تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1423

اکران «یلدا» از 16 مهرماه در سینماهای فرانسه

سینماآنلاین:فیلم سینمایی «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی از ۱۶ مهرماه در ۲۵ سینمای پاریس و حومه و ۶۱ سالن در شهرهای مختلف فرانسه روی پرده می رود.

قصه زنی که برای رهایی از اعدام منتظر رضایت دختر شوهرش است

به گزارش سینماآنلاین، فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی به تهیه کنندگی علی مصفا در حالی از ۱۶ مهرماه در ۲۵ سینمای پاریس و حومه و ۶۱ سالن در شهرهای مختلف فرانسه روی پرده می رود که نقدهای تحسین آمیزی از منتقدان فرانسوی بر آن نوشته شده است و اکران سینمایی موفقیت آمیز آن در آلمان، اتریش و لوکزامبورگ ادامه داشته و از هفته دیگر در بلژیک و سوئیس نیز آغاز می شود.

گزیده ای از نقدهای نوشته شده درباره این فیلم را برنده جایزه بزرگ جشنواره ساندنس آمریکا در سال ۲۰۲۰ شده است، در ادامه بخوانید:

مهارت نبوغ آمیز فیلمنامه‌ای سرشار از فراز و فرود، هرگز در تضاد با واقع گرایی فیلم قرار نمی گیرد. کارگردانی فیلم با رفت و برگشت هایی منطقی میان استودیو برنامه تلویزیونی و پشت صحنه، فضا را با تسلط در خدمت داستان قرار می دهد. هر 2 بازیگر نقش های اصلی، با دو سبک متفاوت بازی، عالی ظاهر می شوند، بویژه بهناز جعفری که در نقش شخصیتی خشک و نفوذناپذیر با دیالوگ ها و حرکاتی کم، علیرغم میمیکی محدود شخصیتی کاملا قابل باور ساخته است. با تمام وجود امیدواریم مسعود بخشی برای ساختن فیلم بعدیش، پنج سال در انتظار یافتن سرمایه گزار نماند. دنیسا بانچه وا (ماهنامه سینمایی معتبر پوزیتیف)

یک فیلم بزرگ، درامی دادگاهی از برنامه ای زنده و‌ مستقیم از تهران. تاثیرگذار، نفس گیر و سرگیجه آور. فیلمی که استادانه ساخته شده است.

جروم گارسن، هفته نامه نوول ابسرواتور(۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۲۰)

داستان نفس گیر فیلم در فضایی بسته، با تنشی فزاینده، همانقدر که تکان دهنده است، جذاب هم هست. با جزییاتی بسیار که بیننده را به پشت صحنه این برنامه تلویزیونی در جامعه ای پر از تفاوت میان مدرنیته ای پیشرو و سنت هایی قدیمی می برد. مسعود بخشی این مهم را به مدد شخصیت هایی که عالی نوشته و بازی شده اند، انجام می دهد. با امتیازی ویژه برای بازی بهناز جعفری و تصویری از تلویزیون ایران ارایه می دهد که نمی شناسیم: زنان بیشتر از مردان در آنجا کار می کنند و بسیاری در پست های کلیدی. باپتیست تیون ( ژورنال دو‌دیمانش ۴ اکتبر)

روشنایی غیر منتظره ای که در «یلدا» هست، از قدرت مطلقی است که به بخشش می دهد، قدرتی که در غرب کاملا فراموش شده- تا جاییکه با خاموش کردن میل انتقام، حکم برگشت ناپذیر عدالت را هم تغییر می هد. با بازگرداندن جادوی رهایی بخش به این واژه است که «یلدا»، ما را در آخر به درستی و راستی مان ارجاع می دهد. دیوید ازان(مجله سینمایی سه رنگ)

تماشاگران «یلدا»، از قدرت قصه ای که تنش های یک دادگاه غیرمتعارف را با تمام تضادهایش به نمایش می گذارد، شگفت زده خواهند شد. «یلدا» را می توان کنار درام های بزرگ دادگاهی همچون «12 مرد خشمگین» و «تشریح یک قتل» گذاشت. ارزش های فیلم بویژه مدیون بازی های قدرتمند فیلم بویژه بازیگران زن آنست که بار دیگر سطح بالای بازیگری در سینمای ایران را اثبات می کند. «یلدا» در قیاس با دیگر فیلم های ایرانی، مردمی با فرهنگ، زیرک و پر توان را نشان می دهد که باوجود تمام مشکلات، ایستادگی می کنند. فیلیپ پرسون (سایت سینمایی فراگیز دلایت)

داستان این فیلم در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده است تا از طرف تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

بهناز جعفری، صدف عسگری، بابک کریمی، آرمان درویش، فرشته حسینی، فقیهه سلطانی، فروغ قجابگلو، زکیه بهبهانی، رامونا شاه، ساغر صباحی، حسن جودکی، محمد ساربان، کمال هاشمی، ولی الله ریگی، فرهاد فداکار، لیلا شفاعی مهر، محمود ذوالفقاری، نسا افرنگه، مریم خداوردی، بنفشه غفاری، بهنام داوری، سارا والیانی، بهرام افشار و با حضور فرشته صدرعرفایی بازیگران فیلم «یلدا» هستند.

 

ارسال نظر