تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1241

می‌ترسیم عادت سینمارفتن از یاد مردم برود!

سینماآنلاین: «می‌ترسیم عادت سینمارفتن از یاد مردم برود» این جمله‌ای است که بسیاری از مدیران سالن‌های سینمایی در وضعیت امروز از آن صحبت می‌کنند. سینماهایی که از فردا قرار است فعالیت خود را با نمایش سه فیلم جدید «بی حسی موضعی»،«آبادان یازد60» و «کاکا» آغاز کنند و سوال این است آیا این سه فیلم در این شرایط کرونایی می‌توانند گره‌گشای اقتصاد زخم خورده و رنجور سینما باشند؟

بیم و امید سینماداران برای دوران جدید کرونا/ فیلم‌های جدید گره‌گشا می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین؛اواخر خرداد بود که با کاهش آمار مبتلاین به کرونا و بهبود نسبی اوضاع سازمان سینمایی اعلام آمادگی کرد که با نظر ستاد کرونا آمادگی بازگشایی سینماها را دارد. البته محدودیت‌هایی هم برای این بازگشایی در نظر گرفته شد. محدودیت‌هایی نظیر، استفاده از 40 درصد ظرفیت سالن‌ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله دو در میان صندلی‌ها و افزایش فاصله سانس‌‌ها و همچنین مقرر شد تا ابتدا فیلم‌های جا مانده از اکران اسفند و سپس فیلم‌های نوروز اکران شوند. این تصمیم موجی از اظهار نظرها را به دنبال داشت. موافقان بازگشایی، موضوع امرار معاش چندین هزار نفر از طریق صنعت سینما را مطرح می‌کردند. از طرفی مخالفان به شکست فیلم‌ها در اکران و متضرر شدن فیلمسازان و امکان به خطر افتادن جان مردم در صورت حضور در سالن سینما را به عنوان دلایل مخالفت خود عنوان می‌کردند. با تمام اما و اگرها سینماها باز شد. خبر اکران «شنای پروانه» ساخته محمد کارت که در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر توجه‌ها را به خود جلب کرده بود برای سینماداران امیدوار کننده بود اما چندی بعد و با وجود فروش دو میلیاردی، رسول صدر‌عاملی تهیه‌کننده این فیلم در جلسه فوری شورای صنفی نمایش درخواست توقف اکران داد و این درخواست توسط این شورا پذیرفته شد و با توقف اکران صدرنشین فروش در روزگار بی‌رونق و کرونایی و همچنین افزایش آمار مبتلایان و شروع موج دوم اپیدمی کرونا سینماها به بی‌رونق‌ترین وضعیت خود رسیدند. وععده‌هایی از سوی سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله پرداخت وام برای تصویه بدهی سینماداران به دفاتر پخش فیلم، پرداخت بهای برق و یا حق بیمه کارکنان برای خروج سینماها از بحران مطرح شدند. به همین منظور با چند تن از مدیران سینماها به گفت‌وگو نشستیم و از مشکلاتشان پرسیدیم و عملی شدن وعده‌ها و میزان موثر بودن آن‌ها در بهبود اوضاع را پیگیری کردیم.

 

*برای ما خوشایند نیست که یک مرکز فرهنگی تعطیل باشد

اسماعیل هویدا که مدیریت سینما آستارا را برعهده دارد نبود تبلیغات، پخش نشدن تیزر فیلم‌ها از تلویزیون و جای خالی فیلم‌های پرفروش در اکران را دلیل کم‌رونقی سینماها می‌داند. او در این خصوص گفت: با باز شدن سینماها حمایتی از سوی وزارت ارشاد اسلامی، صدا و سیما و شهرداری صورت نگرفت و تبلیغاتی هم انجام نشد. شروع اولیه امیدوار کننده بود اما راضی کننده نبود. فیلم‌ها یکی یکی از اکران خارج شدند و این ضربه بدی به سینماها زد.‌ ما به مدت یک ماه سینما را تعطیل کردیم و چنانچه فیلم‌های خوب اکران شده و حمایت انجام شود، سینما را باز می‌کنیم. برای ما خوشایند نیست که یک مرکز فرهنگی تعطیل باشد. مردم هم خسته شده‌اند باید به سمت مراکز فرهنگی بیاوریمشان. فیلم خوبی مانند «شنای پروانه» و فیلم‌های عامه‌پسندی چون «خوب بد جلف؛ ارتش سری» و «زن‌ها فرشته‌اند۲» اکران شد اما نه یک تیزر تلویزیونی و نه حتی بیلبورد در سطح شهر نصب نشد در صورتی که ما پروتکل‌ها را رعایت کرده بودیم و مردم داشتند استقبال می‌کردند اما حمایت نشد.

هویدا از وضعیت تامین معاش و کارمندان و سایر هزینه‌ها توضیح داد: سینما کارمند دارد، حقوق و بیمه باید پرداخت کند، پورسانت صاحبان فیلم‌ها هست اما هیچ حمایتی از آن‌ها نمی‌شود. کل سالن‌هایی که باز هستند ۱۴۰ سینما است ما قریب به ۵۰۰ سالن در کشور داریم. فروش‌های کلی به ۱۳ میلیون رسیده بود و این فروش باید برای یک سینما نباشد! خیلی از سینماها اجاره‌ای هستند و صاحبان آن‌ها تمایل به بازگشایی ندارند. بخشی از بدهی به پخش کننده‌ها باقی مانده و باید تصویه شود. ما منتظر هستیم این یک ماه به پایان برسد و سینما را باز کنیم.

او ادامه داد: قرار شده بود بیمه نیروهای سینما را پرداخت کنند اما تبصره‌ای گذاشتند که سینماهایی که درماه زیر ۵۰ میلیون می‌فروختند شامل این طرح شوند اما سینماهای بزرگی مثل کوروش، مگامال، آزادی و غیره که فروش بالا دارند اما بالای ۵۰ نفر نیرو دارند چطور بیمه پرداخت کنند. قرار شده بود ارشاد بدهی سینماها به برخی پخش‌کننده‌ها را پرداخت کند و پس از بازگشت به حالت عادی پول به ارشاد بازگردانده شود اما هیچ کدام اتفاق نیافتاد. ارزان‌ترین تفریح سینما است باید حمایت شود. وزارت ارشاد متولی این امر است و باید کمک کند.

 

*پیشنهاد دادیم هرچه فروش کردیم برای شما اما حقوق و بیمه پرسنل را پرداخت کنند

از علی عاشری؛ مدیریت سینما سروش پرسیدیم که در صورت ادامه پیدا کردن این شرایط چه اتفاقی برای سینمادارها می‌افتد که پاسخ داد: وضعیت سینماها خوب نیست ما به پخش‌ کننده‌ها بدهکاریم. در مدتی که سینماها باز شد استقبال جواب‌گوی مخارج سینما نبود. فیلم «شنای پروانه» که اکران شد کمی بهتر شد اما بعد اوضاع بد شد و حتی روزهایی بود که فروشمان صفر بود. پول برق ما در نیامد چه برسد به حقوق پرسنل و دیگر مخارج! تعدیل نیرو نداشتیم اما فکر می‌کنم اگر این وضعیت ادامه پیدا کند مجبور به این کار می‌شویم. سینما فیلم خوب می‌خواهد. ما سه تا سالن داریم اما تک فیلم اکران می‌کردیم. به ما فیلم خارجی ندادند که اکران کنیم. ما راغبیم فیلم ایرانی اکران کنیم اما فیلمی نیست. از فردا اکران را شروع می‌کنیم اما فکر نمی‌کنم اتفاقی بیافتد. این فیلم‌هایی که قرار است اکران شوند هم فکر نمی‌کنم پرفروش باشند.

به ما گفتند از اول مرداد هرچه فروش کردیم برای خودمان و پول برقمان را پرداخت کنند که انجام نشده است. ما پیشنهاد دادیم که هرچه فروش کردیم برای شما در عوض حقوق و بیمه پرسنل را پرداخت کنند که نپذیرفتند.

 

*صنعت سینما جایگاه خود را از دست داده است

در این میان سینماهایی که دولتی بودند وضعیت بهتری داشتند که سینما فلسطین یکی از آن‌ها بود. سید حسن سیدابراهیم؛ مدیریت سینما فلسطین در این باره بیان کرد:  ماهیت سینما فلسطین متفاوت از سینماهای خصوصی بوده و چون دولتی است، حقوق پرسنل از طریق آموزش و پروش پرداخت می‌شود و بدهی به پخش کننده‌ها هم پرداخت شده است. اما مراجعه مردمی به شدت افول کرده بود.

او افزود: ممکن است که تعطیل بودن و دریافت حمایت دولتی به نفع سینمادارها باشد اما واقعیت این است که دولت چنین بودجه‌ای ندارد و اگر بخواهیم این طور نگاه کنیم بسیاری از صنف‌ها باید تعطیل شوند که این تبعات اجتماعی، روانی و بیکاری به دنبال دارد. فکر می‌کنم دولت تلاش کرد تا جای ممکن چراغ این‌ها را روشن نگه دارد اما واقعیت این است که دخل و خرج‌ها هماهنگی ندارد. فیلم‌هایی که در جشنواره فجر پخش شده بودند، اکران شد اما نتیجه خوبی نداشت. حتی در یه مقطعی نیم‌بها شد اما نتیجه نداد و این نشان دهنده این است که مردم دغدغه جدی دارند. در حالی که جاهای دیگر و پرخطرتر هستند اما اسم سینما بد دررفت. البته این مشکل جهانی است. گذشته از بحث کرونا با امکاناتی که جایگزین شده است مردم ترجیح می‌دهند در خانه فیلم ببینند و به نظر می‌آید صنعت سینما جایگاه خود را از دست داده است و نیازمند بازنگری اساسی است. کالای فرهنگی جزوی از نیاز ما نیست و این مشکل در صنعت نشر هم دیده شد. البته از حق نگذریم وزارت ارشاد تلاش خود را کرده است. به نظر می‌آید جشنواره رشد هم مجازی بر‌گزار شود.

 

 

*باید فیلم خوب اکران شود

پردیس سینمایی باغ کتاب از جمله مراکزی بود که معمولا فروش خوبی داشت. از مدیریت این سینما وضعیت فعلی را جویا شدیم. سعید طباطبایی با اشاره به اینکه فروش امسال ده درصد زمان مشابه سال گذشته است، گفت: مراجعات بسیار ضعیف بود. تیر و مرادی که سینما فعال شد به صورت تقریبی ده درصد زمان مشابه پارسال بود. تعطیل بودن که چیز خوبی نیست بلاخره باید عادت سینما رفتن میان مردم بماند اما باید حمایت دولتی بشود. سینما تفریح ارزان است و مردم هم سینما را دوست دارند اما باید فیلم خوب اکران شود. اگر تلفات کمتر بشود و فیلم خوب اکران شود نه مانند سال قبل اما مردم کم کم استقبال می‌کنند. قرار بود سهم دفاتر پخش در قالب وامی که ما می‌دهند پرداخت شود که شنیدم از فردا عملیاتی می‌شود اما هنوز خبری نداریم.

ترفند برخی از سینماها برای بهبود اوضاع اکران فیلم‌های خارجی و یا حتی فیلم‌های ایرانی پرفروش سال‌های گذشته بود. سینما پردیس زندگی یکی از مراکزی بود که فیلم‌های خارجی اکران کرد.  میرآخوری مدیریت این سینما در این باره توضیح داد: بعد از «خوب بد جلف؛ ارتش سری» و «شنای پروانه» استقبال چندانی از سینماها نشد. ما تعدادی فیلم خارجی و چند فیلم سه‌بعدی اکران کردیم که تا حدی کمک کرد اما نه به اندازه سال گذشته.

 

*با وجود بازگشایی مدارس خیلی نمی‌توان به فروش امید داشت

محمد قنبری؛ مدیر پردیس سینمایی مگامال در بررسی و پیشبینی وضعیت فروش پس از تعطیلات ماه محرم، عنوان کرد:  از چهار تیر ماه سینماها باز شد، در دو هفته اول برحسب دوران کرونا وضعیت امیدوار کننده بود اما بعد هم به دلیل انصراف برخی فیلم‌ها از اکران و هم بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا باعث شد تا مردم به سینما نیایند و ما افت فروش وحشتناکی مواجه شدیم. فیلم‌های خوبی برای اکران نبود، سینما فقط باز بود اما سوددهی نداشت. اگر همین روال کاهش تلفات ادامه پیدا کند و وارد پیک سوم نشویم می‌توان به بهتر شدن وضعیت امیدوار بود. شنیدم که فیلم‌های «سه کام حبس» و «آبادان یازده ۶۰» قرار است اکران شود. «آبادان یازده ۶۰» فیلم دفاع مقدسی است و مخاطب خاص خود را دارد و معلوم نیست که مورد توجه مخاطب عام قرار بگیرد یا نه و فیلم «سه کام حبس» هم اجتماعی است و مشخص نیست که مورد استقبال قرار بگیرد یا نه‌. امیدی هم به فیلم‌هایی که پیش از این اکران شدند، نیست اما به نظر من باید دو تا سه فیلم قوی اکران شود تا وضعیت بهتر شود. من فکر می‌کنم با وجود بازگشایی مدارس خیلی نمی‌توان به فروش امید داشت.

او اظهار داشت: سینما قطعا باید باز باشد چون چندین هزار پرسنل در سینما و شغل‌های مرتبط به آن در حال کار هستند و سازمان تامین اجتماعی هم نمی‌تواند جوابگوی این تعداد باشد. اگر باز باشد و حمایت‌های دولتی هم باشد بهتر است. یکی از مشکلات این بود که تلویزیون همکاری نمی‌کرد و اعلام می‌کرد که سینما نروید اما وزارت ارشاد تعطیل نکرده بود. درصورتی که محیط سینما از خیلی جاها مانند فروشگاه‌ها و نانوایی‌ها و مترو امن‌تر است.

 

سالن‌های بی‌رونق سینما هدیه امروز کرونا به ما نیست

کالای فرهنگی در کشور ما اولین چیزی است که در بحران‌ها از سبد خانوار حذف می‌شود. بخشی از این اتفاق به دلیل بحران اقتصادی موجود در کشور است اما بخشی نیز برعهده سازمان‌ها و نهادهای مسئولی است که در میان مردم احساس نیاز به وجود کالای فرهنگی را ایجاد نکردند. این روزها هنر شبیه به کودک بی‌سرپرستی است که از هر سو طرد می‌شود و کسی عهده‌دار مسئولیت آن نیست. سینما و سالن‌های بی‌رونق آن هدیه امروز کرونا به ما نیست و ما سال‌ها است که کمتر شاهد صف بستن‌های طولانی مقابل سینماها هستیم. دلایل متعددی می‌توان برای این اتفاق عنوان کرد از ساخته نشدن فیلم‌های خوب و مخاطب‌پسند تا چرخه معیوب اکران، کمبود سالن‌های سینما، روند سخت کسب مجوزها و اعمال سلیقه‌ها، تبلیغات ناکارآمد، عدم استفاده درست از سیستم اکران آنلاین و اجرایی نشدن درست قانون کپی رایت و غیره که شیوع کرونا هم این مشکلات را دوچندان کرد. اما آنچه کرونا به ما آموخت لزوم حرکت به سمت صنعتی شدن سینما بود. مشخص نیست که کرونا چه زمانی دست از گریبان ما بردارد و به شرایط عادی بازگردیم پس سازمان سینمایی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی نهادهای دیگری چون صدا و سیما و حتی شهرداری باید با بهره‌گیری از نظر کارشناسان، آسیب‌شناسی‌های دقیق و اصولی برنامه دراز مدتی برای بهبود شرایط سینماها تدوین کنند چرا که تنها با اما و اگر و امید داشتن به بهبود شرایط نمی‌توان انتظار معجزه داشت.

 

ارسال نظر