تماس با ما درباره ما
کد خبر: 276

خجالت بکشید! چقدر می‌خورید؟!

سینماآنلاین: سیروس الوند کارگردان سینمای ایران در پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران با انتقاد از نگاه خودی و ناخودی در سینما، گفت: ما به سینما نیامده‌ایم که پولدار شویم بلکه آمده‌ایم تا حرف‌مان را بزنیم

الوند: ما به سینما نیامده‌ایم که پولدار شویم بلکه آمده‌ایم تا حرف‌مان را بزنیم

به گزارش سینماآنلاین، سیروس الوند کارگردان سینمای ایران که در پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران تجلیل شد، سخنان خود را با قطعه شعری آغاز کرد و گفت: عکاسی در سینمای ایران و عکاسان سینما صنف محترم و مهجوری هستند. عکس، کارت ملی یک فیلم است؛ هر زمان به خانه دوست کجاست فکر می‌کنید عکسی از کودکی که از تپه‌ای بالا می‌رود به یاد می‌آورید. در هایت پارک لندن، یک عکاس، عکس می‌گرفت و خرج خانواده‌اش را می‌داد در حالی که همه موبایل داشتند اما آن مردم قدر عکس را می‌دانستند.

او در سخنانی انتقادی گفت: سینما حال خوبی ندارد، چهل سال گذشته و این همه خودی و ناخودی نداشتیم. این چه وضعیتی است و این همه سوء استفاده سابقه نداشته! خجالت بکشید! چقدر می‌خورید. 10 میلیارد می‌گیرند و همان ابتدای کار، سه میلیاردش را میخورند و با هفت میلیارد باقی مانده فیلم می‌سازند و برایشان هم مهم نیست که این فیلم بفروش است یا خیر.

او بیان کرد: فیلمبردار و عکاس بیکار داریم حتی کارگردانی داریم که مسافرکشی می‌کند، از طرف دیگر در همین سینما نفری وجود دارد که با یک تلفن میلیاردها تومان برای یک فیلم دریافت می‌کند. 

خالق «فریاد زیر آب» همچنین خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای صالحی که چندی پیش برای تسلیت گفتن مرگ برادرم لطف کردید و به منزل من آمدید، آیا می دانید که چه اتفاقاتی در سینما می‌افتد و سینماگران چگونه زندگی می‌کنند؟ آنها چیزی ندارند اما یک چیز دارند که حتی دولتمردان هم به آن غبطه می‌خورند و آن هم مردم است. هنرمندان مردم را دارند.

الوند گفت: نمی‌خواهم فضای جشن را به گله بگذارنم اما وقتی مرگ اینقدر به ما نزدیک است چرا نمی‌گذارید حرف‌مان را بزنیم. ما به سینما نیامده‌ایم که پولدار شویم بلکه آمده‌ایم تا حرف‌مان را بزنیم. آمده‌ایم آینه مردم و جامعه و صدای مردم باشیم.

 

سیروس الوند سخنان خود را با قطعه شعری آغاز کرد و گفت: عکاسی در سینمای ایران و عکاسان سینما صنف محترم و مهجوری هستند. عکس، کارت ملی یک فیلم است؛ هر زمان به خانه دوست کجاست فکر می‌کنید عکسی از کودکی که از تپه‌ای بالا می‌رود به یاد می‌آورید. در هایت پارک لندن، یک عکاس، عکس می‌گرفت و خرج خانواده‌اش را می‌داد در حالی که همه موبایل داشتند اما آن مردم قدر عکس را می‌دانستند.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر