تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1395

«سد در سد» نگاهی متفاوت به گره‌کور کنکور دارد/ ارتباط عجیب دو وزارتخانه با عدم حذف کنکور

کارگردان مستند «سد در سد» گفت: بعد از پیدا کردن مسئله، متوجه شدیم ارگان هایی مثل آموزش و پرورش، وزارت علوم و دانشگاه ها تاثیر مستقیمی بر این موضوع دارند. اقای بطحایی وزیر اسبق اموزش و پرورش و اقای سیدمجید حسینی که از منتقدین سیستم آموزشی هستند، در این زمینه با ما همکاری داشتند، اما متاسفانه نمایندگان مجلس که چندین سال روی این موضوع کار کرده بودند حاضر به مصاحبه نشدند.

مستندی که هیچ نماینده‌ای حاضر به همراهی با آن نشد

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین؛مستند «سد در سد»، به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدجواد رئیسی با پرداختن به موضوع کنکور و مسائل و مشکلات پیرامون اخیرا و همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری عرضه اینترنتی شد و چند روز قبل از روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

این مستند در تلاش است تا با ارائه ای شفاف از حواشی برگزاری کنکور در سالهای گذشته، به دنبال راه حلی برای برون رفت از مشکلات سیستم آموزشی کشور باشد. در این مستند نقش مافیای کنکور در مشکلات سیستم آموزشی کشور بررسی شده است.

محمدجواد رئیسی، تهیه کننده و کارگردان اثر، در مصاحبه با خبرنگار سینماآنلاین خاطرنشان کرد: از آنجایی که ذهن مستندسازان همیشه پیرامون مسائل اجتماعی فکر می‌کند، از صحبت در جلسات و همفکری و با بررسی سبقه، تحقیق و کنکاش در موضوع کنکور و حواشی آن، به این ایده رسیدیم. تمام خانواده‌هایی که به دنبال ادامه تحصیل فرزندانشان هستند، با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند و مخاطب ما مخاطب فراگیری است، اما بدنبال سوژه خاصی نبودیم و مخاطب دایره وسیعی داشت.

این مستندساز ادامه داد: بعد از پیدا کردن مسئله، متوجه شدیم ارگان هایی مثل آموزش و پرورش، وزارت علوم و دانشگاه ها تاثیر مستقیمی بر این موضوع دارند. آقایان بطحایی وزیر اسبق اموزش و پرورش و دکتر سیدمجید حسینی که از منتقدین سیستم آموزشی هستند، در این زمینه با ما همکاری داشتند، اما متاسفانه نمایندگان مجلس که چندین سال روی این موضوع کار کرده بودند حاضر به مصاحبه نشدند. ساخت این فیلم به مدت شش ماه طول کشید که با توجه به بحث کرونا به جهت تعطیلی مدارس و موسسات، مشکلاتی در زمینه تصویربرداری بوجود آمد.

وی ادامه داد: این فیلم راجع به مافیا، حذف کنکور و همچنین اتفاقاتی است که کنکور برای قشر جوان و نوجوان رقم زده است. متاسفانه امروزه کنکور جزئی از مهم ترین دغدغه ها و عناوین زندگی جوانان شده و با آینده شغلی و ازدواج آنها گره خورده. همچنین سرنوشت و رشد و هدایت علمی فرهنگی کشور با مسئله کنکور همراه شده است که در فیلم به ابعاد این مسئله می‌پردازیم.

سد در سد.00_18_45_24.Still004

رئیسی با اشاره به اینکه مافیای کنکور نقش عجیبی در این حوزه ایفا می‌کنند به سینماآنلاین گفت: آسیب‌های اجتماعی کنکور به غیر از بعد فردی که گریبانگیر خانوده‌ها و جوان‌هاست، از نگاه کلان نیز روند پیشرفت سیستم آموزشی کشور را تهدید می‌کند. از سال 86 نماینگان مجلس و دیگر فعالان به دنبال اصلاح قانون کنکور بودند، موضوعی که تعداد زیادی سوءاستفاده‌گر و مافیا را بوجود آورده است و همچنان عده‌ای در حال بهره‌برداری از حواشی کنکور هستند.

این مستندساز همچنین با اشاره به اینکه «سد در سد» تنها به دنبال ارائه صورت مساله نیست، خاطرنشان کرد: ما در این فیلم تنها موضوع و صورت مساله را مطرح نکرده و مخاطب را به حال خودش رها نکردیم بلکه در انتهای این فیلم راه حلی پیشنهاد شده که علی رغم راه‌حل‌های ویژه‌ای که در این سال‌ها ارائه شد، راهی کوتاه و با فرمولی ساده است، که اگرچه وقت گیر است اما کل سیستم آموزشی و اقتصادی کشور را در بر می‌گیرد.

ارسال نظر