تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1158

خانه دوست، کجاست؟

سینماآنلاین: در سال‌های اخیر گام‌های مهمی برای بازگشت «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» به عرصه تولید فیلم و انیمیشن برداشته شده اما تا دستیابی کانون به موفقیت با استفاده از همه ظرفیت‌هایش راه زیادی مانده است.

امضای «تولید کانون»؛ از گذشته تا امروز

به گزارش سینماآنلاین، گرچه ایده تشکیل «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» متعلق به گذشته است، اما اتفاقی که این تشکل نیمه‌دولتی در دهه پنجاه رقم زد، هم سبب‌ساز حضور فیلمسازان شناخته شده در عرصه سینمای کودک و نوجوان شد و هم توانست نسل مستعد سینمای ایران را به سویی هدایت کند که از آن فیلمساز درخشانی چون «عباس کیارستمی» بیرون بیاید و به سردمدار سینماگران ایرانی در جشنواره‌های جهانی بدل شود، کما این که باید این واقعیت را یادآور شد که شروع موفقیت سینمای ایران در جشنواره‌های جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقا با یک فیلم صددرصد «تولید کانون» (خانه دوست کجاست؟) صورت گرفته و در همان مقطع با «دونده»  امیر نادری، «کلید: ابراهیم فروزش و ... این موقعیت جهانی در فاصله زمانی نزدیک به هم در دنیا تثبیت شده است.

در سال‌های اخیر گام‌های مهمی برای بازگشت «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» به عرصه تولید فیلم و انیمیشن برداشته شده که از آخرین حرکات آن می‌توان به «یدو» اشاره کرد که به تهیه کنندگی محمدرضا مصباح در پروژه راهبردی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی تولید شده است.

اما قطعا کانون - که امروز نشان می‌دهد دغدغه گام برداشتن در عرصه سینمای با هویت دفاع مقدس و نشأت گرفته از فرهنگ انقلاب اسلامی را دارد - تا رسیدن به مسیری که آن را به گذشته درخشان این تشکل پیوند می‌زند، هنوز راه زیادی دارد.

تولید فیلم کوتاه در گستره جغرافیایی وسیع ایران زمین یکی از اتفاقات مهمی است که می‌تواند در رقابت با سایر تشکل‌ها  - به ویژه انجمن سینمای جوانان- به بخش سینمایی کانون قدرتی مضاعف و دوباره ببخشد، به ویژه آن که کانون همچون انجمن سینمای جوانان در سراسر ایران، دفتر دارد  واز سوی دیگر، سازوکار متفاوت فیلمسازی نسبت به دهه پنجاه، سبب شده تا در مقایسه با گذشته با دغدغه کم‌تری به تولید فیلم فکر کرد.

یک نمونه چشمگیر از همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تولید فیلم کوتاه در دوره گذشته جشنواره فیلم کودک و در بخش المپیاد فیلمسازی دیده شد و استفاده از ظرفیت کانون در کنار انجمن سینمای جوانان توانست به عیار کمی و کیفی این بخش از جشنواره کمک کند، همچنان که اخیرا «محمدرضا کریمی صارمی» معاون تولید کانون گفته بود: «کانون با برخورداری از پایگاه‌های گسترده ثابت و سیار در کشور، یکی از مراکزی‌ست که می‌تواند به ارتقای حوزه تولید فیلم کمک کند. ما بیش از چهل فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داریم که یکی از آنها فیلمسازی است و به خصوص در حوزه انیمیشن، پایگاه‌های ما در استان‌ها مجهز هستند. امیدواریم بتوانیم جریانی جدید به وجود بیاوریم تا نیروهای جوان و مستعد حضوری حرفه‌ای‌تر را تجربه کنند.»
در عین حال باید به این نکته هم توجه کرد که اگر قرار است کانون، بار دیگر خروجی‌هایی چون «عمو سیبیلو» و «سفر» از آثار بهرام بیضایی، «رهایی» اثر ناصر تقوایی،  «همسرایان»، «مسافر»، «تجربه»، «لباسی برای عروسی»، «نان و کوچه»، «دو راه حل برای یک مسأله»، «بهداشت دندان» و ... از آثار زنده‌یاد عباس کیارستمی، «اسب» و «پسر شرقی» از آثار مسعود کیمیایی، «هفت‌تیرهای چوبی» اثر زنده‌یاد شاپور قریب، «به ترتیب قد» و «زنگ اول زنگ دوم» اثر کیومرث پوراحمد و... یا آثار عبدالله علیمراد ابراهیم فروزش و... یا آثار کانونی مجید مجیدی و ایرج کریمی و مسعود جعفری جوزانی و ... را در تاریخ سینمای ایران به ثبت برساند (که البته کار ساده‌ای هم نیست) باید «تولید» را جدی بگیرد و دایره وسیع‌تری را در استفاده ازظرفیت هنرمندان مستعد جوان و حتی باتجربه ترسیم کند.

امید می‌رود موفقیت «یدو» ساخته مهدی جعفری - فیلمسازی که اتفاقا خود یک ریشه کانونی دارد و در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فیلم ساخته- سبب شود تا بخش سینمایی این تشکل قدیمی، باردیگر به شکلی واقعی و بی بدیل امضای «تولید کانون» را در سینمای ایران احیا کند ولو این که در پروژه‌های راهبردی مشترک تعریف شده باشد.

 

 

 

ارسال نظر