تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1185

در شرایط سخت مدیریت کردن هنر است نه شرایط عادی! / تلویزیون در حق سینمای ایران جفا کرد

سینماآنلاین:محمد قاصد اشرفی گفت: بیشترین گلایه ما از رسانه ملی است. رسانه ملی کارش اطلاع رسانی و کمک به تولید و بازاریابی است اما در این چند ماه گذشته متاسفانه بدون اعلام هیچ دلیلی از هیچکدام از فیلم‌های اکران شده حمایت نکرد و هیچ تیزری را پخش نکرد و باید بگوئیم در این مدت عملا تلویزیون به سینمای ایران جفا کرد.

پاسخ رئیس انجمن سینماداران به ادعای رئیس سازمان سینمایی

رئیس انجمن سینماداران در گفت‌وگو با خبرنگار سینماآنلاین در پاسخ به ادعای مطرح شده از سوی رئیس سازمان سینمایی در خصوص اختصاص یک وام از سوی خانه سینما برای کارمندان سینماها گفت: احتمالا سوء تفاوتی شکل گرفته و آقای انتظامی منظورشان از کمک هزینه‌ای که در اختیار خانه سینما قرار گرفته صنوفی هستند که در تولید نقش دارند در غیر این صورت مگر کارمندان سینماها عضو خانه سینما هستند که ادعای پرداخت وام کرده‌اند؟

وی افزود: کارمندان سینماها هیج ارتباطی با خانه سینما ندارند و خانه سینما هیچ خدماتی به حدود 5 هزار کارمند سینماها نه در بحث بیمه‌ای و نه خدمات صنفی نمی‌دهد و نمی‌دانم براساس چه ملاکی آقابی انتظامی گفته‌اند بودجه‌ای برای کمک هزینه معیشتی کارمندان سینماها در اختیار خانه سینما قرار گرفته و اگر هم اینگونه باشد انجمن سنیماداران هیچ اطلاعی از این ماجرا ندارد.

قاصد اشرفی خاطرنشان کرد: هنوز بسیاری از سینماداران بابت نوع رفتار ارشاد در ماجرای وام ده میلیون تومانی به ازای هر پرده نمایش گلایه دارند و حتی بسیاری از صاحبان پردیس‌های سینمایی بزرگ چنین مبلغی را دریافت نکردند چون اولا شرط بازپرداخت شش ماهه را گذاشتند و دوما این مبلغ اساسا چه دردی را از سینماها در این شرایط تعطیلی مطلق دوا می‌کند؟. به همین دلیل در تلاش هستیم تا سینماهایی که این وام را دریافت کردند از بازپرداخت آن معاف شوند و کسانی که هم نگرفتند به عنوان یک هزینه حداقلی بتوانند دریافت کنند.

رئیس انجمن سینماداران در ادامه در پاسخ به این سوال که آینده سینما را با وجود کرونا چگونه ارزیابی می‌کند،اظهار داشت:در طی این 6 ماه اخیر و به سبب بحران کرونا بسیاری از سینماها با خسارت های فراوانی مواجه شده‌اند و ریزش 14 میلیونی مخاطب در ماه‌هایی که همیشه به عنوان فصل طلایی اکران شناخته می‌شد اتفاقی نیست که بشود به سادگی و آسانی با آن برخورد کرد.

قاصد اشرفی خاطرنشان کرد: بیشترین گلایه ما از رسانه ملی است. رسانه ملی کارش اطلاع رسانی و کمک به تولید و بازاریابی است اما در این چند ماه گذشته متاسفانه بدون اعلام هیچ دلیلی از هیچکدام از فیلم‌های اکران شده حمایت نکرد و هیچ تیزری را پخش نکرد و باید بگوئیم در این مدت عملا تلویزیون به سینمای ایران جفا کرد.

وی ادامه داد: گله ما از رسانه ملی این است که چرا در این شرایط سخت به کمک سینما نیامد و در شرایطی که 5 هزار کارمند سینما مستقیما تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفتند، تلویزیون قدمی برای حمایت از سینما و زنده ماندن این صنعت برنداشت. در شرایطی که فیلم‌های خوب روی پرده نداریم اما تلویزیون میتوانست با حمایت از همین آثار به روشن ماندن چراغ سینماها کمک کند، همانطور که مردم در شروع اکران از دو فیلم «شنای پروانه» و «خوب،بد،جلف» استقبال کردند اما عدم حمایت تلویزیون در پخش تیزر و تبلیغ فیلم‌ها باعث شد تا عملا شکست بخورند.

قاصد اشرفی با بیان اینکه نمی‌شود به بهانه تداوم بحران کرونا همه چیز را تعطیل کرد، گفت: کرونا شاید تا مدت‌ها باقی بماند اما ما نمی‌توانیم فقط به آینده نگاه کنیم بلکه بتواند بتوانیم مثل بسیاری از حوزه‌های دیگری زندگی در سایه کرونا را تمرین کنیم و خودمان را با این شرایط  تطبیق دهیم و بنابراین اکران فیلم خوب و همراهی تلویزیون دو شرط اصلی برای عدم ورشکستگی کامل سینماها در سال جاری خواهد بود.

رئیس انجمن سینماداران در پاسخ به این سوال که آیا مدیران سینمایی عزمی برای کمک به سینماها دارند یا خیر؟ گفت: سینما خوراکش فیلم است و اگر شرایط محیا نباشد اوضاع به خوبی پیش نمی‌رود و در شرایط فعلی سینماگران بدلیل عدم حمایت از اکران فیلم‌هایشان می‌ترسند. مدیران خوب و لایق در شرایط بحرانی باید تصمیمات مناسب بگیرند و در واقع در شرایط سخت مدیریت کردن هنر است نه شرایط عادی!

وی افزود: من همواره در مواقع لزوم از مدیران انتقاد کرده‌ام اما اعتقاد دارم همه مدیران سینمایی در حال تلاش بر سر حفظ سینما هستند اما شرایط از دست مدیران هم خارج است چرا که از یک سو با عدم همراهی تلویزیون مواجه هستیم از سوی دیگر دولت همراهی لازم را ندارد.

قاصد اشرفی تاکید کرد: دولت که فقط وزارت ارشاد و سازمان سینمایی نیست و بخش‌های دیگر هم در این شرایط سخت باید به کمک سینماداران بیایند اما در همین شرایط از ما طلب مالیات کرده اند و سینمایی که 6 ماه خروجی مناسبی به لحاظ مخاطب نداشته با کدام عقل سلیم باید مالیات بدهد؟!

رئیس انجمن سینماداران در خاتمه اظهار داشت: مردم از کرونا خسته شده‌اند و نیاز به تزریق روحیه شاد دارند، همین حالا اوضاع تئاترآزاد به مراتب از فیلم‌های سینمایی بهتر است و امیدوار با اکران فیلم‌های خوب و با کیفیت در کنار حمایت تلویزیون دوباره شاهد زنده شدن سالن‌های سینما باشیم چرا که نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و در انتظار آینده‌ای که نمی‌دانیم چه زمانی است بمانیم.

 

ارسال نظر