تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1189

اگر ریالی پول غیردولتی خرج فیلم شده بود، هفت سال بلاتکلیف نمی‌ماند/ تنبلی مدیریت دولتی در سینما، تنها دلیل عدم اکران «حق سکوت»!

سینماآنلاین: کارگردان فیلم سینمایی «حق سکوت» گفت:مهمترین مساله عدم اکران هفت ساله «حق سکوت» تنبلی مدیریت دولتی در سینما است و اگر تنها ده درصد این فیلم برای یک مالک دیگری غیر از حوزه هنری بود قطعا هفت سال پشت خط اکران نمی‌ماند.

یک گفت‌وگوی پر تیتر با هادی نائیجی درباره سکوت هفت ساله «حق سکوت»!

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین؛ مورد هادی نائیجی را باید یکی از عجیب‌ترین اتفاقات درباره یک فیلمساز جوان بدانیم.فیلمسازی که هفت سال قبل با اولین فیلمش «حق سکوت» توانست در سی‌ودومین جشنواره فجر سیمرغ بهترین فیلمنامه بخش نگاه نو بگیرد اما به قول خودش یک تنبلی در حوزه مدیریتی باعث شد فیلم او بی‌دلیل هفت سال فرصت اکران را از دست بدهد. به بهانه اکران آنلاین فیلم سینمایی «حق سکوت» آن هم پس از هفت سال، گپ و گفت کوتاهی را با این فیلمساز و فیلمنامه‌نویس انجام داده ایم.

نائیجی در ابتدای این گفت‌وگو در خصوص دلیل عدم نمایش هفت ساله «حق سکوت» گفت: واقعیت این است که خودم هم دلیلش را نمی‌دانم و جواب مشخص و روشنی برای این سوال ندارم. البته خیلی سعی کردم در این سال‌ها دلیل این موضوع را متوجه شوم اما هیچوقت جوابی نگرفتم.

وی افزود: حتی کار تا جایی پیش رفت که توسط امیرحسین علم‌الهدی درخواست اکران فیلم در گروه «هنر و تجربه» هم داده شد ولی بازهم دوستان مخالفت کردند و در نهایت خودم را اینطور قانع کردم که اگر ریالی پول غیردولتی خرج «حق سکوت» شده بود هفت سال بلاتکلیف نمی‌ماند.

این کارگردان جوان سینمای ایران با اشاره به دلایل عجیب مدیریت وقت حوزه هنری برای عدم اکران «حق سکوت» ادامه داد: در این فیلم برای اولین بار شاهد حضور حسام محمودی و هوتن شکیبا بودیم که هر کدام امروز جزو بازیگران مطرح سینمای ما محسوب می‌شوند اما مدریت وقت حوزه هنری معتقد بود که فیلم فاقد ستاره است.

نائیجی تصریح کرد: به اعتقاد من این موارد همه‌اش بهانه بود و وقتی یک مدیری حقوق بگیر دولت باشد، بر سر فیلم‌ها چنین بلایی می‌آید، چرا که در همان سال فیلم «فرشته‌ها با هم می‌آیند» به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی هم با محوریت زندگی یک روحانی ساخته شد و حتی برای اکران با مشکلاتی مواجه بود اما چون بخش خصوصی سرمایه‌گذار این فیلم بود پشتش ایستاد و فیلم را اکران کرد اما ماجرا برای «حق سکوت» فرق داشت و عملا مدیریت دولتی برای اکران فیلم خودش بی تفاوت بود. تنها دلیل منطقی این نوع رفتار این است که کسی دلش برای «حق سکوت» نمی‌سوخت.

hs00333

وی در پاسخ به این سوال که آیا رضا میرکریمی به عنوان تهیه‌کننده «حق سکوت» در این هفت سال پیگیر اکران فیلم بوده است؟، بیان داشت: تهیه‌کننده‌ای که توسط یک ارگان دعوت به کار می‌شود بیشتر تهیه‌کننده اجرایی همان پروژه است و نقش بیشتری در تصمیم‌گیری‌ها ندارد، با این وجود آقای میرکریمی پیگیری برای اکران «حق سکوت» انجام داد و حتی اکران فیلم در گروه هنر و تجربه هم با پیشنهاد ایشان بود که مدیران حوزه هنری موافقت نکردند.

کارگردان فیلم سینمایی «حق سکوت» ادامه داد: حتما اشکالاتی به «حق سکوت» به لحاظ تولید مثل هر فیلم دیگری وارد است اما اینکه بخواهیم با سلیقه شخصی جلوی اکران فیلمی را بگیریم مسأله دیگری است. این فیلم درست زمانی ساخته شد که ماجرای روابط روحانیت و جامعه تبدیل به ترور یک روحانی و یا ضرب و شتم روحانی دیگری ختم نشده بود و ما آن را پیش بینی کرده بودیم اما دوستان معتقد بودند که ما در این فیلم پرده‌دری کرده‌‌ایم و تصویر دیگری از روحانیت نشان داده‌ایم که با واقعیت جامعه همخوانی ندارد در حالیکه من به عنوان فیلمساز براساس شرایط جامعه، این اتفاقات را پیش‌بینی کرده بودم.

این کارگردان جوان سینمای ایران تاکید کرد: به هر ترتیب درباره این فیلم خاص، مطرح کردن این که «جلوی اکران فیلمم را بی دلیل گرفتند» و «فیلم را توقیف کردند» فایده‌ای ندارد و مهمترین مساله عدم اکران هفت ساله «حق سکوت» تنبلی مدیریت دولتی در سینما است و اگر تنها ده درصد این فیلم برای یک مالک دیگری غیر از حوزه هنری بود قطعا هفت سال پشت خط اکران نمی‌ماند.

نائیجی در خصوص بازتاب‌هایی که در این مدت از اکران فیلم گرفته نیز اظهار داشت: برای من واقعا جای سوال است که دوستان در سینمایی که نهایتا 4 میلیون (آن هم فیلم‌های کمدی‌اش) مخاطب دارد، مخالف اکران «حق سکوت» بودند اما در اکران آنلاین و وی او دی که اینقدر گستردگی دارد، مخالفتی نداشتند!

کارگردان «حق سکوت» در خاتمه این گفت‌وگو با اشاره به اینکه اگر این فیلم همان هفت سال قبل اکران شده بود مسیر سینمایی او چه تغییر می‌کرد، به سینماآنلاین گفت: شاید باورتان نشود اما یکی از مدیران وقت سازمان سینمایی وقتی با من صحبت می‌کرد اصلا نمی‌دانست من فیلم ساخته‌ام و فیلمم از جشنواره فجر جایزه گرفته است و تا این حد دوستان با تصمیمات اشتباه خود می‌توانند به یک فیلمساز جوان ضربه بزنند و برای کسی که در شروع یک مسیر حرفه‌ای قرار گرفته‌ بود، بااعمال سلیقه شخصی همه چیز را از بین ببرند.

 

ارسال نظر