تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1131

«خروج» پس از اکران آنلاین در نمایش خانگی هم قاچاق شد!

سینماآنلاین: فیلم سینمایی «خروج» پس از آنکه آغازگر اکران آنلاین در سینمای ایران بود و چراغ «سینماماشین» را روشن کرد با پایان اکران آنلاین که البته با قاچاق نسخه آن نیز همراه بود به پرده سینماها رسید و حالا پس از فروشی ناامید کننده اکران در حالی راهی نمایش خانگی شده که در همین ابتدای راه دوباره قاچاق شد.

مگر یک فیلم چقدر ظرفیت قاچاق شدن دارد؟!

به گزارش خبرنگار سینما آنلاین؛ روز گذشته در همان ساعات اولیه اکران آنلاین فیلم «لتیان» که برای اولین بار در سامانه‌های وی او دی نظیر فیلیمو و نماوا عرضه شد شاهد موج گسترده قاچاق این فیلم بودیم. فیلمی که صاحبانش و سرمایه‌گذاران با وجود علم به مخاطرات موجود بدلیل شرایط بغرنج فعلی در سینما و مشخص نبودن هیچ افق روشنی برای سالن‌های سینمایی(حداقل تا پایان سال 99) ترجیح دادند فیلمشان اکران آنلاین شود که در سایه بی عملی نهادهای مرتبط این فیلم نیز به سرنوشت ده‌ها فیلم  دیگری که از ابتدای سال اکران آنلاین را برگزیدند دچار شد.

خروج

اما مورد فیلم «خروج» از همه آثار دیگر عجیب‌تر و قابل تامل‌تر است. بیستمین فیلم «ابراهیم حاتمی‌کیا» که خط شکن اکران آنلاین بود و به همین خاطر مورد تقدیر سینماگران و مدیران سینمایی قرار گرفت، در همان ساعات اولیه نسخه با کیفیت آن قاچاق شد و البته با پیگیری سازمان اوج برخی از کانال‌ها و سایت‌های منتشر کننده آن مسدود شدند، با راه‌اندازی «سینما ماشین» دوباره این فیلم خط شکن این حرکت جدید هم شد و با پایان اکران آنلاین در تصمیمی عجیب راهی سالن‌های خالی از تماشاگر سینماها شد.

حالا بعد از دو هفته اکران «خروج» در سالن‌های سینمایی و فروش عجیب تنها 10 میلیون تومانی، از صبح امروز 25 مرداد نسخه نمایش خانگی این فیلم عرضه شد و در اتفاقی قابل پیش‌بینی فیلمی که یکبار در هنگام اکران آنلاین نسخه قاچاق آن دست به دست چرخید دوباره و بلافاصله با عرضه نسخه خانگی نیز از سر کانال‌ها و سایت‌های عرضه غیرقانونی فیلم در آورد تا بار دیگر این سوال شکل بگیرد که واقعا کدام ارگان و نهاد متولی اصلی صیانت از سرمایه سینماگران ایرانی است؟

البته این مورد از زاویه‌ای دیگر نیز قابل بررسی است. وقتی در تیرماه و با بازگشایی مجدد سینماها «شنای پروانه» و «خوب بد جلف2» برای نجات گیشه ضربه خورده سینماها وارد چرخه اکران شدند، سرمایه‌گذاران فیلم «شنای پروانه» بعد از دو هفته وقتی دیدند هیچکدام وعده‌های ارشاد و شهرداری در حمایت از این فیلم عملی نشدند در تصمیمی منطقی ار ادامه اکران منصرف شدند و با توجه به قابل پیش‌بینی بودن  سرنوشت فیلم‌ها در اکران آنلاین تاکنون تن به این موضوع نداده‌اند که نشان از حساسیت بخش خصوصی نسبت به حافظت از سرمایه خود را دارد. این موضوع را مقایسه کنید با نحوه رفتار یک سرمایه‌گذار دولتی که به راحتی شرایط را برای قاچاق چندباره فیلمش فراهم می‌کند!

ارسال نظر