تماس با ما درباره ما
کد خبر: 184

بعد از چهل سال علت افت فروش فیلم‌ها را می‌دانم

سینماآنلاین: «حبیب اسماعیلی» درباره افت فروش فیلم‌ها گفت: ما در پخش فیلم‌های سینمایی یک بحث عرضه و تقاضا داریم که اهمیت دارد اما اکران فیلم‌ها از هیچ توازنی برخوردار نیست.

اکران بدون توازن در سینماهای ایران

«حبیب اسماعیلی» در گفت‌وگو با سینماآنلاین درباره افت فروش فیلم‌ها گفت: ما در پخش فیلم‌های سینمایی یک بحث عرضه و تقاضا داریم که اهمیت دارد اما اکران فیلم‌ها از هیچ توازنی برخوردار نیست.

او گفت: وضعیت اکران مثل خانواده‌ای است که پدر خانواده یک حقوقی در دست دارد و طی 10 روز اول ماه این حقوق را خرج می‌کند اما در ادامه، پولی در دست ندارد! در سینما هم، این اتفاق افتاده است. ما یکسری فیلم‌ جذاب و کمدی داریم یا فیلم‌هایی را داریم که به دلیل پیشینه ذهنی مردم از ساخته‌های قبلی کارگردانان‌ آن فیلم‌ها و همچنین بازیگران فیلم، مورد توجه قرار می‌گیرند اما متاسفانه در چیدمان اکران‌ سالانه سینمای ایران، کماکان دچار اشکال هستیم.

 

اسماعیلی با اشاره به اکران فیلم‌های سینمایی در نوروز توضیح داد: برای مثال در نوروز، هفت فیلم اکران می‌کنیم که هفت سرگروه دارند و در کل مملکت هم این هفت فیلم را نمایش می‌دهند و فیلم دیگری نیست. اما جلو که می‌رویم و به ماه رمضان نزدیک می‌شویم، زمانی که فیلم‌ها با افت فروش روبه‌رو می‌شوند، در میان این فیلم‌ها، فیلم‌هایی اکران می‌شوند که من به آن‌ها می‌گویم فیلم‌های پیشمرگ عید فطر! یعنی یکسری فیلم را قربانی می‌کنند که به عید فطر برسد و بعد از آن دوباره عید فطر هم شش یا هفت فیلم اکران می‌شوند که در این بین هم، تعدادی فیلم تماشگرپسند هستند، تعدادی هم در جشنواره‌ها دیده شده‌اند و مردم کنجکاوند به تماشایشان بنشینند.

 

او ادامه داد: این فیلم‌ها با فیلمی که در جشنواره‌ حضور نداشته یا اولین فیلم کارگردانش به حساب می‌آید، متفاوت‌ هستند. یعنی زمانی که چنین فیلمی در سینماها اکران می‌شود، تا بخواهند دیده شود و در میان فیلم‌های دیگر جا باز کند، دو یا سه هفته زمان می‌برد.

 

تهیه‌کننده فیلم «سرکوب» همچنین گفت: در حال حاضر اگر کسی تصمیم بگیرد به سینما برود، با 20 فیلم در سالن‌های سینما روبه‌رو می‌شود. فیلم‌هایی هم که بعد از عید فطر اکران شده‌اند، از بین می‌روند و شرایط اکران به گونه‌ای است که سالن برایشان نیست. فرقی هم نمی‌کند چه فیلمی باشد، برای مثال می‌بینیم که فیلم‌هایی که در جشنواره‌ها هم حضور داشته‌اند، 60 یا 70 سالن در اختیار دارند اما سانس زیادی ندارند. اینجا مقصر سینمادارها نیستند اما چون فیلم‌های جدید اکران می‌شوند ناچار می‌شوند فیلم‌های قبلی را از سالن‌هایشان بر‌دارند. به همین دلیل فیلم‌هایی که اکران می‌شوند از استقبال بالایی برخوردار نیستند و علاوه بر این تا بخواهند دیده شوند، زمان اکران‌شان به پایان می‌رسد.

 

او با اشاره به فیلمی که روی پرده دارد گفت: مثلا فیلم «سرکوب» با توجه به اینکه در جشنواره حضور نداشته، با اقبال روبه‌رو شده است. این را به این دلیل که تهیه‌کنندگی «سرکوب» را برعهده داشته‌ام نمی‌گویم، واکنش کسانی که سینمارو هستند یا نقدهایی که درباره این فیلم نوشته شده، نشان می‌دهد که از دیدن فیلم راضی بوده‌اند. اما در هر صورت تعداد سالن‌های سینمایی کشور کم است و هر هفته دو یا سه فیلم اکران می‌شوند که بالاخره فیلم‌سوزی هم اتفاق می‌افتد. سیستم ما غلط است و سال‌هاست که می‌گوییم باید طوری برنامه‌ریزی کنیم، که به نفع کلیت سینما باشد. باید براساس آن برنامه‌ریزی پیش برویم تا هم فیلم‌ها رنگ اکران را ببینند و هم تولید به شکلی باشد که فیلم‌هایی که سینمایی هستند نمایش داده شوند.  بعضی فیلم‌ها ویدیویی هستند یا برای بخش هنروتجربه مناسب هستند، اما در این شرایط نمی‌توانیم بگوییم مقصر چه کسی است. اصلا شاید من مقصر باشم و دیگران. اما چیدمان اکران به شکلی است که در نوروز هفت فیلم بیشتر نداریم و در حال حاضر حدود بیست فیلم در سینماها در حال اکران هستند.

 

حبیب اسماعیلی گفت: ما همیشه زمانی که به پاییز نزدیک می‌شویم با افت فروش مواجه می‌شویم و این مشکل باید با یک آیین‌نامه مشخص حل شود. علاوه بر این طبیعتا مشکل کمبود سالن هم داریم و من بارها پیشنهاد این را داده‌ام که به جای اینکه جشنواره‌های مختلفی برگزار کنیم، جشنواره‌ها یک یا دو سال برگزار نشوند و هزینه برپایی آن‌ها صرف ساخت سالن‌های سینمایی شود.

او گفت: این یک واقعیت است که تولیدات سینمای ما بیش از ظرفیت سالن‌های سینماست. در حال حاضر بیش از چهار دهه از انقلاب می‌گذرد و ما بهتر از همه می‌دانیم که اکران فیلم‌ها با چه مسائلی همراه است و چگونه باید برای بهبود این اوضاع برنامه‌ریزی و فعالیت کرد.

ارسال نظر

  • وحید ارسالی در پاسخ

    این خبرگزاری با اینکه تازه شروع به کار کرده ولی خوبه