تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1282

علیرضا رئیسیان:نیروهای خارج از سازمان سینمایی اجازه حذف پروانه ساخت را نمی‌دهند

سینماآنلاین:علیرضا رئیسیان معتقد است:تمام دولت‌های قبلی این را می‌دانستند که باید پروسه پروانه ساخت حذف شود اما کسی اقدامی نکرده است. تحت فشار نیروهای خارج از سازمان سینمایی است که این اتفاق میسر نمی‌شود. آن‌ها معتقدند امروز که این سطح از نظارت‌ها وجود دارد وضعیت سینما به این شکل است و اگر نظارت‌ها حذف شوند وضعیت بدتر می‌شود اما متوجه نیستند که چه پروانه ساخت وجود داشته باشد و چه نداشته باشد اتفاقات فعلی در سینما می‌افتد.

همه موافق حذف پروانه ساخت هستند

سینماآنلاین_ پرستو خلعتبری: در چند ماه اخیر بحث حذف شورای پروانه ساخت موضوعی است که بارها و بارها توسط سینماگران مختلف مطرح شده و بسیاری معتقدند در شرایطی که اکران یا عدم اکران آثار سینمایی در گروه تصمیم شورای پروانه نمایش است، لزوم شورایی موازی برای تائید فیلمنامه برای ساخت دیگر کارکرد ندارد و سازمان سینمایی در زمینه ساخت فیلم حداقل با برداشتن موانع باید به فیلمسازان اعتماد کند و شورای پروانه نمایش در مقابل به عنوان اهرم اطمینان دولت کفایت می‌کند. در این زمینه با علیرضا رئیسیان کارگردان مطرح سینمای ایران که سال‌ها تجربه ریاست بر کانون کارگردانان را نیز دارد به گفت‌وگئ پرداخته‌ایم.

علیرضا رئیسیان تهیه‌کننده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینماآنلاین؛ در خصوص بحث‌های اخیر پیرامون پیشنهاد حذف پروانه ساخت گفت: من موافق حذف پروانه ساخت هستم. شاید برای فیلم‌های اول نیاز به انجام  بررسی‌هایی باشد اما در مورد فیلم‌سازان حرفه‌ای اگر پروانه ساخت را حذف کنند بهترین کار را انجام داده‌اند. مشکلات قانونی موجود هم باید از طریق مجلس شورای اسلامی حل شود. مسئولین امر در سازمان سینمایی این موضوع را می‌دانند اما این کار نیاز به همت جدی دارد.

او افزود: بسیاری از پروانه‌های ساخت ممکن است اصلاً ساخته نشوند پس این همه اتلاف وقت، انرژی و سرمایه برای چیست؟! فیلم پس از تولید هم مورد نظارت و بررسی قرار می‌گیرد، پس نظارت پیش از تولید چه لزومی دارد؟ این موضوع پروسه فیلم سازی در ایران را سخت می‌کند.

رئیسیان ادامه داد: علاوه بر همه این‌ها اگر فیلمی در زمان نمایش هم مشکلی داشته باشد متوقف می‌شود با وجود اینکه فیلمساز مجوزهای بسیاری را اخذ کرده است. موضوع پروانه نمایش را شاید نتوان به لحاظ قانونی حل کرد اما در مورد پروانه ساخت زمانی‌که همه موافق حذف آن هستند باید تصمیمی جدی در مورد آن گرفته شود.

کارگردان و تهیه‌کننده 》مردی بدون سایه《 توضیح داد: تمام دولت‌های قبلی این را می‌دانستند که باید پروسه پروانه ستخت حذف شود اما کسی اقدامی نکرده است. تحت فشار نیروهای خارج از سازمان سینمایی است که این اتفاق میسر نمی‌شود. آن‌ها معتقدند امروز که این سطح از نظارت‌ها وجود دارد وضعیت سینما به این شکل است و اگر نظارت‌ها حذف شوند وضعیت بدتر می‌شود اما متوجه نیستند که چه پروانه ساخت وجود داشته باشد و چه نداشته باشد اتفاقات فعلی در سینما می‌افتد. در دهه شصت برای سناریو مجوز اخذ می‌شد، تست گیریم‌ها را ارشاد تایید می‌کرد و نظارت کامل اتفاق می‌افتاد اما باز هم برخی فیلم‌ها توقیف می‌شد پس مشکل در جای دیگری است.

او اظهار داشت: بخشی از این اتفاق به این جهت می‌افتد که کمیسیون فرهنگی مجلس ما آشنا به این امور نیستند. به علاوه در سیستم ما اینگونه تعریف شده است که باید همه چیز را کنترل کرد اما در جهان امروز این امکان‌پذیر نیست. هر روز تعداد زیادی از فیلم‌های خارجی از طریق پلتفرم‌های مختلف پخش می‌شوند و نظارت بر تمام آن‌ها امکان‌پذیر نیست یا حتی در تلویزیون می‌بینیم که سریالی با وجود تمام نظارت‌ها غیرقابل پخش تشخیص داده می‌شود پس مشکل از جای دیگری است. برای حل مشکلات باید تعاریف و نگاه‌ها تغییر کند. چراکه کاری که نتیجه ندارد لزومی هم ندارد.

کارگردان و تهیه‌کننده «دوران عاشقی» در خاتمه گفت‌وگوی خود با سینماآنلاین با اشاره به تلاش تلویزیون برای در دست گرفتن اعطای مجوز به تولیدات نمایش‌خانگی عنوان کرد: تلویزیون هیچ توجیهی برای این کار ندارد و با اجبار می‌خواهد مجوزهای شبکه نمایش‌خانگی را در دست بگیرد اما این کار عقلانی نیست. این ماجرا ارتباطی به تلویزیون ندارد جهان امروز دیگر این نظارت‌ها را بر نمی‌تابد. از این گذشته کسانی که سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی را می‌سازند همان‌هایی هستند که در تلویزیون هم سریال می‌سازند، پس ایراد در نحوه نظارت به شبکه نمایش‌خانگی نیست. این‌ها که تربیت یافته تلویزیون هستند پس چرا این اتفاق می‌افتد؟! مانند این می‌ماند که شما بخواهید کودکی را در محیط ناسالم به شکل سالم تربیت کنید اما کودک در نهایت از محیط تاثیر می‌پذیرد. جامعه‌شناسان امروز معتقدند که ساختار خود را تحمیل می‌کند و فرد اهمیتی ندارد. این‌ فقط اتلاف هزینه، انرژی و کشتن خلاقیت‌ها است.

 

ارسال نظر