تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1345

وقتی تورم پراید 120 میلیونی به دامن سینما هم کشیده می‌شود!

سینماآنلاین: این روزها که آنقدر افسار تورم در جامعه از هم گسیخته شده که رقم پراید به 120 میلیون و سکه به 13 میلیون رسیده و دلار مرز 28 هزار تومان را رد کرده، یک بازیگر سینما نیز برای حضور در پروژه‌ای سینمایی درخواست رقمی عجیب و غریب را مطرح کرده است.

دستمزد عجیب  یک بازیگر برای یک پروژه در مرحله پیش تولید

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین؛ یک دهه قبل و در سال‌های پایانی دهه 80 دستمزد 90 میلیون تومانی محمدرضا گلزار برای سه روز بازی در فیلم «دموکراسی تو روز روشن» باعث یک جهش عجیب در بین بازیگران سینما شد و نتیجه آن رشد بی رویه دستمزد بازیگران سینما شد و از همان موقع دیگر دستمزدهای صد میلیونی به بالا تبدیل به یک رویه و عرف برای بازیگران چهره شد.

دو سال قبل نیز دستمزد 1/5 میلیاردی دو بازیگر برای حضور در یک پروژه سینمایی که البته به اعتقاد بسیاری از تهیه‌کنندگان باعث بالارفتن کاذب رقم تولید در سینمای ایران شد و همچنان این رشد کاذب در یکی دو سال اخیر دامن سینمای ایران را گرفته است به گونه‌ای که حتی دستمزد با زیگران اصطلاحادرجه 2 و 3 نیز به رشدی عجیب مواجه شود، چیزی مثل رشد عجیب قیمت پراید که در کمتر از یکسال از 40 میلیون تومان به 120 میلیون تومان ناقابل امروز رسیده است و یا قیمت سکه که ده سال قبل نزدیک به 400 هزار تومان بود و امروز در کانال 14 میلیون تومان قرار دارد!

اما اخیرا یکی از کارگردانان جوان سینمای ایران که مشغول پیش تولید پروژه جدید خود است، در مصاحبه مدعی شده یکی از بازیگران مطرح سینما برای حضور در پروژه او درخواست مبلغی نامتعارف را کرده است. این عدد و رقم اینقدر عجیب و نامتعارف هست که ما ترجیح دادیم در این مطلب اصلا به این رقم چندین میلیاردی اشاره هم نکنیم اما واقعا مبنای نرخ گذاری و تعیین دستمزد در سینمای ایران را چه کسی قرار است تعیین کند؟

شاید در نگاه اول حق با بازیگری باشد که چنین رقم عجیبی را پیشنهاد داده و او هم پیش خودش فکر می‌کند وقتی در بازار از تخم مرغ و سیب زمینی تا پراید و مسکن و سکه و دلار روز به روز شاهد افزایش قیمت هستیم چرا او یک شنبه قیمتش را چند برابر نکند اما مگر سینمای ایران چقدر توان مالی دارد که بین 50 تا 60 درصد هزینه تولید یک فیلم را (که با عدد و رقم امروز تولید فیلمی زیر 5 میلیارد تومان به یک شوخی شبیه است) صرف دستمزد دو تا سه بازیگر چهره و سلبریتی کند.

همین چند روز پیش یکی از رسانه‌ها در مطلبی نوشت شاخ مجازی که یکی دو ماه قبل بابت صدور مجوز کارگردانی به او که هیچ سابقه فعالیتی در هیچ زمینه سینمایی ندارد، با فروکش کردن تب اعتراضات مشغول اتنخاب بازیگر برای فیلمش است و اتفاقا یک بازیگر مطرح و شناخته شده برای بازی در فیلم او نیز رقمی چند میلیاردی را درخواست کرده است.

در سال‌های اخیر بارها و بارها از سوی تهیه‌کنندگان مختلفی عنوان شده که یکی از دلایل افزایش هزینه‌های تولید فیلم در ایران، افزایش چند برابری دستمزدهای بازیگران است، بگونه ای که گاه بیش از 50 درصد هزینه تولید یک فیلم، مربوط به دستمزدهای هنرپیشه های آن فیلم است. شاید تا سال گذشته که چراغ سینماها روشن بود و فیلم‌های با کیفیت حداقل از بازگشت سرمایه تولید خود در فروش مطمئن بودند میشد با این گونه‌ پرداخت‌ها با اغماض رفتار کرد اما در سال کرونا زده 99 که سینماها یکی از پس دیگری در اثر کرونا و مشکلات مالی چراغشان خاموش می‌شود یک فیلم چقدر باید در گیشه فروش داشته باشد تا بتواند هزینه دستمزد چند میلیاردی فقط به یک بازیگر را جبران کند. اتفاقی که سال گذشته برای پروژه پربازیگر و گران «ما همه با هم هستیم» رخ داد و منجر با آن شکست سنگین و باورنکردنی در گیشه شد که حتی هزینه تولید آن نیز از گیشه برنگشت.

 

ارسال نظر