تماس با ما درباره ما
کد خبر: 171

نمی‌دانم سینما کجاست و کجا می‌رود؟

سینماآنلاین: «حسینعلی لیالستانی» کارگردان سینما و تلویزیون که سال‌هاست فعالیتی ندارد، گفت: سینما برایم تمام نشده اما تصورم از فیلمسازی، دیگر دست‌یافتنی نیست.

لیالستانی: تصورم از فیلمسازی، دیگر دست‌یافتنی نیست
«حسینعلی لیالستانی» کارگردان سینما و تلویزیون که سال‌هاست فعالیتی ندارد، به سینماآنلاین گفت: فعلا شرایط برای فیلم‌سازی فراهم نیست. به هر حال کسی که می‌خواهد کاری را شروع کند باید دنبال اسپانسر هم بگردد.

او گفت: من ترجیح می‌دهم در این شرایط کار نکنم. هر کسی در سینما برای خودش یک چارچوب دارد و دوست دارد سینمایی که مدنظر دارد را دنبال کند. چیزی که در حال حاضر از سینما شاهدش هستیم مثل اتوبانی یک طرفه است؛ من ترجیح می‌دهم فعلا کار نکنم و ببینم دیگران چه کاری انجام می‌دهند.

کارگردان «مصائب عاشق فقیر» ادامه داد: من تصوری از سینما داشتم اما تصور من نه تنها در سینما، که در هیچ‌جا دست‌یافتنی نیست. بعضی‌ها یک تصور از سیاست دارند، بعضی‌ها هم یک تصور از اقتصاد دارند اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که آن تصور محقق شدنی نیست و ترجیح می‌دهند کار نکنند.

لیالستانی گفت: اصلا نمی‌دانم سینما در ایران دارد به کجا می‌رود و مسیرش کجاست؟ برای مثال شما وقتی تلویزیون را روشن می‌کنید، همه برنامه‌ها می‌خواهند مردم را سرگرم کنند. یعنی مردم در عصری زندگی می‌کنند که الکی می‌خواهند در جاهایی مثل ستاره مربع‌های معروف مشارکت کنند. این اتفاق در سینما هم افتاده و همه می‌خواهند در یک مسیر حرکت کنند که من در این مسیر حرکت نمی‌کنم.

کارگردان «بلندی‌های صفر» گفت: تعداد کسانی که سال گذشته فیلم‌های اول‌شان را ساختند خیلی زیاد است یا پنج سال پیش و سال‌های گذشته که اولین فیلم‌هایشان را ساخته‌اند و در حال حاضر دیگر نمی‌توانند فیلم جدیدی بسازند. درواقع آن‌ها یک اسپانسر پیدا کردند و وارد سینما شدند و در حال حاضر دیگر نمی‌توانند فیلم دوم‌شان را مقابل دوربین ببرند. در حاضر به حدی ترافیک در فیلم‌سازی زیاد است که اگر یک کارگردان کار نکند، جای خالی‌اش احساس نمی‌شود. مگر اینکه ما از او بپرسیم چرا دیگر کار نمی‌کنی؟ آیا دیگر فکر نمی‌کنی؟ سینما برایت تمام شد؟ نه تمام نشده، آدم تا زمانی که زنده است می‌تواند فکر ‌کند اما زمانی که شرایط فراهم نباشد،‌ یک فیلم‌ساز به هر قیمتی نباید کار کند.

او گفت: اگر قرار باشد من هم مثل دیگران کار کنم، خب دیگران دارند همان کار را انجام می‌دهند و جایی برای من نیست. در سال ممکن است ۳۰۰ فیلم در ایران ساخته شود که از این تعداد، ۲۸۰ فیلم سرگرم‌کننده است. فیلمنامه‌ها و دیالوگ‌ها را هم که خودتان دیده‌اید.

لیالستانی ادامه داد: برای من به عنوان یک فیلم‌ساز که تا چند سال قبل در حوزه سینما فعالیت می‌کردم و حالا چند سال می‌شود که فیلم جدیدی نساخته‌ام، هیچ خلائی احساس نمی‌شود. من همیشه در سایه زندگی می‌کنم و به نظرم آدم گاهی اوقات دیده نشود، لطفش بیشتر است!

 

ارسال نظر