تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1141

دستوری برای ستاره شدن!

سینماآنلاین: امروز دومین سالمرگ غرت‌الله انتظامی است، اسطوره‌ای که معتقد بود:«هیچ دستوری برای ستاره شدن و ستاره ماندن وجود ندارد. باید دارای یک نگاه، یک حضور، جذابیتی آنی و چهره‌ای آشنا، حتی پیش از نخستین دیدار، بود. باید دارای یک دم، یک حس و تمام ویژگی‌هایی که لغت روح را معنی می‌کند».

به بهانه دومین سالمرگ اسطوره‌ای از کوچه‌های "سنگلج"

سینماآنلاین- کمال پورکاوه: عزت‌الله انتظامی جز معدود بازیگران سینمای ایران است که تا به حال  چندین و چند کتاب به قلم نویسنده های مختلف و در جهت شناخت مولفه های بازیگری او به چاپ رسیده است.

برای بازیگری که کارش را با حضور در تئاترهای کوچک و بزرگ محله سنگلج آغاز کرد ، حضور در فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی ، نقطه عطف بزرگی به شمار می آمد . فیلمی که با اتکا به حضور چشمگیر دیگر بازیگرانی چون جمشید مشایخی و علی نصیریان که همگی نوع دیگری از مکتب بازیگری را در سینمای آن سالها به نمایش گذاشتند ، باعث شد که تماشاگران با نوعی جدید از رفتار ، حرکات بدن  و بیان دیالوگها روبرو شوند که تا پیش از این در آثار تاثیر گرفته از سینمای هند وجود نداشت .

عزت الله انتظامی یک بازیگر صاحب سبک و بی بدیل در سینمای ایران بود که با اغلب کارگردان‌های برجسته سینمای ایران مثل داریوش مهرجویی، علی حاتمی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و محسن مخملباف کار کرد. انتظامی، بازیگر پرکاری بود و در کارنامهٔ سینمایی اش نام بیش از پنجاه فیلم دیده می‌شود. از میان فیلم‌هایی که بازی کرده بود، از بازیگری در فیلم‌های گاو داریوش مهرجویی، حاجی واشینگتن علی حاتمی و ناصرالدین شاه آکتور سینمای محسن مخملباف، به عنوان سخت‌ترین تجربه‌های بازیگری اش یاد می‌کرد. در فیلم رئالیستی و سیاه «دایره مینا»، در نقش سامری، یک دلال خون سودجو و فاسد ظاهر شد که با فروش خون آلودهٔ معتادها کاسبی می‌کرد؛ فیلمی که به خاطر رئالیسم انتقادی گزنده اش و هجو نظام پزشکی در ایران و برملا کردن فساد و تباهی اجتماعی در زمان شاه، توقیف شد و بعد از انقلاب به نمایش درآمد. در کمدی «اجاره نشین‌ها» نیز در نقش عباس آقا سوپرگوشت، مردی حریص و طماع، شخصیت متفاوتی ارائه کرد.

عزت الله انتظامی که به خاطر  شخصیت منحصر به فرد و کارنامه کاری پر بارش از طرف منتقدین به " آقای بازیگر " مشهور است ،  همکاری های خودش با داریوش مهرجویی  را یکی از لذتبخش ترین تجربه های کاری خود دانسته و این طور گفته بود که :" من یک نقش اول برای مهرجویی بازی کردم و بعد ۵ یا ۶ نقش کوتاه در دیگر آثارش داشتم و این کار را برای ادای دین به مهرجویی انجام دادم. نقش اول فیلم «گاو» را برعهده داشتم اما در دیگر آثار او مثل «آقای هالو»، «پستچی»، «دایره مینا» و ... نقش اول بازی نکردم"

کتاب شناخت نامهٔ عزت‌الله انتظامی باعنوان من عزتم، بچه سنگلج توسط نشر سخن در سال ۱۳۹۲ منتشر شد. در مقدمه این کتاب یادداشتی از ژان-کلود کریر، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی، با عنوان «عزت انتظامی: یک شمایل» به چشم می‌خورد که آورده‌است: "هیچ دستوری برای ستاره شدن و ستاره ماندن وجود ندارد. باید دارای یک نگاه، یک حضور، جذابیتی آنی و چهره‌ای آشنا، حتی پیش از نخستین دیدار، بود. باید دارای یک دم، یک حس و تمام ویژگی‌هایی که لغت روح را معنی می‌کند."

 

ارسال نظر