تماس با ما درباره ما
کد خبر: 174

سرگروه مجزا، حق سینمای کودک است

سینماآنلاین: حسین قناعت کارگردان فیلم «تپلی و من» گفت: این حق سینمای کودک است که یک سرگروه مجزا داشته باشد.

حسین قناعت: جشنواره نبود، چراغ سینمای کودک خاموش می‌شد!
حسین قناعت کارگردان فیلم "تپلی و من" در مورد فروش فیلم خود که در ژانر کودک قرار دارد به سینماآنلاین گفت: در مجموع از فروش فیلمم راضی هستم این فیلم بین این همه فیلم‌های طنز، اجتماعی و بزرگسال فروش خوبی نسبت به دیگر فیلم‌ها داشته است. فقط اشکال این است که سانس‌های خوبی نداشته‌ایم و فیلم در فصل بدی اکران شده است، چون در تابستان ما عملا به خاطر گرما و تعطیلی مدارس گیشه صبح را نداریم و عصرها هم که خانواده‌ها فراغت دارند بعد از اینکه از سر کار برمی‌گردند و می‌توانند به همراه فرزندان خود به سینما بروند، دیگر سانس‌های سینماها برای فیلم کودک نیست و سینماداران آنها را با فیلم‌های بزرگسالان جابجا کرده‌اند.


او گفت: با همه این اوصاف خوشبختانه با استقبال خوبی که از فیلم "تپلی و من" شد در بیشتر سینماها ساعات پایانی شب هم اکران داشتیم.


قناعت ادامه داد: با این حال و از یک منظر کارشناسی، بهترین فصل برای اکران عمومی فیلمهای کودک، ماه‌های مهر، آبان، آذر و ایام عید است و تابستان و نیز زمستان - به خاطر بارش برف و باران و جشنواره فجر و امتحانات - فصل خوبی برای اکران فیلم‌های کودک نیست.


این کارگردان در مورد نقش تشکیل یک سرگروه مختص به فیلمهای کودک و نوجوان در رونق این سینما، گفت: این حق سینمای کودک است که یک سرگروه مجزا داشته باشد تا دیگر این دغدغه را نداشته باشد که به حد نصاب در فروش رسیده یا نرسیده یا اینکه قرار است بعد از آن فیلم یک فیلم بزرگسال بیاید و پخش‌کننده‌ها و سینمادارها فشار بیاورند که آن فیلم کودک زودتر اکرانش تمام شود تا فیلم جدید را اکران کنند. این اتفاق درباره فیلم "قهرمانان کوچک" برای من افتاد که با سر گروهی سینما آزادی اکران شد. آن سال با اینکه فیلم من کف فروش را زده بود و فروش ۳ میلیاردی را داشت متاسفانه بعد از ۵ هفته اکران به خاطر اینکه یک فیلم بزرگسال قرار بود در آن سرگروه اکران شود فیلم را پایین کشیدند اما اگر سینمای کودک یک سرگروه اشت این اتفاق برای فیلم‌های کودک نمی‌افتاد.


قناعت همچنین در مورد فروش خوب و استقبال مردم در دهه ۶۰ و ۷۰ از سینمای کودک به نسبت امروز، گفت: بسیاری از عوامل باعث رقم خوردن وضعیت فعلی برای سینمای کودک شده است. شما نمی‌توانید شرایط امروز جامعه را با دهه ۶۰ مقایسه کنید. با اینکه آن ایام جنگ بود، ولی مردم به این اندازه به خاطر مشکلات اقتصادی افسرده نبودند. در آن سال‌ها نه ماهواره‌ای بود نه اینترنت و فضای مجازی بود. سرگرمی مردم تنها سینماها بودند ولی الان کودکان یا در گوشی موبایل هستند و یا جلوی کامپیوتر جدیدترین فیلم‌ها را دانلود و تماشا می‌کنند. گرفتاری‌های اقتصادی خانواده‌ها هم مزید بر علت است. با این وضع، فیلم کودک آنقدر باید قوی باشد که کودک را بتوان از جلوی کامپیوتر بلند کرد. فیلم کودک باید آنقدر برانگیزاننده باشد که همین خانواده‌هایی که مشکلات اقتصادی دارند، دست بچه هایشان را بگیرند و به سینماها بیاورند تا فیلم کودک را ببینند.


او ادامه داد: دور شدن سینمای کودک از مخاطبان بالقوه آن، یک دلیل دیگر هم دارد و آن این است که بسیاری از فیلم‌های کودک این سالها، با هدف شرکت در جشنواره‌های خارجی ساخته شد. من این نگاه و این جنس از سینما را رد نمی‌کنم ولی همین که اصراری برای اکران این دست فیلم‌ها برای مخاطب داخلی نبود، باعث شد تا به تدریج سرمایه‌گذارها و سینمادارها اعتمادشان را به فیلم کودک از دست بدهند و این به سینمای کودک ضربه زد.


قناعت گفت: خوشبختانه در سه، چهار سال اخیر اتفاق‌های خوبی در حال رخ دادن است. برای مثال فیلم‌هایی مثل "ضربه فنی" و "پاستاریونی" را داشتیم که هم فیلم خوبی بود و هم فروش خوبی داشت. درکل سال گذشته فیلم‌های کودک فروش خوبی داشتند. اگر بخواهم کارهای خودم را در این سال‌ها مثال بزنم، "دزد و پری ۱"، "دزد و پری ۲"، "قهرمانان کوچک"  نسبت به فیلمهای اجتماعی گیشه موفقی داشته‌اند و این پیام مثبتی می‌تواند داشته باشد و این امیدواری را به وجود بیاورد که سینمای کودک می‌تواند دوباره به دوران اوج خود برگردد.


این کارگردان در مورد نقش جشنواره فیلم کودک در رونق تولید و اکران فیلم‌های کودک گفت: تنها حامی سینمای کودک تا به‌امروز، بنیاد سینمای فارابی بوده است و بخشی از آن به خاطر برگزاری جشنواره کودک اصفهان است. اگر جشنواره کودک نبود مطمئن باشید ما فیلم کودک و سینمای کودک نداشتیم و چراغ سینمای کودک خاموش می‌شد. جشنواره کودک حداقل‌ تاثیری که داشته، انگیزه ایجاد کرده که در طول سال دست‌کم پنج، شش فیلم ساخته شود که اگه همه آنها امکان اکران نداشته باشند، لااقل سه، چهارتای آن اکران می‌شود.

«تپلی و من» در اکران سینماهای کشور تاکنون بیش از 730 میلیون تومان فروش داشته است.

ارسال نظر

  • hamed ارسالی در پاسخ

    harfeshooon doroste