تماس با ما درباره ما
کد خبر: 128

مسائل دریافت پروانه نمایش برای V.O.D‌

سینما آنلاین: سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل گفت: حق نمایش و رایت بسیاری از فیلم‌هایی که از طریق موسسات ویدئو رسانه به V.O.D ها واگذار شده، گذشته است و در بعضی موارد واگذاری مال غیرمحسوب می‌شود که معاونت نظارت سازمان سینمایی باید به این مهم ورود کند.

سازمان سینمایی به تخلف شبکه‌های V.O.D‌ ورود کند

جمعی از اعضای انجمن تهیه‌کنندگان مستقل خواستار دریافت پروانه نمایش برای فیلم‌ها و سریال‌های خارجی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در V.O.D شدند.

به گزارش سینماآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل، مرتضی شایسته سخنگوی انجمن ضمن اعلام این خبر افزود: در نشست هم‌اندیشی و گفت‌وگوی اعضای انجمن تهیه‌کنندگان، نسبت به عدم دریافت پروانه نمایش سریال‌ها و فیلم‌های خارجی به شدت اعتراض شد. همکاران ما اظهار داشتند که این روش که متاسفانه مدتی است آغاز شده به ارائه فیلم ایرانی لطمه اساسی می‌زند. ضمن اینکه وقتی فیلم ایرانی «هفت‌خوان» دریافت پروانه نمایش را باید رد کند؛ چرا سریال و فیلم خارجی در V.O.D از این قواعد مستثنی می‌شود و پروانه نمایش دریافت نمی‌کند.

او ادامه داد: یکی از مسئولان شبکه‌های نمایش اینترنتی در مصاحبه‌ای بیان کرده که «همه این فیلم‌ها و سریال‌ها حق نمایششان خریداری شده است»، در حالی که این موضوع صحت ندارد و صرفا یک توجیه غیر عقلائی است.

شایسته اضافه کرد: همکاران اظهار امیدواری کردند که معاونت نظارت سازمان سینمایی به این مهم ورود کرده و اجازه سوء استفاده به شبکه‌های V.O.D ندهند. همچنین بسیاری از فیلم‌هایی که از طریق موسسات ویدئو رسانه به V.O.D ها واگذار شده، حق نمایش (رایت) آنها گذشته است و در بعضی موارد واگذاری مال غیرمحسوب می‌شود. در این زمینه هیات مدیره انجمن قول داد که تا رسیدن به نتیجه موضوع را پیگیری کند.

او در ادامه بیان کرد: در این گردهمایی همدلانه اعضای انجمن با بیان مسائل و مشکلات فعلی تولید، بخصوص سریال‌های شبکه نمایش خانگی که باعث افزایش بی‌رویه دستمزدها می‌شود، خواستار کنترل تولید سریال‌های ایرانی و بخصوص دستمزدهای پرداختی از سوی شورایعالی تهیه‌کنندگان شدند. لزوم کپی رایت فیلم‌ها و عضویت اعضای انجمن تهیه‌کنندگان مستقل در اتحادیه‌های صنفی جهان نیز از دیگر موضوعاتی بود که مطرح و کمیته‌ای تخصصی برای این امر در دست تشکیل است.

شایسته در پایان گفت: بازنگری در شرایط اکران فیلم‌ها، حمایت از تولیدات سینماگران مستقل، رفع مشکل مالیات برارزش افزوده و رعایت معافیت مالیاتی تهیه‌کنندگان از دیگر مسائل مطرح شده در این نشست بود.

رییس و اعضای هیات مدیره انجمن در این نشست درباره فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه مسائل گوناگون توضیحاتی ارائه کردند.

 

ارسال نظر