تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1440

ضرر 300 میلیاردی ویروس چموش به سینمای ایران!

سینماآنلاین:سینمای ایران در شش ماه نخست سال 99 که به دلیل کرونا در حالت تعطیلی کامل بود یا فیلم‌ها را در سالن‌های خلوت نمایش می‌داد، با ضرری حدود 300 میلیادرد تومان مواجه شده است. ضرری که اگر فکر و برنامه‌ریزی دقیقی برای آینده سینما نشود به این سادگی‌ها قابل جبران نخواهد بود.

کاهش 98 درصدی مخاطب سینما زیر سایه کرونا

به گزارش سینماآنلاین؛ سال 98 را باید جزو سال‌های پرمخاطب سینمای ایران به حساب آورد که تنها در شش ماه نخست سال با 16.6 میلیون مخاطب موفق شد به فروش 199 میلیارد دست یابد. سالی که با «متری شیش و نیم» و «رحمان 1400» و «تگزاس 2» اکران نوروزش را طوفانی آغاز کرد و در ماه خرداد با اضافه شدن «شبی که ماه کامل شد» و «سرخپوست» که دو فیلم مهم و پرطرفدار جشنواره فجر بودند رکورد فروش سال‌های گذشته را جابجا کرد.

«ما همه با هم هستم» و «چهار انگشت» دیگر فیلم‌های اکران شده در نیمه نخست سال 98 بودند که فروشی بالای 10 میلیارد را به نام خود ثبت کردند.  

درحالی که اواخر اسفند 98 اسامی فیلم‌های برگزیده برای اکران در نوروز 99 اعلام شده بود و پیش‌بینی می‌شد سینمای ایران بتواند رکورد فروش سال گذشته را بشکند خبر همه‌گیری کرونا و تعطیلی عمومی، سینماها را در شوک فرو برد.  

تا اینکه سرانجام سینماها پس از چهار ماه تعطیلی در تاریخ 4 تیر ۱۳۹۹ با نمایش دو فیلم «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت و «خوب،بد،جلف ۲: ارتش سری» ساخته پیمان قاسم‌خانی رسماً فعالیت خود را از سر گرفتند. فیلم‌هایی که اگر کرونایی درکار نبود می‌توانستند فروش چشمگیری داشته باشند. «شنای پروانه» که تا اینجا پرفروش‌ترین فیلم 99 محسوب می‌شود در تاریخ 25 تیرماه از ادامه اکران انصراف داد و با فروش 2.3 میلیارد به اکران خود پایان داد.

«خوب،بد،جلف ۲: ارتش سری» و «زن‌ها فرشته‌اند 2» دیگر فیلم‌های پرفروش سال 99 بودند.

سینماها در شش ماه نخست سال جدید با 337 هزار مخاطب به فروش حدود 5.2 میلیارد رسیده است که این فروش نسبت به سال قبل حدود 98 درصد کاهش داشته است. بنابراین اگر سینماها به اجبار به تعطیلات کرونایی نمی‌رفتند می‌توانستند حداقل به فروشی معادل 200 میلیارد تومان دست یابند. به عبارت دقیق‌تر سینماها طی این شش ماه، بیش از 195 میلیارد تومان آسیب دیدند.

از طرفی باید به این نکته هم توجه داشت که رقم ذکر شده تنها ضرری‌ست که به صورت مستقیم به فروش فیلم‌های سینما وارد شده است. اگر فروش بوفه سینماها را نیز به طور میانگین به اندازه نیمی از فروش سینما در نظر بگیریم با ضرری بیش از 80 میلیارد مواجه خواهیم شد.

همچنین کرونا بسیاری از پروژه‌های سینمایی که در مرحله پیش تولید یا فیلمبرداری بودند را متوقف کرد و باعث وارد آمدن خسارت زیادی به تهیه کنندگان و بیکاری عوامل سینما شد. در حال حاضر 32 صنف اعضای صنوف خانه سینما را تشکیل می‌دهند. ذیل این 32 صنف پنج هزار و ششصد نفر مشغول فعالیت هستند و در رشته‌های مختلف سینما کار می‌کنند. از این میان طبق آمار تنها 20 درصد از امکانات مالی مناسبی برخوردارند و بقیه چهار هزار و پانصد نفر حقوق اندک 3 میلیون خود را از دست دادن و بیش از ۱۳۰۰ نفر از اعضای صنوف مختلف زیرمجموعه خانه سینما خواستار بیمه بیکاری شدند.

 

ارسال نظر