تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1305

اعتراض به جای خالی «مستندسازان» در تجلیل از افتخارآفرینان سینما

سینماآنلاین:انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در اعتراض به شیوه برگزاری نخستین آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی که شب گذشته با حضور وزیر ارشاد برگزار شد، بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه مستندسازان علیه سازمان سینمایی

به گزارش سینماآنلاین؛نخستین آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی به عنوان یکی از بخش‌های جنبی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، شب گذشته و همزمان با روز ملی سینما در حالی برگزار شد که فهرست تقدیرشدگان این مراسم محدود به فیلم‌های داستانی برگزیده در جشنواره‌های جهانی بود و اشاره‌ای به توفیقات متعدد فیلم‌های کوتاه و مستند ایرانی در رویدادهای بین‌المللی نشد.

انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در اعتراض به برگزاری این مراسم بیانیه‌ای اعتراضی صادر کرد.

در متن این بیانیه که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته آمده است:

بالندگی فرهنگ را اندیشه باید و فرهنگ را مدیری که از فر و دانش بهره‌مند باشد تا بستر آفرینش‌گری اندیشه‌ورزان را فراهم سازد. سینمای مستند بی‌آنکه مدعی باشد در درون خود، دانش و آگاهی را به همراه دارد و نگاهی گذرا در تاریخ سینمای ایران، نشانگر جایگاه والای این گونهٔ سینمایی است.

بار دیگر، مدیران فرهنگی‌نما در روز ملی سینما به بهانهٔ پاسداشت دستاوردهای جهانی سینمای ایران بزرگداشتی برپا کردند، بی‌آنکه از سینمای مستند یادی کنند و با آنکه مستندسازان ایران، سال گذشته ده‌ها جوایز ارزشمند را از جشنواره‌های معتبر جهان برای سرزمین ایران به ارمغان آوردند در سنجه ارزش‌گذاری‌شان به‌شمار نیاوردند.

تاریخ سینمای مستند همیشه سربلند بوده و خواهد ماند و به روایتگری خود از دوران سانسور ادامه خواهد داد.

شایان یادآوری است با آنکه از هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند برای شرکت در این دورهمی دعوت شد ولی به احترام اعضای فرهیختهٔ انجمنان و مستندسازان بادانش ایران از حضور خودداری کرده است.

 

 

 

ارسال نظر