تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1454

بازخوانی یک تجلیل از مردی که معلم سینما بود

سینماآنلاین: 12 اردیبهشت و به مناسبت روز معلم و همچنین تولد اکبر عالمی، طی مراسمی از خدمات این چهره ماندگار فرهنگی و سینمایی تجلیل شد، مراسمی که حالا باید از آن به عنوان آخرین تجلیل از معلم بزرگ سینمای ایران نام برد.

قابی که از اکبر عالمی در روز معلم برای همیشه ماندگار شد

به گزارش سینماآنلاین، اکبر عالمی معلم بزرگ سینمای ایران، مجری توانمند و انسانی بزرگ که نقطه اتصال و علاقه بسیاری از جوانان دهه 60 و 70 به سینما بود، صبح امروز به دلیل ابتلا به کرونا از دنیا رفت تا این بیماری منحوس در آخرین سال دهه 90 یک هنرمند بزرگ دیگر را از سینمای ایران بگیرد اما آخرین قاب از عالمی به تجلیل او توسط فارابی در تاریخ 12 اردیبهشت ماه امسال همزمان با روز معلم به عنوان یکی از شمایل‌های فراموش نشدنی معلم در سینمای ایران مربوط می‌شود.

علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد در این مراسم که به پاسداشت یک عمر تلاش اکبر عالمی در راه اعتلای فرهنگ و هنر کشور برگزار شد، گفت: همزمان با فرا رسیدن روز معلم، از اکبر عالمی که یکی از استادان و مدیران برجسته عرصه های مختلف فرهنگی از جمله تدریس در دانشگاه تجلیل می شود.

وی به چهره و شخصیت جذاب، صدای خوب، نقدهای عالمانه، تالیف و ترجمه های اثرگذاری که توسط عالمی صورت گرفته اشاره کرد و افزود: حضور دوباره عالمی را در بنیاد سینمایی فارابی به فال نیک می گیریم و امیدواریم ما و نسل جوان، بیشتر از گذشته بتوانیم از تجربیات ارزشمند او بهره مند شویم.

تابش گفت: عظمت عالم از نگاه اکبر عالمی، تلنگری است برای بیداری، و شکرگذاری برای لحظه های بودن و روزهایی که انسان را به انتظار ایستاده اند. باز شدن قفل رمزهای دیوان زندگی های جاری در درام ها از منظر اکبر عالمی، تنها یک کلید دارد و آن تلاش و آموزش برای خوب دیدن، خوب شنیدن و درست اندیشیدن است.

وی ادامه داد: شکوه عالم از نگاه عالمی، آدمی را به وجد می آورد برای ثبت لحظه های تکرار نشدنی زندگی، خواه در قاب دوربین یا به مرکب نشستن قلم، که عالمی، قلمی شدن اندیشه را محصور در اسباب و ابزار نمی داند.

مدیرعامل بنیاد فارابی، افزود: فهمیدن از منظر دکتر اکبر عالمی نیازمند مشق کردن است، و هنرمند در تعریف عالمی، خلاصه می شود در این عبارت که: آنچه دانشمند می اندیشد هنرمند می بیند. هنرمند تنها زمانی نقدش هنرمندانه است که پیشنهادی برای ارائه داشته باشد.

اکبر عالمی نیز در این مراسم به قدمت همکاری خود با بنیاد فارابی، شامل دو دهه 60 و 70 شمسی اشاره کرد و گفت: اوایل انقلاب و در دوره ای که مسئولیت بخش فیلم و عکس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشتم پیشنهادهای کاری زیادی از کشورهای مختلف داشتم که به دلیل عرق ملی قبول نکردم و با افتخار به کارم ادامه دادم، چنانچه وصیت کرده ام در وطنم ایران دفن شوم.

وی به تجربیات خود در حوزه هایی چون پژوهشگری، نویسندگی، مترجمی و نقد فیلم اشاره کرد و افزود: به غیر از 43 سال تدریس که یک رکورد محسوب می شود، 31 فیلم مستند تولید کرده و هشت سال عضو شورای عالی کتاب انتشارات سروش بوده ام.

عالمی گفت: در کنار مطالعاتی که طی این سال ها داشته ام بخش زیادی از آموخته های خود را از طریق کشف و شهود اندوخته ام.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دوربین تلویزیون قداست خاصی دارد و نباید با آن شوخی کرد چرا که بینندگان تلویزیون دارای فهم و شعور بالا و آگاهی نسبی نسبت به مسایل روز دنیا هستند و حرکات و گفتار مجری را نیز زیر نظر دارند. به همین دلیل مجری باید اطلاعات کافی در خصوص موضوع برنامه ای که قرار است اجرا کند داشته باشد.

وی در ادامه، مسئولان فرهنگی و هنرمندان را اربابان سلیقه برشمرد و گفت: مدیران بنیاد فارابی در راس نهادی تکیه زده اند که بیشترین تاثیر را از زمان پیدایش سینما در ایران بر جای گذاشته است.

عالمی ضمن اینکه تدریس و آموزش را به نوعی یک عمل زایش و حاصل آن را افرادی دانست که حتی به درجه استادی نایل شده اند گفت: امیدوارم خداوندی که جهان را بر مبنای عدالت خلق کرده است آبروی روزافزون به همه انسان ها ببخشد.

در پایان این آیین و نشست صمیمی که تعدادی از همکاران و مدیران بنیاد سینمایی فارابی ضمن تجلیل از مقام علمی استاد اکبر عالمی، خاطراتی از دوران دانشجویی در محضر این استاد را بیان کردند، لوح یادبود و هدایایی از سوی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی به این معلم پیشکسوت سینمای ایران اهداء شد.

 

 

ارسال نظر