تماس با ما درباره ما
کد خبر: 146

این فیلم را نمی‌فهمم

نگاه روز | طهماسب صلح‌جو

درباره «قصرشیرین» عیب کار از فهم پایین من است!

می‌خواهم بی‌شیله‌پیله عرض کنم نسبت به "قصرشیرین" هیچ نظری ندارم، چون نمی‌فهمم حرف حسابش چیست و پرسوناژهایش چه می‌خواهند و چه می‌گویند و کجا می‌روند!؟

صدالبته اقرار می‌کنم که عیب کار از فهم پایین من است و بی‌تردید سازندگان "قصر شیرین" با اندیشه والا و فهم و درک عمیق سینمایی کوشیده‌اند اثری درخور فهم نخبگان عالم فرهنگ و هنر به کارنامه سینمایی خود بیفزایند، اما دریغا که تماشاگر کم‌مایه‌ای مانند من چیزی از آن نمی‌فهمد.

کاش منتقدان دانشمند و صاحب‌نظر و نکته‌سنج که هوادار «قصر شیرین» هستند ضمن ستایش‌های بی‌بدیلشان از فیلم و فیلم‌ساز اندکی درباره زیبایی‌های فیلم می‌نوشتند و به‌جای کلی‌گویی‌های تعارف‌آمیز، نکته دراماتیک و استاتیک این اثر را تحلیل می‌کردند و با استناد به ریزه‌کاری‌های هنری و محتوایی «قصر شیرین»، گوهر تابناکش را به رخ من بی‌مایه می‌کشیدند و از این جهل مرکب نجاتم می‌دادند.

تا به حال هرچه درباره‌ "قصرشیرین" خوانده‌‌ام و شنیده‌ام به‌به و چهچه بوده است. لطفا کمی نقد و تحلیل به تعارفات و کلی‌گویی‌ها چاشنی کنید و خواب از سر این بنده بی‌خبر از دنیا بپرانید... تا آخر عمر شرمنده فضل و دانش شما خواهم بود.

من حضور آن دو کوچولوی دوست‌داشتنی را می‌فهمم و از شیرین‌زبانی‌هایشان لذت می‌برم و شیرینی حضور این دو کوچولو به همه فیلم می‌ارزد و خیلی‌خیلی بهتر از حامد بهداد نقش خود را ایفا می‌کنند. جسارت است ببخشید.

ارسال نظر