تماس با ما درباره ما
کد خبر: 152

عجیب‌ترین همکاری‌ها و نقش‌های 98

سینماآنلاین: این روزها بازار صدور پروانه ساخت و‌ کلیدزدن فیلم‌های سینمایی داغ شده است و فیلمسازان در تلاشند که فیلم‌هایشان را به جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر برسانند.

بحث‌برانگیزترین فیلم‌های سال در حال تولیدند!

به گزارش سینماآنلاین، آنچه این روزها جلب توجه می‌کند بازی برخی بازیگران در فیلم‌های بعضی کارگردانان و در نقش‌های متفاوت است، جالب‌ترین و باهم مروری می‌کنیم بر سئوال‌برانگیزترین نقش‌ها و همکاری‌های امسال.

بازی پیمان معادی و مهران مدیری در «زیر درخت گردو» محمد حسین مهدویان و شکل‌گیری چنین همکاری سوا از موضوع و فرم روایت فیلم به خودی خود سئوال‌برانگیز است. سئوال افکار عمومی این است: این نقش و فیلم دارای چه مشخصاتی بوده که معادی فعال در سینمای مستقل و روشنفکر نتوانسته پاسخ منفی به مهدویانی بدهد که فیلم‌هایش را با موضوع‌های ارزشی و ارگان‌های خاص می‌سازد؟

مثلث داریوش مهرجویی به عنوان کارگردان و‌ نویسنده، رضا درمیشیان؛ تهیه‌کننده و علی نصیریان؛ بازیگر در فیلم «لامینور» ترغیب کننده برای دیدن نتیجه است.

درمیشیان که پیش از این در «سنتوری» دستیاری مهرجویی را کرده است و در «نارنجی‌پوش» و «چه خوبه که برگشتی» به عنوان تهیه‌کننده کنار این کارگردان فیلم‌های خاطره‌ساز حضور داشته؛ برای بار سوم و اینبار با تجربه کارگردانی فیلم‌های «عصبانی نیستم» و «لانتوری» تهیه‌کنندگی فیلم کارگردان محبوبش را عهده‌دار شده است. اما حضور علی نصیریان در «لامینور» که پنجاه سال از اولین و آخرین همکاری این دو می‌گذرد توجه بسیاری را به خود کشانده است. گاو که از فیلم‌های موج نو سینمای ایران بود، اولین فیلمی‌ از مهرجویی‌‌ست که نصیریان در نقش کدخدای روستا در آن اولین نقش سینمایی خود را ایفا کرده است. اما گویی پس از اینکه نصریان به دلیل بازی در «ناخداخورشید» ناصر تقوایی نتوانست در «اجاره‌نشین‌ها» حضور داشته باشد این همکاری و رفاقت تیره و تار شد و در طول این سال‌ها حرف‌ و حدیث‌هایی از دعوایشان شنیده شده است. و در مصاحبه‌ای نیز نصریان گفته: «داریوش مهرجویی حتماً از من ناراحت شده که چرا پیشنهاد «اجاره‌نشین‌ها» را قبول نکردم چون دیگرهیچ‌وقت به من پیشنهاد همکاری نداد».

حضور محسن تنابنده در فیلم «عنکبوت» و در نقش قاتل عنکبوتی که به قلم اکتای براهنی نوشته شده و ابراهیم ایرج‌زاد آن را در شهریورماه جلوی دوربین می‌برد نیز جز نقش‌های جذاب سال آینده است. فیلم پربازیگری که احتمال حضور آن در جشنواره فجر نیز زیاد است. با توجه به اینکه سازنده‌ «عنکبوت» با «تابستان داغ‌»‌اش رکورد ۱۳ نامزدی در فجر سی‌‌وپنجم را در پرونده دارد به نظر می‌رسد که باید منتظر سروصداهای زیاد این فیلم در جشنواره سی‌‌وهشتم فیلم فجر باشیم.

همچنین سهیل بیرقی با «عامه‌پسند»‌اش می‌خواهد پیشنهاد جدیدی به سینمای زنانه ایران ارائه دهد. کارگردانی که با «من» و «عرق سرد» نیز زن‌های مقتدری را در سینمای ایران خلق کرده این بار می‌خواهد سیمایی متفاوت‌تر از دو فیلم قبلی‌اش به تصویر بکشد. اما به گفته خودش هنوز برای سپردن نقش اصلی فیلم‌اش تصمیم قطعی نگرفته و روی هر گزینه‌ای در حال فکر کردن است.

رساندن صدای معترض یک شهروند به گوش مسئولان منفعل رسالتی بوده که ابراهیم حاتمی‌کیا در طول این سال‌ها به طرق مختلف در فیلم‌هایش به تصویر کشیده که گاه موفق و گاه ناموفق از آب درآمده‌اند. «خروج» نیز از این قائده کلی مستثنی‌ نیست. فیلمنامه‌ای که طی ده سال با مصاحبه از ۳۰ نفر از افراد مرتبط و همکاری ایده‌های متنوع گروهی جوان پخته شد. حاتمی‌کیا که اغلب اولین گزینه برای نقش اول مردش پرویز پرستویی بوده این‌بار خلاف عادت رفتارکرده و نقش معترض  را به فرامرز قریبیان پیشنهاد داده است. که این اولین همکاری این دو بعد از سی‌واندی سال فیلمسازی حاتمی‌کیاست. حضور قریبان در این پروژه و عدم همکاری حاتمی‌کیا با پرستویی نیز به خودی خود دارای چرایی‌ست.

قریبیان که در پنج سال گذشته نیز پیشنهاد حضور در هیچ فیلمی را نپذیرفته برای ایفای این نقش تا این اندازه ابراز خشنودی کرده که «خروج» ساخته نشده را بهترین فیلم خود نامیده است.

ارسال نظر

  • فاطمه ارسالی در پاسخ

    بهترین ها در یک قاب