تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1269

موسوی برزکی:«عزیز» تلنگری برای یادآوری ارزش انسانیت است

سینماآنلاین:کارگردان «عزیز» معتقد است:این فیلم کوتاه تلنگری است برای یادآوری ارزش انسانیت که می گوید هیچ چیزی ارزش آن را ندارد که حرمت ها پایمال شوند.

مابه‌ازای اتفاقات فیلم در جامعه وجود دارد

سید مهدی موسوی برزکی کارگردان و نویسنده فیلم کوتاه «عزیز» که هم اکنون در بسته «بازگشت کوتاه» سینماهای «هنر و تجربه» در حال اکران است؛ در گفت‌وگو با خبرنگار سینماآنلاین درباره این فیلم کوتاه گفت: «عزیز» در شهرستان کاشان و در خانه ای در شهر ابوزید آباد که از توابع این شهرستان است فیلمبرداری شده است.در این فیلم از بازیگران بومی که برای بار اول جلوی دوربین رفته اند، استفاده شده است. البته این افراد بازیگر نیستند بلکه نابازیگرند و در شهر ابوزید آباد زندگی می کردند.

این کارگردان درباره انتخاب فضا و گویش حاکم در «عزیز» توضیح داد: با توجه به فضا، اتمسفر و قصه ای که در ذهن داشتم و هم چنین آداب و رسوم، فرهنگ، اعتقادات و گرایش های مذهبی که «عزیز» داشت احساس کردم می توان از گوش محلی این منطقه با نام گویش راجی استفاده کرد که به انتقال بهتر مفاهیم فیلم کمک کند.

موسوی برزکی ادامه داد: اما این کار بسیار سخت بود به دلیل آنکه با این تعداد بازیگر و هنروری که در فیلم ایفای نقش می کنند کار دشواری است که بتوان این چنین فیلمی ساخته شود و نیاز به تمرین، ممارست و زمان زیادی داشت که بتوانم این فیلم را به شکلی که است، به نمایش بگذارم.

موسوی برزکی درباره انتخاب بازیگران «عزیز» گفت: برای ساخت این فیلم با توجه به اینکه بازیگران ما اهل شهر کاشان بودند و من در سال های گذشته در شهر کاشان کار کرده و فیلم ساخته بودم و عوامل بومی این منطقه مانند صدابردار، فیلمبردار و... را می شناختم احساس کردم میتوانم به شرایطی که فیلم نیاز دارد از دوستان و عواملی که هرکدام به نوعی در منطقه کاشان شناخته شده هستند، استفاده کنم.

وی افزود: به دلیل آنکه عوامل و بازیگران بومی شناخت بیشتری به محله و جغرافیای شهرستان کاشان داشتند من را به این نتیجه رساند که از این عوامل که هر کدام توانمندی های متفاوتی از نظر فنی داشتند، استفاده کنم.

عزیز

کارگردان «عزیز» با بیان اینکه این فیلم با همکاری انجمن سینمای جوانان کاشان تولید شده است، تشریح کرد: این فیلم محصول مشترک من و انجمن سینمای جوانان دفتر کاشان است که تاکنون برای جشنواره های مختلفی ارسال شده و در جشن مستقل در سه بخش بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه نامزد شد و همچنین در جشنواره فیلم کوتاه تهران در بخش های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم، بهترین صدا جایزه «هنروتجربه» را کسب کرد و در حال حاضر هم در گروه «هنر وتجربه» پس از اینکه در جشنواره های مختلف به نمایش درآمد، اکران شده است.

موسوی برزکی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتم این فیلم را تا زمانی که به جشنواره فیلم کوتاه تهران بعدی نرسیده ایم در سینمای «هنروتجربه» اکران کنیم. با توجه به اینکه «عزیز» دیپلم افتخار گروه «هنر وتجربه» را کسب کرده بود مزید به علت شد که در یک بسته ای با نام «بازگشت کوتاه» به نمایش بگذارم.

موسوی برزکی درباره امکانات و شرایط فیلمسازی در شهرستان ها توضیح داد: به هر حال در پایتخت شرایط فیلمسازی به گونه دیگری است و طبیعتا امکانات در شهرستان ها کمتر است و گاهی توجه و اعتماد لازم به بچه های شهرستانی نمی شود تا فیلمی ساخته شود اما این شناخت و تجربه است که کمک می کند تا ما بدانیم که با چه اثری مواجه هستیم و قرار است چه فیلمی را تولید کنیم و خود اثر به شما و تجربه شما خواهد گفت که این فیلم با چه رویکرد، شناخت و عواملی قرار است ساخته شود و هر چقدر بیشتر عوامل برای خود آن فیلم و منطقه ای باشند که قرار است فیلم در آنجا تولید شود شرایط بهتر است.

وی با بیان اینکه فیلم «عزیز» فیلمی ساده اما پر دغدغه است، توضیح داد: عوامل بومی منطقه ای که در این فیلم حضور داشتند به میزان زیادی دیده شدند، ما با یک فیلم در واقع ساده اما پر از لایه رو به رو هستیم که حرف های زیادی برای گفتن دارد.

کارگردان «عزیز» درباره مراحل پیش تولید و تولید فیلم «عزیز» تشریح کرد: حدود یک ماه انتخاب بازیگران این فیلم به طول انجامید و از بین تعداد زیاد بازیگران که تست گرفتیم در آخر به بازیگران مدنظر خود رسیدیم. پس از آن یک ماه معماری خانه، محل فیلمبرداری طراحی و میزانسن های بازیگران تعیین شد و حدود یک ماه مرحله تمرین را پشت سر گذاشتیم، در مجموع سه ماه پیش تولید طول کشید و در ماه چهارم روی جزییات کار، حس ها و لحن ها کار کردیم و در نهایت طی هشت روز فیلمبرداری «عزیز» به طول انجامید.

 

موسوی برزکی درباره موضوع «عزیز» بیان کرد: این فیلم بیشتر به موضوع پنهان کاری و قضاوت کردن پرداخته است که این مساله دغدغه اجتماعی من در شرایط فعلی حاکم بر جامعه بود و من ما به ازای اتفاق هایی که در این فیلم به نمایش درآمده است در جامعه و خانواده های مختلف دیده بودم. اینکه حرمتها زیر سوال می روند و آبرو و شرم یک بهانه ای برای رسیدن افراد به مقاصد مختلف آن ها می شود. این فیلم تلنگری است برای یادآوری ارزش انسانیت که می گوید هیچ چیزی ارزش آن را ندارد که حرمت ها پایمال شوند.

وی درباره انتخاب نام این فیلم کوتاه گفت: اسم «عزیز» به عنوان مادر خانواده قصه ما یک نماد است که خودش پایان دهنده نزاع حاکمه در فیلم است و نظاره گر تمام بی حرمتی ها و بی آبرویی هایی است که فرزندانش در فیلم به نمایش می گذارند.

کارگردان «عزیز» در پایان درباره اکران آنلاین این فیلم کوتاه نیز اظهار کرد: از اواسط ماه آینده اکران آنلاین این فیلم کوتاه کلید می خورد.

 

ارسال نظر