تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1253

رویکرد متفاوت قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی ایران در دوره پنجاهم

سینماآنلاین: دبیر قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی ایران گفت:امسال پنجاهمین سال جشنواره است و ما برنامه‌های ویژه‌ای داریم که انشالله بتوانیم اجرا کنیم. سه بخش برای امسال در نظر گرفته شده است‌ که شامل بخش‌های بین‌الملل، معلمان و دانش‌آموزان فیلمساز و مرور آثار برگزیده ۱۵ دوره گذشته(دوره سی و چهارم تا چهل‌و نهم)، می‌شود.

امکان برگزاری جشنواره فیلم «رشد» در بستر برنامه «شاد»

سینماآنلاین_پرستو خلعتبری:جشنواره فیلم «رشد» را می‌توان قدیمی‌ترین رویداد فرهنگی هنری کشور دانست. این جشنواره که با هدف پرداختن به فیلم‌های علمی و اموزشی پایه‌گذاری شد، امسال وارد پنجاهمین سال برگزاری خود می‌شود. جشنواره‌ای تحت حمایت مالی و معنوی وزارت آموزش و پرورش که مخاطبان آن نیز معلمان و دانش‌آموزان هستند. در بحبوحه‌ای که هر روز خبر برگزاری آنلاین یکی از رویدادهای کشور به دلیل کرونا به گوش می‌رسد، گفت‌و گویی داشتیم با سید سعید بدیعی؛ دبیر این جشنواره و از او در مورد نحوه برگزاری جشنواره در شرایط کنونی پرسیدیم که در ادامه می‌خوانید.

 

بدیعی؛ دبیر پنجاهمین جشنواره فیلم «رشد» درخصوص امکان برگزاری آنلاین جشنواره گفت: مخاطب جشنواره دانش‌آموزان و معلمان هستند و ما باید بر اساس بازگشایی مدارس نسبت به برگزاری آنلاین یا حضوری جشنواره تصمیم‌گیری کنیم. اما به احتمال زیاد جشنواره به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

 

 

جشنواره «رشد» به بخش تربیتی زندگی سردار سلیمانی می‌پردازد

او با اشاره رویکردهای جدید در پنجاهمین دوره، عنوان کرد: امسال پنجاهمین سال جشنواره است و ما برنامه‌های ویژه‌ای داریم که انشالله بتوانیم اجرا کنیم. سه بخش برای امسال در نظر گرفته شده است‌ که شامل بخش‌های بین‌الملل، معلمان و دانش‌آموزان فیلمساز و مرور آثار برگزیده ۱۵ دوره گذشته(دوره سی و چهارم تا چهل‌و نهم)، می‌شود. بخشی هم ویژه سردار سلیمانی است که امسال اضافه شده است که البته در مورد بخش تربیتی زندگی او خواهد بود.

او افزود: در این دوره باشگاه فرهنگیان فیلمساز و دانش‌آموزان را راه‌ندازی کرده‌ایم که اگر امکان‌پذیر بود که به صورت حضوری و در غیر این صورت به روش آنلاین، دوره‌های فیلم‌نامه‌نویسی، کارگردانی و فیلمسازی را برگزار خواهیم کرد. چند دوره برنامه‌ریزی شده که در حال تامین محتوا هستند اما به احتمال زیاد به صورت مجازی برگزار شوند.

بدیعی اظهار داشت: سال گذشته به دلیل مشکلاتی که برای بنزین به وجود اومد استقبال از جشنواره هم کم شد. البته جشنواره شامل دو بخش است، بخشی در تهران و بخش دیگر در ۳۰ استان کشور برگزار می‌شود. سال گذشته جشنواره فیلم رشد در ۱۴ استان برگزار شد اما بعد از بهمن‌ماه با شیوع کرونا و تعطیلی رویدادهای فرهنگی جشنواره «رشد» هم تعطیل شد. امسال اگر مجازی باشد دیگر این مشکلات را نخواهیم داشت.

او ادامه داد: اگر جشنواره به صورت آنلاین برگزار شود توافقاتی انجام می‌شود تا دانش‌آموزان در همان بستری که تحت آموزش مجازی هستند مانند برنامه «شاد» در ساعت‌های خاصی فیلم‌های جشنواره را هم ببینند. فیلم‌های دانش‌آموزان تا امروز به دست ما رسیده است. چون این فیلم‌ها از بخش مسابقات معاونت پرورشی آموزش و پروش که تابستان برگزار شدند برای ما ارسال شده‌اند، بخش دانش‌آموزی جشنواره تکمیل شده است و فعلا آثار دانش‌آموزی نمی‌پذیریم. بخش معلمان فیلمساز هم از دو هفته‌ پیش آغاز شده است. پیش‌بینی ما این است که آثار نسبت به سال گذشته کمتر باشد چون به دلیل شرایط کرونا فیلمسازی کمتر شده است. اما خوب فرهنگیان فیلمساز ما تعداد کم و مشخصی هستند که می‌توانند فیلم‌های جشنواره‌ای بسازند و شاید بر این اساس با کاهشی ده درصدی استقبال معلمان فیلمساز را هم داشته باشیم. در مورد بخش سینمای جهان هنوز تصمیم‌گیری نشده است. ما منتظر مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا ببینیم که این مجوز ما را مجاب به برگزاری آنلاین می‌کند یا حضوری. من فکر نمی‌کنم وضعیت در دو یا سه ماه آینده تغییری کند و احتمالا مانند دیگر جشنواره‌ها، رشد هم آنلاین خواهد بود.

 

اصراری به برگزاری دوره پنجاهم نداشتیم

دبیر جشنواره فیلم «رشد» در پاسخ به این سوال که این رویداد پس از نیم قرن چه برنامه‌ای برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر بر روند آموزشی کشور دارد، بیان کرد: «رشد» باید بعد از این پنجاه سال به بلوغ رسیده و قابلیت پوست‌اندازی داشته باشد. اگر بخواهیم جشنواره را مانند گذشته اداره کنیم تاثیر چندانی در آموزش ما نخواهد داشت. ما دوستانمان را از قسمت‌های مختلف دعوت کرده‌ایم تا هم‌فکری کنند و جشنواره را از دوره پنجاه‌ و یکم با رویکردی جدید برگزار کنیم. حتی اصراری به برگزاری دوره پنجاهم نداشتیم اما دوستان خواستند که برگزار و اعلام کنیم که در دوره پنجاه‌ و یکم تغییراتی اساسی در جشنواره خواهیم داشت تا به سمت نام اصلی خود یعنی جشنواره فیلم‌های علمی و آموزشی برود و همچنین فیلم‌های بلندی که جایگاهی در «رشد» ندارند نیز دیگر در جشنواره حضور نخواهند داشت. بیشتر بر روی موضوعات روز دانش‌آموزان چه به لحاظ آموزشی و چه از منظر تربیتی تمرکز خواهیم کرد.

 

جشنواره با تاخیر و در آذرماه برگزار می‌شود

بدیعی در پایان تاکید کرد: جشنواره فیلم «رشد» در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی برگزار می‌شود اما برای وزارت آموزش و پرورش است و بودجه آن توسط این وزارت‌خانه تامین می‌شود. معاونین پرورشی و آموزشی این سازمان هم نقش بیشتری دارند. بخش انجمن اولیا و مربیان هم نقشی دارد اما امسال فعلا تقسیم نقش نکرده‌ایم چون امسال وزارت‌ آموزش و پرورش درگیر بازگشایی مدارس است و هنوز تقسیم وظایف دقیقی در وزارت‌خانه برای جشنواره انجام نشده است. جشنواره احتمال زیاد با تاخیر و در ۲۵ یا ۲۶ آذرماه برگزار می‌شود.

 

ارسال نظر