تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1229

خسرو معصومی: هیچوقت نفهمیدم چرا «خرس» 9 سال توقیف شد

سینماآنلاین:کارگردان فیلم سینمایی «خرس» با ابزار ناراحتی از قاچاق نسخه باکیفیت این فیلم پس از توقیف 9 ساله در سینماهای ایران گفت: «خرس» گرفتار یک کج سلیقگی شد و هیچوقت نفهمیدم چرا فیلمم 9 سال توقیف شد.

چرا «بیداری رویاها» با مضمون مشابه اکران شد اما فیلم «خرس» نه؟!

خسرو معصومی کارگردان فیلم سینمایی «خرس» که در روزهای گذشته پس از 9 سال توقیف در یوتیوب قاچاق شد در گفت‌وگو با خبرنگار سینماآنلاین گفت: وقتی این خبر را شنیدم اول باور نکردم و با جواد نوروزبیگی تماس گرفتم و او این خبر را تائید کرد. به هرحال هرچند مالکیت فیلم از سال گذشته توسط آقایان نوروزبیگی و پرستویی به سازمان سینمایی واگذار شد و در حال حاضر مالک فیلم بنیاد سینمایی فارابی است اما به عنوان مالک معنوی فیلم واقعا متاثر شدم از اینکه حاصل تلاش گروهی به این راحتی مورد سوء استفاده قرار گرفت.

وی افزود: در پیگیری‌ها متوجه شدم که متاسفانه یک شرکت پخش داخلی متعلق به یکی از تهیه‌کنندگان قدیمی سینما در این اتفاق نقش داشته و پیگیری‌های حقوقی و قضایی قرار است امروز توسط فارابی و جواد نوروزبیگی انجام شود اما برای من سوال است که این نسخه اصلا چرا در اختیار این شرکت قرار داشته است؟

کارگردان فیلم تحستین شده «باد در علفزار پیچید» ادامه داد: 9 سال قبل «خرس» براساس فیلمنامه مصوب شده ساخته شد، در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد و حتی در چند رشته از جمله بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سیمرغ گرفت اما بعد از آن گرفتار کج سلیقگی مدیر وقت نطارت و ارزشیابی بود و این کج سلیقگی هنوز دامن فیلم را رها نکرده است.

معصومی در پاسخ به این سوال که در تمام این سال‌ها چه دلیلی برای توقیف «خرس» از سوی سازمان سینمایی اعلام شد، به سینماآنلاین گفت: یادم است روزی همراه با جواد نوروزبیگی به ارشاد رفتیم تا درباره پروانه نمایش فیلم مذاکره کنیم؛ در آن جلسه یک آقای روحانی که از قم آمده بود هم حضور داشت و شدیدا موافق فیلم بود و از فیلم دفاع کرد. حتی زنده یاد ضیاءالدین دری هم آن زمان عضو شورای پروانه نمایش بود هم گفت «خرس» مشکلی بابت نمایش ندارد و تنها چند اصلاح کوچک نیاز دارد که ما همه این‌ها را انجام دادیم اما واقعا در تمام 9 سال گذشته هیچوقت دلیل توقیف فیلمم را نفهمیدم.

این کارگردان سینمای ایران در خاتمه اظهار داشت: یکسال قبل از فیلم «خرس»، آقای محمدعلی باشه‌آهنگر با مضمونی مشابه فیلم «بیداری رویاها» را ساخت که اکران هم شد اما وقتی به این ماجرا فکر می‌کنم می‌بینم که برای ساخت فیلمی با قصه مشابه من خودی نبودم اما فیلمسازی دیگر با همان قصه «خرس» خودی بود!، و شاید دلیل توقیف 9 ساله فیلم هم همین موضوع باشد.

ارسال نظر