت معرفی را برای ما تمدید می‌کردند اما با سیستم جدید معرفی نماینده فیلم به اسکار که کاملا آنلاین و برخط است و باید از طریق سایت انجام شود، مراحل معرفی فیلم کمی طولانی‌تر از گذشته شده است.

وی ادامه داد: ما باید در یک برهه زمانی مشخص بر اساس آنچه که سایت به ما اعلام کرده اسامی هیات انتخاب و همچنین گزینه موردنظرمان را ثبت می‌کردیم و به همین دلیل مجبور شدیم امسال برخلاف سالهای گذشته سریع‌تر اقدام کنیم. از طرف دیگر بعد از مشخص شدن فیلم باید نسخه‌ای از فیلم و همچنین تمام متریال تبلیغاتی فیلم را و مدارک و اسناد را برای آکادمی ارسال کنیم که با توجه به محدودیت‌های مراوداتی و ارسال مدارکی که وجود دارد کمی این کار طولانی‌تر از سالهای گذشته زمان خواهد برد. به همین دلیل ما باید سریع‌تر کار خود را انجام دهیم تا فرصت را از دست ندهیم.

فریدزاده ادامه داد: زمانی که در جشنواره فیلم ونیز جوایز اعلام می‌شود، یک روز بعد از پایان مهلت و فرصت ما برای معرفی فیلم به اسکار بود لذا نمی‌توانستیم تا پایان جشنواره فیلم ونیز صبر کنیم. از طرف دیگر ما گزارش‌های وضعیت هر سه فیلم را از پخش‌کننده آنها دریافت کرده‌ایم و با توجه به حرفه‌ای بودن هیات انتخاب و همچنین در نظر گرفتن همه شرایط در نهایت اعضا به فیلم در جست‌وجوی فریده رأی دادند.

فریدزاده در پاسخ به این سوال که آیا مباحثی که پیرامون کسب جایزه برای فیلم قصر شیرین در برخی از جشنواره‌ها مطرح شد و همچنین اتفاقاتی که اخیرا برای فیلم متری شش و نیم رخ داده است، در آرای اعضای هیات انتخاب تاثیر گذاشته است یا خیر، گفت: البته که طبیعی است اعضای هیات انتخاب این اخبار را شنیده باشند و یا آن را رصد کرده باشند اما جلسات ما کاملا حرفه‌ای و معطوف به موضوع بوده است و افرادی که در جلسه حضور داشتند کاملا در سینما شناخته‌شده هستند و مسائل حاشیه‌ای دخیل نبود.

وی ادامه داد: اعضای هیات انتخاب با رأی خود به کلیت سینمای ایران توجه کردند و نه فقط به یک بخش سینما. در سالهای اخیر سینمای مستند ما کاملا حرفه‌ای شده و اتفاقات خوبی برای این سینما در جشنواره‌های مختلف سینمایی رخ داده است و جشنواره‌های معتبر به سینمای مستند ایران توجه کرده‌اند. نگاه هیات انتخاب به این وجه مغفول مانده سینمای ایران هم کاملا هوشمندانه بود.

فریدزاده افزود: پخش این فیلم برعهده الی ایمیج به مدیریت الهه نوبخت است و در حال برنامه‌ریزی برای معرفی این فیلم هستند و ما نیز همه تلاش خود را می‌کنیم که نماینده ایران بتواند در اسکار موفق باشد.

ارسال نظر