تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1120

تنها معجزه‌ای که در زندگی دیده‌ام

سینماآنلاین: فرزاد خوشدست خاطرنشان کرد: در دورانی هستیم که یک واکسن می‌تواند ما را نجات بدهد اما چطور می‌توانیم جامعه را از نظر فرهنگی و بزه نکردن واکسینه کنیم؟ فرهنگ باید بتواند روحمان را نجات بدهد.

فرزادخوشدست: جامعه نیازمند واکسن فرهنگی است

فرزاد خوشدست مطرح کرد:

پایان «خط باریک قرمز» تنها معجزه ای است که در زندگی دیده ام

کارگردان «خط باریک قرمز» معتقد است که پایان فیلم در حقیقت تنها معجزه‌ای است که در زندگی دیده‌ و برایش اتفاق افتاده است.

فرزاد خوشدست نویسنده و کارگردان «خط باریک قرمز» در گفتگو با برنامه «گیومه» رادیو نمایش درباره آزادی مهدی آخرین بازیگر نوجوان این فیلم که از حبس آزاد شد، گفت: اتفاق 15 مرداد اتفاق دومی بود که آخرین بازیگر نوجوان این فیلم اتفاق افتاد. برخی از دوستان قوه قضاییه فیلم ما را دیده بودند و ما یکی از جوایزی که در بخش جنبی جشنواره ملی فیلم فجر گرفتیم از سوی قوه قضاییه بود. در تیم داوری جشنواره قاضی محمد شهریاری معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی قوه قضاییه نیز حضور داشت و کار را دیده و متوجه شده بود به دلیل پنج ماه کار سایکودرامی که ما در این فیلم انجام داده بودیم به لحاظ شخصیتی و نوع نگاه تغییری در بچه‌ها ایجاد شده بود به همین دلیل قصد داشتند بدانند که سرنوشت بچه‌ها به کجا رسیده است.

وی ادامه داد: مهدی که یک سال و نیم از حبسش باقی مانده بود، آخرین بازیگر «خط باریک قرمز» بود که از زندان آزاد شد. وی زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد از زندان مرخصی گرفت و بیرون آمد. حدودا بعد از سه ماه مادر مهدی با من تماس گرفت و گفت بعد از دیگر نمی‌توانم فرزندم را به زندان پس بدهم. من از حکم عفو مهدی مطمئن نبودم و تصمیم گرفتم تا زمانی که این لطف قطعی نشده است چیزی به خانواده‌اش اعلام نکنم اما در نهایت قاضی محمد شهریاری به ما اعلام کرد که مهدی بخشیده شده است و ما هم در زمان آغاز اکران فیلم در کشور این خبر را اعلام کردیم.

کارگردان «خط باریک قرمز» درباره آزادی میلاد دیگر بازیگر این فیلم نیز عنوان کرد: در زمان اکران‌های جشنواره جهانی فیلم فجر بود که دوستان کانون اصلاح و تربیت به من گفتند حکم اعدام میلاد آمده است. خبر، خبر وحشتناکی برای ما بود چراکه ما این تغییر نگاه را در بچه‌ها دیده بودیم. میلاد پرونده بسیار سخت و پیچیده‌ای داشت اما ما به کمک آقای کریمی که وکیل بسیار خوبی است و در این قضیه هم بسیار به من کمک کرد، توانستیم مساله را از اعدام روی پرداخت دیه بیاوریم البته کار سختی بود چراکه در ابتدا دو شاکی پرونده رضایت نمی‌دادند. من، حسین شیخ و آقای کریمی 13 ماه کامل برای گرفتن رضایت وقت گذاشتیم که در نهایت میلاد اول خردادماه از زندان آزاد شد و به شکلی پایان «خط باریک قرمز» را هم تغییر داد. نسخه جدیدی که در حال حاضر اکران شده است با نسخه‌ای که سال 98 در جشنواره‌ ها نمایش داده شد و 19 کاندیداتوری و جوایز برای آن بدست آوردم کاملا متفاوت است.

خوشدست با اشاره به اینکه اتفاقی که در حال حاضر در این فیلم رقم خورده است به شکل تقریبا کلاسیکی در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد، گفت: متاسفانه در کشور ما هنوز این اتفاق به شکل درستی پایه‌گذاری نشده است. اساسا روش سایکودرام و درام تراپی می‌تواند افرادی را که دارای اختلالات و‌ کاستی های روحی روانی هستند و یا کاستی‌ها، خلاها و افسردگی‌هایی دارند، به یک تخلیه هیجانی برسانند برای اینکه بتوانند در جامعه به صورت نرمال زندگی کنند.

وی ادامه داد: من زمانی که برای جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک به استرالیا مهد روانشناسی رفته بودم آنجا یک نفر به من گفت که چرا لوکیشن سخت زندان را برای ساخت «خط باریک قرمز» انتخاب کردم؟ و من پاسخ دادم به دلیل آنکه احساس می‌کردم بچه‌های کانون اصلاح تربیت چون هنوز زیر سن قانونی 18 سال هستند خمیرمایه‌هایی برای تغییر کردن، عوض شدن و تبدیل شدن را دارند اما این اتفاق بسیار سخت و پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. به غیر از توماج دانش بهزادی که کاراکتر اصلی فیلم و مدرس تئاتر است، من از ۱۷ مشاور در زمینه روانشناسی، نمایشی، رفتارشناسی، جامعه شناسی و...مشورت می‌گرفتم که بتوانم به آن نقطه‌ای که می‌خواهم برسم.

نویسنده «خط باریک قرمز» تاکید کرد: واقعیت این است که در این راه ما مطمئن نبودیم به آن چیزی که نوشته بودیم، برسیم و فکر می‌کردیم که یک متن به صورت تئوری پشت میز نوشته شده است اما در عمل و در انتها با کمک همه دوستانی که پای کار بودند به یک معجزه رسیدیم. پایان فیلم در حقیقت برای من تنها معجزه‌ای است که در زندگی دیده‌ام و اتفاق افتاده است.

به گفته نویسنده «خط باریک قرمز»، کاراکتر فرهاد اصلانی و هنگام قاضیانی خودشان هستند و به عنوان کسانی که تجربه این کار را در ایران و خارج از کشور داشته‌اند وارد این فیلم شدند و حضور نمایشی ندارند.

خوشدست درباره شانس بزرگی که نصیب این فیلم شد، بیان کرد: من علاوه بر بهره بردن از دوستان مشاور در این فیلم یک شانس بزرگ دیگری نصیبم شد و آن این بود که همه این اتفاقات به شکل کاملا دراماتیک و بی نظیر با دوربین حرفه ای مرتضی پورصمدی در بستر مستند و نه داستانی ثبت شد.

وی درباره جوایز این فیلم مطرح کرد: اولین حضور ما در جشنواره جهانی فیلم فجر در سال 98 بود. باید تشکر کنم از رضا میرکریمی که در آن زمان به عنوان اولین حامی اکران پشت این فیلم ایستاد و از آن حمایت کرد. اولین جایزه ما مربوط به همین جشنواره است که در واقع جایزه نت برگ را دریافت کردیم.  بعد از آن به جشنواره بوسان و سپس به جشنواره آسیا پاسیفیک که در حقیقت اسکار آسیا و اقیانوسیه است و به قول دوستان راه را برای حضور فیلم در جشنواره‌های بهتر باز می‌کند جزو پنج فیلم نامزد شدیم. بعد از آن در جشنواره‌های داخلی مانند سینما حقیقت 4 جایزه بهترین فیلم هنروتجربه، بهترین فیلم با موضوع آسیب‌های اجتماعی، جایزه ویژه دبیر جشنواره و فیلمبرداری را گرفتیم و در سه رشته دیگر از جمله کارگردانی نامزد شدیم. در جشن خانه سینما کاندید بهترین فیلم شدیم و در جشن مستند نیز 4 کاندیداتوری داشتیم. همچنین در جشنواره ملی فیلم فجر نیز دو جایزه جنبی را دریافت کردیم.

کارگردان «خط باریک قرمز» درباره استقبال مخاطبان از این فیلم نیز عنوان کرد: اولین اکران این فیلم در جشنواره جهانی فیلم فجر آغاز بسیار خوبی را برای آن رقم زد. من تا به الان اکرانی نداشته‌ام که در انتهای فیلم کل سالن تشویق نکنند. در حقیقت می‌توانم بگویم از اکران این فیلم در جشنواره‌های داخلی و خارجی بسیار راضی بوده‌ام.

خوشدست خاطرنشان کرد: در دورانی هستیم که یک واکسن می‌تواند ما را نجات بدهد اما چطور می توانیم جامعه را از نظر فرهنگی و بزه نکردن واکسینه کنیم؟ فرهنگ باید بتواند روحمان را نجات بدهد. بچه‌هایی مانند میلاد و مهدی فقط نجات فیزیکی برایشان اتفاق نیفتاد بلکه خودشان در این پروسه تلاش کردند به لحاظ روحی و روانی نیز نجات پیدا کنند. این نجات باید به مرور زمان اتفاق بیفتد. من خواهش می‌کنم از مسئولانی که فقط پشت تریبون‌ها اعلام می‌کنند که می‌خواهند به کاهش جمعیت کیفری جرم و رشد جامعه کمک کنند، این فیلم را تماشا کنند. من از ریاست سازمان صداوسیما عبدالعلی علی عسگری و معاونت سیما مرتضی میرباقری تقاضا دارم که از این فیلم حمایت کنند و آن را ببینند. هرچند که باید از همه فیلم‌ها حمایت شود اما در حال حاضر این فیلم نیاز دارد به اینکه تیزرهایش از تلویزیون پخش شود و صحبت و بحث درباره آن اتفاق بیفتد تا لایه‌های مختلف جامعه با این موضوع آشنا شوند.

وی در پایان اظهار کرد: یک مسئول و مدیر اگر واقعا دنبال این است که در کشور کاهش جمعیت کیفری و جرم اتفاق بیفتد و بنیان خانواده حفظ شود این فیلم را باید ببیند تا متوجه شود چه اتفاقی در این فیلم رخ داده است. سال 98 اتفاقات خوبی برای فیلم رخ داد اما متاسفانه زمانی فیلم اکران شده است که در دوران کرونا به سر می‌بریم وگرنه در زمان اکران خود که نوروز ۹۹ بود و باتوجه به افتخاراتی که کسب کرده است، می‌توانست یک جریان خوبی را ایجاد کند. در هر حال امیدوارم تماشاچیان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فیلم را ببینند و با اتفاقی که در فیلم افتاده است، آشنا بشوند.

 

ارسال نظر