تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1157

ورود رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به دعوای ارشاد و تلویزیون

سینماآنلاین:رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در واکنش به مناقشه جدید ارشاد و صداوسیما اعلام کرد:«مدیران ارشاد و سازمان سینمایی می‌‌دانند از این به بعد دیگر مسیر اعطای مجوز محصولاتِ خانگی و نظارت محتوایی‌شان، از مسیر ارشاد و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه نمی‌گذرد».

دیگر مسیر اعطای مجوز محصولاتِ خانگی از وزارت ارشاد نمی‌گذرد

به گزارش سینماآنلاین؛ در حالیکه در یکی دو هفته اخیر منقاشه عجیبی بین وزارت ارشاد و صدا و سیما بر سر مدیریت محتوای فضای مجازی شکل گرفته و این تنش در یکی دو روز گذشته با اطلاعیه ساترا و پاسخ معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی به اوج رسید و همه منتظر اعلام موضع شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی هستند؛ ورود رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی ابعاد دیگری به دعوا بخشیده است.

براساس این گزارش،حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی که اخیرا با خبرگزاری تسنیم انجام داده با ورود به این ماجرا گفته است:«در چند مدت اخیر فضای محتوایی برخی از سریال‌های شبکه نمایش خانگی، به‌سمتی حرکت کرد که گویی هیچ نظارتی بر محتوایی که در این سریال‌ها پرداخته می‌شد، نبود. کار داشت به جایی می‌رسید که رسماً باید یک دستگاه دیگر را مأمور بررسی عملکرد ارشاد در اعطای مجوز به محصولات فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی می‌کردیم؛ چرا که ضوابط فرهنگی اسلامی ــ ایرانی در محصولات تولیدشده به‌راحتی نادیده گرفته می‌شد و این محتواها سنخیتی با "هنجارهای فرهنگی" و "سلامت فرهنگی جامعه" نداشت».

تکلیف روشن است؛ دیگر ارشاد در قبالِ محصولات خانگی مسئولیتی ندارد

این عامل و مجموعه عوامل دیگر همگی دست به دست هم داد تا این‌طور تشخیص داده شود که مسئولیت اعطای مجوز به‌عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر سازمان صداوسیما است و به‌نظرم تکلیف این مسئله کامل روشن شده است و مدیران ارشاد و سازمان سینمایی هم حتی می‌دانند که از این به بعد دیگر مسیر اعطای مجوز به محصولات شبکه نمایش خانگی و نظارت محتوایی بر این محصولات از مسیر ارشاد و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه، نمی‌گذرد و تصمیم‌گیری برای اعطای مجوز کاملاً در اختیار سازمان مقررات است.

اصرار مسئولان ارشاد بی‌فایده است

مسئولان ارشاد روزهایی که باید از طریق انجام رفتار مسئولانه در قبال محتوای شبکه نمایش خانگی، مانع از رواج ابتذال افسارگسیخته در این شبکه می‌شدند، مسئولیت خود را درست انجام ندادند؛ حالا که این مسئولیت به نهاد دیگری واگذار شده، اصرار بر اینکه همچنان خودشان مرجع صدور مجوز باشند، بی‌فایده است.

بعید نیست دوباره شاهد رواج عشق‌های مثلثی و حتی مربعی باشیم

اگر کار دوباره به ارشاد و سازمان سینمایی واگذار شود، بعید نیست مانند گذشته شاهد رواج عشق‌های مثلثی و یا حتی مربعی در سریالهای نمایش خانگی باشیم.

به گزارش سینماآنلاین، سخنان رئیس کمیسیون فرهنگی در خصوص ابعاد دعوای بین ارشاد و تلویزیون در حالی است که چندی پیش حسین انتظامی پس از مدت‌ها سکوت صراحتا در سخنان خود از نقش تعیین کننده "مراجع بالادستی" به عنوان مرجع حل اختلاف در این زمینه نام برد و مدعی شد در خصوص اختلافات بین ارشاد و تلویزیون در مدیریت محتوای فضای مجازی شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی نظر نهایی را صادر خواهند کرد و حال مشخص نیست آیا سخنان امروز حجت‌الاسلام آقا تهرانی به معنای پایان دعوا بین این دو نهاد فرهنگی خواهد بود یا همچنان این بازی «بِکِش بِکِش» ادامه خواهد داشت.

 

ارسال نظر