تماس با ما درباره ما
کد خبر: 204

تحلیل تینا پاکروان از وضعیت سینمای روز

سینماآنلاین: تینا پاکروان گفت: در این سال‌ها سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده بودند که در فیلمهای کمدی برگشت مالی زودتر انجام می‌شود استقبال امسال مردم از فیلمهای اجتماعی خوب و درجه یک می‌تواند در تولید فیلمهای سال آینده تأثیرگذار باشد.

تغییر فضای تولید 99 با استقبال درجه یک مردم از فیلم‌های اجتماعی

«تینا پاکروان» تهیه‌کننده و کارگردان سینمای ایران در گفت‌وگو با سینماآنلاین در مورد افت فروش فیلمها و برخی نارضاتی‌ها گفت: همیشه تایستان فصل خوب فروش بوده که نمونه آن فیلم هزارپا (ابوالحسن داودی) بود که سال گذشته در تابستان نزدیک به چهل میلیارد فروش داشت. اما در تحلیل شرایط امروز گیشه سینماها، باید به این نکته توجه کرد که مشکل بیشتر در چیدمان اکران بوده، چون همه دوست داشتند فیلم‌شان را در عید نوروز یا عید فطر بگذارند و انبوه فیلم‌ها برای اکران روانه سینماها شد و فیلم‌ها فروش یکدیگر را شکستند، بدون اینکه کمکی به فروش هم بکنند. در واقع منطقی این بود که فیلم‌ها در طول فصل‌های مختلف پخش می‌شد و طبیعتا این نوع چیدمان اکران کاملا اشتباه بود.


او اظهار داشت: البته با توجه به مسأله سالن‌های سینما و حجم تولیدات، نباید دنبال مقصر بگردیم و هیچ کس مقصر نیست. همه تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها به خاطر اکران در ایام خاص سال هجوم می‌آورند تا فیلم خود را اکران کنند و این باعث می‌شود این همه فیلم خوب در یک فاصله زمانی کم اکران شوند و روی فروش هم تاثیربگذارند و حتی از فروش هم کم کنند. از یک نگاه دیگر، وقتی چند فیلم پرفروش اکران می‌شود، مردم برای دیدن آنها هجوم می‌آورند و باعث مطلع شدن آنها از فیلم‌های دیگر اکران می‌شود و این بین دیگر فیلم‌ها سرریز می‌شود و فروش فیلم‌ها بالا می‌رود. 


پاکروان گفت: سینماداران هم در این زمینه مقصر نیستند و باید این نوع پخش و اکران فیلم‌ها مدیریت شود تا به فروش فیلم‌ها لطمه نخورد.


این فیلمساز در مورد تمایل بیشتر سرمایه‌گذارها برای سرمایه گذاری در فیلم‌های کمدی گفت: فیلم‌های کمدی زمانی جواب خیلی خوبی داد و البته در حال حاضر هم جواب می‌دهد به شرطی که فیلم طنز خوبی باشد. بالاخره تهیه کننده و سرمایه‌گذار بخش خصوصی به دنبال برگشت سرمایه‌اش است تا بتواند برود فیلم بعدی خود را بسازد و به همین خاطر، می‌روند روی فیلمی  سرمایه گذاری می‌کنندکه کمترین ریسک مالی را دارد، چرا که در فیلم‌های کمدی برگشت مالی زودتر انجام می‌شود و...


کارگردان «خانوم» و «نیمه شب اتفاق افتاد» گفت: خوشبختانه از نگاه ما تهیه‌کنندگانی که کار فیلمسازی می‌کنیم، موفقیت فیلم‌های اجتماعی خوب و درجه یک در گیشه امسال، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این فیلم‌ها خوب می‌فروشد و در شرایطی که مردم عادت می‌کنند که به سینما بروند تا فیلم‌های خوب اجتماعی را ببینند، این اتفاق می‌تواند بر روند تولید فیلم‌های سال آینده اثرگذار باشد.


این کارگردان و تهیه‌کننده درباره فعالیت‌های گفت: فعلا مشغول ساخت هیچ فیلمی نیستم. شروع به نگارش یک فیلمنامه کرده‌ام که هنوز نامی برای آن انتخاب نکرده‌ام. این روزها بیشتر وقت‌ام را صرف تهیه و پخش کرده‌ام. فعلا پخش و اکران فیلمهای "تگزاس2" و "نبات" تمام شده و فیلم «حکایت دریا»ی آقای فرمان‌آرا در دست دارم و پیگیر اکران فیلم "جان‌دار" هستم و مصمم هستم بتوانم آن را در پاییز اکران کنم. صحبت‌هایی هم شده که برای جشنواره فیلم فجر یک فیلم را تهیه کنم.

 

 

ارسال نظر