تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1211

مجید مجیدی: ارادت به امام حسین (ع) مرز نمی‌شناسد

سینماآنلاین:کارگردان فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)»، گفت: شاید تنها موضوعی که قابلیت جهانی شدن داشته باشد موضوع ارادت به امام حسین (ع) است که مرز نمی‌شناسد و از ادیان هم عبور می‌کند.

در نشست خبری «سوگ در خانه» عنوان شد

به گزارش سینماآنلاین؛نشست مطبوعاتی رویداد فیلم کوتاه سوگ در خانه با حضور مجید مجیدی مدیر این رویداد در محل موسسه خیریه فرهنگی راه ایمان برگزار شد.

مجیدی در ابتدای این نشست ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) درباره ضرورت برگزاری رویداد سوگ در خانه، گفت: در شرایط شیوع کرونا و در این ایام که هر سال با شور و شعف خاصی برگزار می‌شد، به فکر افتادیم به طور طبیعی نمی‌توانیم این روزها را مثل سال‌های قبل در حسینیه‌ها و تکایا و دسته‌های عزاداری بگذرانیم. از سوی دیگر همیشه فکر می‌کردم به قدری این ایام ظرفیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های نمایشی و فرهنگی دارد که جای کار بیشتری دارد و همیشه افسوس می‌خوردم چرا از این ظرفیت‌ها در حوزه‌های مختلف هنر استفاده نکردیم. در حوزه‌های تجسمی و نمایشی آثاری داشتیم اما کمتر مثل کارهای استاد فرشچیان در حوزه مینیاتور که عصر عاشورا معروفترین آنهاست ماندگار شدند و حق مطلب آن‌طور که باید به دلیل گستردگی این حوزه، هنوز ادا نشده است. 

وی در ادامه گفت: موضوع محرم و عاشورا مرز نمی‌شناسد و حتی از ادیان هم عبور می‌کند. من در کشورهایی مثل هند در ادیان مختلف دیدم که نسبت به ساحت مقدس آقا اباعبدالله چطور ارادت دارند. این نشات گرفته از وجوه مختلف ایشان است که مصداق یک انسان کامل و مطلق است. این ابعاد و وجوه اخلاقی و انسانی به قدری گسترده است که همه مرزها را درمی‌نوردد. فکر کردیم این ایام شیوع کرونایی فرصت خوبی است که به این ابعاد مختلف بپردازیم و  این روزها را تبدیل به لحظات و تصاویر به یادماندنی کنیم تا در تاریخ ماندگار شود.

مدیر رویداد سوگ در خانه با بیان این نکته که به هر حال کرونا آمده و خواهد رفت ولی این ایام در تاریخ ملی و محرمی ما ثبت شود گفت: از آنجا که در ستاد ملی مقابله با کرونا و خود مراجع و کسانی توصیه کردند که این امر عزاداری فراموش نشود و  عزاداری‌ها در خانه برگزار شود. احساس کردیم فرصت مناسبی برای بروز خلاقیت‌های فیلمسازان است.

وی ادامه داد: برای مثال ما همه این تجربه را در این ایام کرونایی داشته‌ایم که پدربزرگ‌ها مادربزرگ‌ها را نتوانسته‌ایم ببینیم و بیشتر به صورت تصویری با آن‌ها ارتباط گرفتیم. چند نفر از بچه‌های فامیل تصمیم می‌گیرند پرچمی را بر در خانه آن‌ها نصب کنند و یک عزاداری راه بیندازند. یا می‌گفتند درخت توتی مقابل پنجره منزلی بوده که هر سال در فصل زمستان آن را هرس می‌کردند تا نقطه دید را نگیرد، امسال به دلیل شیوع کرونا نشده و نقطه دید را گرفته است، خود پدربزرگ و مادربزرگ شکایت می‌کردند امسال چگونه عزاداری را به تماشا بنشینیم. بچه‌هایشان تصمیم گرفتند این شاخه‌ها را کنار بزنند تا آن‌ها بتوانند عزاداری را نگاه کنند، آن‌ها بیشتر در خانه بودند و این موضوعات دستمایه خوبی برای کار ما بود. اینکه ما گفتیم امکانات تخصصی لازم نیست به این معنا نیست که نوع نگاه ابتدایی باشد ما می‌خواستیم فقط سهولت در ساخت باشد.

کارگردان خورشید بیان کرد: سطح توقع ما بالاست چون این موضوع برای ما مهم است امیدوارم آثاری که به ما می‌رسد درخور باشد و این حرکتی که توسط این موسسه آغاز کرده‌ایم در سال‌های آینده بتوانیم ادامه بدهیم.

در ادامه این نشست محمد رهبر دبیر رویداد سوگ در خانه با بیان اینکه موسسه خیریه راه ایمان هم فرهنگی است و هم خیریه، گفت: از آنجا که این موسسه تحت اشراف دفتر تهران آیت‌الله سیستانی است و ایشان تاکید بر روضه‌های خانگی داشتند تصمیم گرفتیم این رویداد را برگزار کنیم.

وی درباره فیلم‌های برتر این رویداد گفت: ۴۰ فیلم تا اربعین انتخاب می‌شود و با شرکت نماوا این فیلم‌ها را به نمایش خواهیم گذاشت و از فیلمی که بیشترین بازخورد را بگیرد به عنوان انتخاب مردمی تقدیر خواهیم کرد. محدودیتی در نوع دوربین نداریم و کیفیت آثار برایمان مهم است.

محمد رهبر دوازدهم آبان شب ولادت حضرت رسول اکرم (ص) را زمان اختتامیه این رویداد عنوان کرد و گفت: با توجه به وضعیت کرونا در آن تاریخ نوع برگزاری اختتامیه را اعلام خواهیم کرد.

مجیدی در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه با اینکه این رویداد به صورت عام برگزار می‌شود فکر می‌کنید فیلمسازان مطرح هم بیایند گفت: ما برای هیئت داوران از نرگس آبیار و رضا میرکریمی دعوت کردیم. رایزنی‌هایی را در این مسیر داشتیم مثلا با انجمن سینمای جوان که مدیر این انجمن استقبال کردند و امیدواریم این ظرفیت بزرگ در این امر مهم شرکت کنند و شاهد آثار خوبی از سوی آنها باشیم. در روزهای آینده این اطلاع رسانی به خصوص برای کسانی که حرفه‌ای تر به این مساله نگاه می‌کنند بیشتر خواهیم داشت.

مجیدی در پاسخ به سوال دیگری با بیان این که اینکه ساخت فیلم درباره امام حسین (ع) جزء آرزوهای اوست گفت: یکی از دغدغه‌های من همیشه این بوده که فیلمی در مورد ساحت مقدس امام رضا(ع) بسازم. ولی واقعیت این است پرداختن به این مقوله‌ها کار خیلی سختی است و احتیاط‌های زیادی برای آن وجود دارد. مثل فیلم احمدرضا درویش که زحمات زیادی برایش کشیدند و البته قطعا اجرشان محفوظ خواهد بود. اما واقعیت این است که به دلیل اهمیت این موضوع و حساسیت‌هایی که هست برای فیلمسازها ورود به این عرصه سخت می‌شود. برای ساخت همین فیلم محمد رسول‌الله(ص) حمایت‌هایی داشتیم اما کار بسیار سختی بود.

کارگردان بچه‌های آسمان ادامه داد: خودم در تبت دیدم که در ایام ماه محرم بودایی‌ها چه عشق و علاقه‌ای به خود ایام محرم و به خصوص ساحت مقدس آقا امام حسین(ع) دارند. در شهر در این ایام با پرچم‌هایی که در میان آنها نام حضرت ابالفضل وجود داشت سقایی می‌کردند. وجوه مقدس آقا امام حسین (ع) و یارانش تنها به حوزه دین خلاصه نمی‌شود. فراتر از این حرف‌هاست. به واسطه این منش و رفتار ایام محرم می‌شود زیبایی‌های این ایام را به دنیا نشان داد و امیدوارم بتوانیم در سال‌های آینده این رویداد را به یک رویداد بین‌المللی تبدیل کنیم.

مجیدیدرباره پذیرش گونه‌های مختلف فیلم مثل مستند و انیمیشن در این رویداد گفت: از آثار مستند هم در این رویداد استقبال می‌کنیم، ولی آثار باید نگاه تازه و حرفی داشته باشند. خاصیت تلویزیون، نگاه ژورنالیستی است و به همه چیز مثل مطبوعات نگاه می‌کند، برای همین نگران این شدم نکند مخاطبان ما هم این تربیت را از تلویزیون یاد گرفته باشند. به این صورت که رو به روی تلویزیون نشسته باشند و این رسانه یک عزاداری نشان بدهد و دوستان ضبط کنند و بفرستند. در حوزه انیمیشن شاید زمان بیشتری نیاز داشته باشیم اگر قرار باشد دوره‌های بعدی وجود داشته باشد از چند ماه جلوتر اعلام می‌کنیم تا این افراد هم آثاری بفرستند.

وی درباره چشم‌انداز سالیان بعد این رویداد که امسال با موضوع روضه‌های خانگی برگزار می‌شود هم گفت: هنوز چشم‌انداز گسترده‌ای وجود ندارد. در این موسسه تصمیم گرفتند و از آنجا که سابق هم با این موسسه تعاملاتی داشتم، این رویکرد را پسندیدم و گفتم کمکتان می‌کنم و برای خودم هم اسباب خیر و برکت بود. اینکه در سال‌های آینده چه اتفاقی می‌افتد به شرایط روز برمی‌گردد. بخشی هم به فیلم‌ها و آثاری برمی‌گردد که امسال به این رویداد می‌رسد.

مجید مجیدی درباره همکاری با یک موسسه خیریه در این رویداد هم گفت: این موسسه، مرکزی خودجوش است. سال‌هاست با آن آشنایی دارم. شاید گاهی با دیگر موسسه‌ها راحت نباشم ولی همواره شاهد خلوص و تلاش دوستانم در اینجا بوده‌ام. شاید بد نباشد بگویم این موسسه بحث آموزش و کارهای فرهنگی هم دارد برای مثال مدرسه‌سازی کرده است، مساجدی ساخته‌اند، حسینیه ساخته‌اند. حرکت‌های خودجوشی داشته‌اند. به همین دلیل این همکاری را پذیرفتم.

مجیدی ادامه داد: یادم است سال‌ها پیش جشنواره‌ای برگزار کردم. در آن هم جوایز بسیار ارزنده دادیم که از فجر هم بیشتر بود، سه دوره آن را برگزار کردیم و باعث شد فیلمسازان خوبی از آب در بیایند و مسیرشان را ادامه بدهند. فکر کردیم جدا از بحث تشویق، این جوایز باعث ادامه مسیر او می‌شود. موسسه راه ایمان هیچ هزینه‌ای برای این موضوع خرج نمی‌کند. چند جای شخصی هم آمده‌اند که کمک کنند ولی حامی رویداد خودش همه چیز را بر عهده دارد.

 

ارسال نظر