تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1245

آغاز موج تعدیل نیروی گسترده سینماها با دو پردیس سینمایی بزرگ

سینماآنلاین: همانطور که از ابتدای شیوع پاندمی کرونا پیش‌بینی می‌شد و بسیاری از کارشناسان هشدار می‌داند که نه امکانات و نه توان مدیریتی سینمای ایران، قدرت سرپا داشتن اقتصاد رنجور سینماها را ندارند، سرانجام شاهد موج گسترده تعدیل نیرو در سینماها و پردیس‌های پرمخاطب کشور شدیم.

سینماها قربانی بی عملی ارشاد و لجاجت تلویزیون

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین؛ درست 7 ماه قبل و از تاریخ 4 اسفند که تمام سینماهای کشور بصورت گسترده بدلیل شیوع بیماری کووید 19 و پاندمی جهانی کرونا تعطیل شدند بسیاری از کارشناسان سینما به مسولان سینمایی کشور هشدار داند که ضربه بی‌برنامگی در این موضوع در بدنه سینماها نمایان می‌شود و حالا پس از 7 ماه مبارزه سینماداران با مشکلات مالی و راه رفتن بر روی لبه تیع ورشکستی موج تعدیل نیروی گسترده سینماها با دو پردیس سینمایی بزرگ آغاز شده و هفته گذشته پردیس سینمایی باغ کتاب و در هفته جاری پردیس سینمایی آزادی به عنوان دو پردیس پرمخاطب کشور که همواره در رده‌های بالای تعداد فروش و مخاطب بودند، دیگر توانی برای ادامه کار ندیدند و چاره‌ کار را در تعدیل گسترده نیروهای خود جستجو کردند.

در چند ماه اخیر سازمان سینمایی چندین و چند جلسه تحت عنوان کارگروه کرونا در سینما برگزار کرده و در آخرین نمونه آن همین هفته گذشته و قبل از تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی نیز تصمیماتی گرفته شد و یکی از این تصمیات پرداخت بدهی انباشته شده سینماها به صاحبان فیلم‌ها بود. اما این موضوع با شرط و شروطی همراه بود که موجبات نارضایتی سینماداران را هم فراهم کرد. در خبری که سازمان سینمایی از دوازدهمین جلسه ستاد کرونا در سینما منتشر کرد این گونه آمده است:«به سینماهای غیردولتی که در مرداد ماه فعال بوده‌اند به ازای هر سالن 10 میلیون تومان بلاعوض داده می شود. این مبلغ به سالن هایی تعلق می گیرد که روزانه حداقل 3 سئانس فیلم ایرانی نمایش داده باشند ».

بندی که دقیقا مشکل بسیاری از سینماداران در شرایط فعلی است، سینماهایی که در زمان بازگشایی در خرداد تا به امروز حتی ده درصد مدت مشابه در سال قبل نیز نتوانسته‌اند جذب مخاطب و فروش داشته باشند و در نتیجه از پرداخت حقوق کارمندان خود نیز عاجز مانده‌اند طبیعتا نمی‌توانند بازپرداختی داشته باشند و در چند ماه گذشته به دلیل عدم اکران فیلم خوب و عدم حمایت تبلیغاتی از سینما بسیاری به رقم فعالیت حداقل 3 سانس نرسیده است و این موضوعی نیست از چشم سازمان سینمایی پنهان مانده باشد!

اما مساله بعدی که تا امروز گریبان سینماها را رها نکرده عدم اکران فیلم با کیفیت (منهای «شنای پروانه» و «خوب ،بد ،جلف 2») و نبود تبلیغات است و که طبیعتا هر دو در راستای هم در عدم استقبال مخاطب از سینما به یک میزان سهیم بوده‌اند. در حالی شاهد هستیم در عرصه جهانی کم کم رونق به سینماها بر می‌گردد و با اکران فیلم‌های جذاب و تبلیغات فراوان سعی در بازگشت مردم به سالن‌های سینمایی دارند در کشور ما انگار ماجرای دعوای دو نهاد فرهنگی بر سر مدیریت محتوا در فضای مجازی بر ماهیت کل سینما نیز سایه انداخته و تلویزیون حاضر نیست برای همین فیلم‌های حال حاضر نیز اقدامی کند و انگار از 4 اسفند 98 تا به امروز پرونده سینماهای کشور و اکران سینمایی برای مدیران تلویزیون بطور کامل بسته شده است!

به هر صورت در شرایطی که سازمان سینمایی قادر نیست با ارائه تسهیلات و طرح‌های انگیزشی صاحبان فیلم‌های با کیفیت را به اکران راضی کند و این افراد از بیم تکرار فاجعه «شنای پروانه» و «خوب ،بد ،جلف 2» بیشتر دوست دارند در شرایط فعلی نظاره‌گر باشند و تلویزیون نیز شمشیرش را برای سینمای ایران از رو بسته و به هیچ منطقی حاضر به پخش تیزر فیلم‌ها و اطلاع رسانی مبنی بر بازگشایی سینماها نیست، شاهد آغاز موج تعدیل نیرو در پردیس‌های سینمایی پرمخاطب و بزرگ هستیم و شاید با تداوم بی عملی ارشاد و لجاجت صداوسیما دیگر تا 1400 خبری از سینما و لذت فیلم دیدن در سالن‌های تاریک و پرده بزرگ نباشد.

ارسال نظر