تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1382

انتقاد و توصیه یک مجری تلویزیون برای دیدن فیلمی درباره قصاص

سونیا پوریامین معتقد است:«یلدا» فیلمی خوش ساخت است و شیوه‌ای هم که برای پرداختن به موضوع قصاص انتخاب کرده شیوه جدیدی است اما احساس فیلم کمی ضعیف است چراکه من به عنوان مخاطب در طول فیلم به هیچ وجه حق را به مریم کمیجانی با بازی صدف عسگری ندادم.

پوریامین:به کاراکتر فیلم حق نمی‌دهم اما تماشای «یلدا» را به جوانان توصیه می‌کنم

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین؛ سونیا پوریامین مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درباره فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی به تهیه‌کنندگی علی مصفا که هم اکنون در سینماهای «هنروتجربه» در حال اکران است، گفت: قصاص که موضوع فیلم سینمایی «یلدا» است موضوعی است که تاکنون در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی به آن پرداخته شده است. در فیلم‌هایی با این موضوع فقط بحث احساسات مطرح است و باید فرد را به نقطه اوجی رساند که بتواند ببخشد و هیچ چیز دیگری وجود ندارد چراکه خانواده مقتول باید از حکم قصاص بگذرند.

وی ادامه داد: «یلدا» فیلمی خوش ساخت است و شیوه‌ای هم که برای پرداختن به موضوع قصاص انتخاب کرده شیوه جدیدی است اما احساس فیلم کمی ضعیف است چراکه من به عنوان مخاطب در طول فیلم به هیچ وجه حق را به مریم کمیجانی با بازی صدف عسگری ندادم.

photo_۲۰۲۰-۰۹-۰۸_۲۲-۵۴-۳۹

این مجری تلویزیون با اشاره به اینکه شخصیت افراد در فیلمنامه برای مخاطب ناآشنا می‌ماند، گفت: من مخاطب چگونه می‌توانم مریم کمیجانی را قضاوت کنم در حالی که او و مادرش را نمی‌شناسم. مریم کمیجانی مادر خود را مقصر اتفاق‌های پیش آمده دانست در حالی که من مخاطب اصلا متوجه نشدم که چرا این اتفاق افتاد. این اتفاق درباره مونا ضیا با بازی بهناز جعفری نیز صادق است و حتی من حق را بیشتر به مونا ضیا دادم تا مریم کمیجانی.

پوریامین افزود: شاید اگر در فیلم به گذشته رجوع می‌شد و ما بیشتر با شخصیت مقتول یعنی ناصر ضیا آشنا می‌شدیم بیشتر حق را به مریم کمیجانی می‌دادیم. به نظر من شخصیت‌پردازی در این فیلم ضعیف بود و ما را با داستان واقعی مریم کمیجانی آشنا نکرد.

وی بیان کرد: معتقدم فیلم مخاطب را به عمق داستان نمی‌برد تا متوجه شود ماجرای واقعی شخصیت‌ها چه بوده است. گره‌های داستانی و شخصیت پردازی کمی ضعیف بود اما تعلیق‌هایی که در داستان ایجاد شده بود، مناسب و باعث جلب توجه مخاطب به آن می شود.  

این تهیه‌کننده تلویزیون با اشاره به کارگردانی مسعود بخشی اظهار کرد: من هیچ نقطعه ضعفی در کارگردانی کار ندیدم و این موضوع نشان می‌دهد مسعود بخشی فردی کاربلد است. من کار قبلی ایشان با نام «تهران انار ندارد» را هم دیده بودم و دوست داشتم.

پوریامین با بیان اینکه 23 سال کار زنده در تلویزیون انجام داده است، درباره بخش برنامه تلویزیونی فیلم عنوان کرد: در حوزه برنامه‌سازی تلویزیونی، این فیلم باید از مشاوران بهتری استفاده می‌کرد تا کار واقعی‌تر و بهتر جلوه کند.

وی درباره پرداختن به موضوع بخشش در آثار هنری مطرح کرد: ما هر تاثیرگذاری را در جامعه از طریق هنر و با زبان‌های مختلف آن می‌توانیم انجام بدهیم. من معتقدم تنها از طریق هنر می‌تواند فرهنگسازی را انجام داد. هنر سینما واقعا هنر تاثیرگذاری است و ما با این هنر به شرط آنکه از آن درست استفاده کنیم، می‌توانیم بهترین الگو را به جوانان بدهیم و انقلاب فرهنگی ایجاد کنیم.

این مجری تلویزیون با بیان اینکه فیلمسازان آینه جامعه هستند، خاطرنشان کرد: یک فیلمساز همانگونه که آینه تلخی‌ها است باید آینه شیرینی‌ها نیز باشد و نباید تنها به نمایش یک جامعه عصبی اکتفا کند. زبان هنر زبان تملق ندارد و به همین دلیل روی مخاطب خود تاثیرگذار است.

پوریامین در پایان با اشاره به اینکه «یلدا» را قطعا به جوانان پیشنهاد می‌کند، تصریح کرد: جوان‌ها قطعا باید در انتخاب‌هایشان دقت بیشتری داشته و نباید خام ثروت افراد شوند. در حال حاضر یک معضل جامعه ما ازدواج دختران جوان با مردان مسن و یا پسران جوان با زنان مسن است. این نوع فیلم‌ها باید بیشتر برای جوان‌ها ساخته شود تا آینده‌ای که آن‌ها همیشه می‌گویند ما خودمان می‌خواهیم تجربه کنیم، پیش رویشان قرار بگیرد.

 

ارسال نظر