تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1103

از شوق آن روزها تا تلاطم این روزها...

سینماآنلاین: هفت سال پس از بازگشایی خانه سینما، جامعه اصناف سینمای ایران به وضعیت متفاوتی دچار شده است و آنچه جای خالی آن حس می‌شود، «اتحاد» و «انسجام» است!

خانه سینما؛ هفت سال پس از بازگشایی

به گزارش سینماآنلاین، صبح چهارشنبه مورخ ۱۴ دی ماه سال ۱۳۹۰ سید محمد حسینی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت از انحلال خانه سینما به‌طور رسمی خبر داد. وی گفت: با توجه به تخلفاتی که خانه سینما انجام داده، هیئت نظارت بر مراکز فرهنگی، انحلال این تشکل را اعلام کرده که کاملاً مطابق قانون است. محمد مهدی عسگرپور، مدیر عامل آن روزهای خانه سینما، قبلاً گفته بود که موضوع انحلال خانه سینما را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری می‌کند. او که در نشستی خبری در تالار خانه سینما سخن می‌گفت عنوان کرد: "در این دو سه سال اتهامات و هوچی‌گری‌هایی به راه انداختند و همیشه نتیجه وزن‌کشی‌ها مشخص بوده و بارها اتفاق افتاده است اما بی‌تدبیری در جایی به اوج می‌رسد که در این روزگار شکایت صورت گرفته‌است اما تا زمان دادگاه هم صبر نمی‌کنند. من همیشه برای شأن مسئولان حرمت قایل بودم اما گویا نمی‌خواهند حرمتی قایل باشیم. جمال خندان کوچکی، وکیل خانه سینما، نیز در این باره گفت: «وزارت ارشاد در نامه خود به قانون ماده واحده مربوط به تعطیل موسسات و واحدهای آموزشی و فرهنگی که بدون مجوز قانونی دائر می‌شوند استناد کرده و بیان کرده خانه سینما تشریفات قانونی مربوط به تأسیس موسسات فرهنگی و هنری را طی نکرده است. فعالیت خانه سینما بدون مجوز قانونی نیست بلکه با دریافت مجوز قانونی از اداره ثبت شرکت‌های قوه قضائیه و انتشار این مجوز در روزنامه رسمی کشور است، لذا اصولاً استناد به قانون یادشده در خصوص خانه سینما مصداق ندارد.»

سید محمد بهشتی شیرازی از اعضای هیئت مؤسس خانه سینمای ایران نیز گفت:" وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان انحلال تشکل صنفی سینماگران را ندارد. جمعی از هنرمندان و اعضای خانه سینما نظیر مجید مجیدی، منوچهر محمدی، کمال تبریزی، علیرضا خمسه، رضا کیانیان، تهمینه میلانی، داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی، حمید فرخ‌نژاد، رخشان بنی اعتماد، داوود رشیدی، محمدرضا هنرمند، صالح دلدم، ابراهیم حاتمی‌کیا، مجتبی راعی، حسن برزیده، سیدرضا میرکریمی و احمد رضا درویش نیز در بیانیه‌هایی با انحلال خانه سینما مخالفت کردند. محمود احمدی‌نژاد در تاریخ شانزدهم تیرماه سال ۹۲ در نامه‌ای به جواد شمقدری (رئیس سازمان سینمایی ایران) دستور لغو انحلال خانه سینما و بازگشایی آن را ابلاغ کرد. اما جواد شمقدری با ممکن ندانستن این درخواست در دولت دهم، جواب منفی به درخواست رئیس جمهور وقت داد. اما پس از چند روز وزارت فرهنگ خبر از تأسیس خانه سینمای۲ خبر داد این نهاد بر خلاف خانه سینما یک نهاد کاملاً دولتی بود که موجب اعتراضات گسترده‌ای از طرف مردم و سینماگران به این تصمیم شد.

photo_2020-08-11_13-55-21

photo_2020-08-11_13-54-13

خانه سینما پس از تقریباً دو سال تعطیلی هم‌زمان با روز ملی سینما و با حضور گروهی از اعضای این نهاد صنفی ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ بر اساس حکمی از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت حسن روحانی بازگشایی شد. اتفاق که آن روزها، شور و شوقی مضاعف را در اهالی سینمای ایران برانگیخت و جمعیت چشمگیر روز بازگشایی، خاطره اعتراض تاریخی سینماگران را جلوی درهای بسته خانه سینما را زنده کرد. و البته این بار، این حضور، به رنگ تفاهم و دلخوشی بود.
هفت سال از روز بازگشایی خانه سینما گذشته و این روزها، حال و هوای خانه سینما، به آن دو سال تعطیلی بیش‌تر نزدیک شده است. در این سال‌ها، خانه سینما از شور و حال گذشته خود بسیار فاصله گرفت و درگیری‌های ثبتی، حاشیه‌های خانه را پررنگ‌تر از متن آن ساخت.

روز گذشته انتخابات هیأت مدیره خانه سینما در شرایطی برگزار شد که  14 صنف بر اساس قواعد وضع شده شناسه داشتند و می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند و نمایندگان 8 صنف به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب شدند. این در حالی است که خانه سینما 31 صنف دارد و از این میان 20 صنف شناسه از وزارت کار دارند و کمتر از نصف صنوف در این انتخابات حضور داشتند.

برخورداری از شناسه کارگری از وزارت کار یعنی ادامه همان ماجرایی که 9 سال پیش به تعطیلی خانه سینما انجامید و حالا آتش این «سیاست» دوباره و به شکلی دیگر زبانه کشیده است و آنچه جای خالی آن حس می‌شود، «اتحاد» و «انسجام» است!

ارسال نظر