تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1261

جلال فاطمی: سینمای کودک، کلاس درس اخلاق برای کودکان نیست!

سینماآنلاین: کارگردان فیلم سینمایی «نخودی» گفت: در همه آثار کودکی که در دنیا ساخته می‌شود مسائل تعلیم و تربیت نیز مدنظر قرار می‌گیرد ولی اصرار سازندگان به مشخص بودن مضامین و پیام‌های اخلاقی باعث شده تا کودکان از دیدن فیلم‌های امروز ما خسته شوند. سینما کلاس درس اخلاق نیست و مسئولان باید پس از چند بار ساخت فیلم‌های پرهزینه و کم‌فروش به این نتیجه برسند که پیش از پیام‌های اخلاقی باید به جلب نظر مخاطبان توجه کنند.

یک فیلم کودک خیلی خوش‌شانس باشد در جشنواره کودک اکران می‌شود

جلال فاطمی، بازیگر و کارگردان سینما، در گفت‌وگویی، اظهار داشت: سینمای کودک و نوجوان معمولاً از حمایت مالی بی‌بهره بوده و در بهترین حالت اگر یک فیلم کودک خیلی خوش‌شانس باشد در جشنواره فیلم کودک و نوجوان نمایش داده می‌شود و شاید امکان اکران نیز پیدا کند اما اکثر فیلم‌ها ساخته می‌شوند و بدون اینکه شرایط اکران برایشان فراهم شود سال‌ها در انبارها خاک می‌خورند.

فاطمی تصریح کرد: بنیاد سینمایی فارابی که امروز به نوعی متولی سینمای کودک در ایران است بودجه‌ای که برای سینمای کودک در نظر گرفته می‌شود را به درستی تقسیم نمی‌کند و به افراد و فیلم‌هایی که می‌توانند درخشان باشند، اختصاص نمی‌دهد. معمولاً بخش اعظمی از بودجه به افرادی اختصاص داده می‌شود که رانت دارند و افراد با استعدادی که حتی با بودجه‌های بسیار کم می‌توانند فیلمشان را بسازند معمولاً حمایت نمی‌شوند.

او افزود: زمانی که کانون پرورش فکری کودکان تولید فیلم‌های کودک و نوجوان را حمایت می‌کرد فیلم‌های بسیار خوب و ماندگاری تولید شد که حتی در جشنواره‌های خارجی نیز درخشیدند و جوایز بسیاری کسب کردند اما همان فیلم‌ها هم اکثراً در گیشه موفق نبودند و در تاریخ سینمای ما فیلم‌های شکست خورده کودک و نوجوان به مراتب بیشتر از فیلم‌هایی است که توانسته‌اند فروش قابل توجهی داشته باشند.

کارگردان فیلم سینمایی «نخودی» تأکید کرد: دلیل اصلی شکست فیلم‌های کودک و نوجوان در سینمای ایران اصرار سازندگان آثار به تعلیم و تربیت است، ما باید بیش از تعلیم و تربیت به جنبه‌های سرگرم‌کننده آثار سینمایی برای کودکان توجه کنیم، کودک به اکشن، ماجراجویی، فانتزی و... نیاز دارد و در کنار این ویژگی‌ها می‌توان به آموزنده بودن آثار توجه کرد. در همه آثار کودکی که در دنیا ساخته می‌شود مسائل تعلیم و تربیت نیز مدنظر قرار می‌گیرد ولی اصرار سازندگان به مشخص بودن مضامین و پیام‌های اخلاقی باعث شده تا کودکان از دیدن فیلم‌های امروز ما خسته شوند. سینما کلاس درس اخلاق نیست و مسئولان باید پس از چند بار ساخت فیلم‌های پرهزینه و کم‌فروش به این نتیجه برسند که پیش از پیام‌های اخلاقی باید به جلب نظر مخاطبان توجه کنند.

فاطمی در خاتمه با اشاره به اکران آنلاین فیلم‌های سینمایی، گفت: در سینمای ایران در حال حاضر نمی‌توان اعتماد چندانی برای فروش به اکران آنلاین داشت اما بحث اصلی در فروش فیلم‌های سینمایی به کیفیت آثار بستگی دارد. اگر یک فیلم ضعیف باشد، اکران آنلاین یا سالن‌های سینما فرقی ندارد، فیلم خسته‌کننده است و قطعاً شکست می‌خورد. ما باید به بالا بردن کیفیت فیلم‌های کودک و نوجوان فکر کنیم، اگر یک فیلم کودک و نوجوان کیفیت لازم برای جذب مخاطب را داشته باشد قطعاً می‌تواند به اندازه «هزارپا» و «مطرب» فروش داشته باشد، این اتفاق چندان دور از دسترس نیست اما متأسفانه اصرارها و اعمال نظرها اجازه نمی‌دهد شاهد چنین اتفاقاتی در حوزه سینمای کودک و نوجوان باشیم.

منبع: خبرگزاری برنا

ارسال نظر