تماس با ما درباره ما
کد خبر: 130

قدرت تخیل ایرانیان را خیلی دوست دارم!

سینماآنلاین: رایزن فرهنگی و گردشگری سفارت ترکیه در جمهوری اسلامی ایران گفت: صنعت سینما و سریال چه در ترکیه و چه در ایران پیشرفت خوبی داشته است. من قدرت تخیل ایرانیان را خیلی دوست دارم قطعاً ایرانیان باید با صنعت سینما ترکیه پیوندی داشته باشند.

رایزن فرهنگی ترکیه: حضور ستارگان ترکیه در فیلم‌های ایرانی، مقدمه تولیدات مشترک است
به گزارش سینماآنلاین به نقل از آنا، سابقه حضور بازیگران ترک در آثار سینمایی و تلویزیونی ایرانی به سال‌های پیش از انقلاب بازمی‌گردد. جایی که «جنید آرکین» بازیگر شناخته‌شده ترکیه‌ای در سال‌های دهه هفتاد میلادی با ایفای نقش در فیلم‌هایی همچون «یوسف و زلیخا»، «نسل شجاعان»، «شیرین و فرهاد»، «صلاح‌الدین ایوبی»، «فرزند شمشیر و سه رفیق» برای تماشاگران ایرانی به چهره‌ای محبوب بدل شد.

وی که در ایران با نام «فخرالدین» شناخته می‌شد، در سال‌های پس از انقلاب هم در قاب بازی در سریال «بازی با مرگ» (فصل دوم سریال مزد ترس) و این بار در قامت یک رئیس پلیس باتجربه و در حالی‌ که گرد پیری به چهره‌اش نقش بسته بود، بار دیگر در معرض دید مخاطبان ایرانی قرار گرفت. سریالی که علاوه بر جنید آرکین، از جمع بازیگران ترک افراد دیگری همچون صالح کرمزی، نازان ساعتچی و برین توپال اوغلو نیز حضور داشتند.

کشور ترکیه در سه دهه گذشته در جریان تولید سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی ایرانی بارها میزبان فیلمسازان ایرانی بوده است. شهرهای مختلف این کشور و به‌ویژه استانبول به‌عنوان لوکشین فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی گاهی در داستان محوریت اصلی داشتند؛ فیلم‌هایی همچون «دیدار در استانبول» یا «آدم‌برفی» یا سریال‌های «بازی با مرگ» و «پایتخت» در این دسته جای می‌گیرند. در شکل دیگر، لوکیشن‌های شهری و غیرشهری در ترکیه به خاطر فضایی مشابه کشورهای اروپایی و این‌که تولید فیلم و سریال در آنجا به‌مراتب ارزان‌تر از کشورهای غربی تمام می‌شود، مورد استفاده قرار گرفته‌اند که انبوهی از سریال‌های و فیلم‌های ایرانی در این دایره قرار می‌گیرد، اما حضور بازیگران ترک در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی بسیار کم اتفاق افتاده است.

هفته گذشته بود که خبر حضور احتمالی «کیوانچ تاتلیتوغ» در سریال «آقازاده» به تهیه‌کنندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی در رسانه‌ها منتشر شد. سریالی که قرار است برای پخش در شبکه نمایش خانگی تولید شود. در صورت تحقق این موضوع، تاتلیتوغ را می‌توان مشهورترین بازیگر ترکیه‌ای دانست که قرار است در یک مجموعه ایرانی به ایفای نقش بپردازد. پیش‌ از این «نورگل یشیلچای» با بازی در فیلم «جن زیبا» ساخته بایرام فضلی، مشهورترین ستاره ترکیه‌ای بود که حضور در یک اثر ایرانی را تجربه کرد. فیلمی که در سال ۱۳۹۷ با فروش معادل یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون تومان به اکران خود پایان داد. به این ترتیب می‌توان گفت ارتباط بین سینما و تلویزیون ایران و ترکیه از حضور موردی بازیگران ترک فراتر نرفته است.

در همین ارتباط، رایزن فرهنگی و گردشگری سفارت ترکیه در جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه سینمای گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا گفت: همکاری سینمای ایران و ترکیه و همین‌طور سازندگان سریال در دو کشور قطعاً نتایج مثبت فرهنگی به همراه خواهد داشت؛ چراکه ایران و ترکیه دارای قرابت‌های فرهنگی و تاریخی هستند.

مهمت تاشکن اظهار کرد: چند سال پیش فیلمی به نام «جن زیبا» با حضور بازیگر و عوامل ترکیه‌ای ساخته شد و در سینماهای ایران به نمایش درآمد و مدت زیادی روی پرده بود. متأسفانه من هنوز موفق نشده‌ام این فیلم را ببینم. الآن هم فیلم «کار کثیف» به کارگردانی خسرو معصومی در حال اکران است. این فیلم در ترکیه فیلم‌برداری شده است و من هم به دعوت کارگردان این اثر در مراسم افتتاحیه که بسیار هم شلوغ بود حضور داشتم. فیلم جذابی بود و باید به کارگردان آن تبریک بگویم و دوست دارم با او جلسه‌ای داشته باشیم چون در روز افتتاحیه فیلم این امکان مهیا نشد.

وی در ادامه گفت: صنعت سینما و سریال چه در ترکیه و چه در ایران پیشرفت خوبی داشته است. من قدرت تخیل ایرانیان را خیلی دوست دارم قطعاً ایرانیان باید با صنعت سینما ترکیه پیوندی داشته باشند. امسال «مظفر اوزدمیر» کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ترکیه‌ای داور سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود و سینماگران ایران هم حضور پررنگی در جشنواره‌ها هنری ترکیه دارند. پیشرفت و تداوم این روابط بسیار خوب و مؤثر است.

مهمت تاشکن با اشاره به‌احتمال حضور سایر بازیگران مشهور ترکیه‌ای در فیلم‌ها و سریال‌ها ایرانی نیز گفت: این تعامل‌ها می‌توان را برای همکاری‌های گسترده‌تر و تولیدات مشترک باز کند. با برقراری گفتگو میان هنرمندان ایرانی و ترکیه‌ای می‌توانیم زمینه تولیدات مشترک بین این دو کشور همسایه را فراهم کنیم. این آمادگی از سوی سفارت ترکیه وجود دارد تا بستر این همکاری‌های فرهنگی را مهیا کند.

 

ارسال نظر