تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1101

هیات مدیره جدید در ساختمان بهار

سینماآنلاین:رییس هیات مدیره خانه سینما جزئیاتی را از انتخابات امروز 20 مرداد ماه خانه سینما تشریح و تاکید کرد: اگرچه بخاطر شیوع کرونا در شرایط عادی برای برگزاری مجمع و انتخابات نیستیم اما از فردا یک هیات مدیره جدید خانه سینما را در دست می‌گیرد.

چرا نیمی از صنوف در انتخابات خانه سینما شرکت نکردند؟

به گزارش سینماآنلاین؛ همایون اسعدیان در گفت‌وگویی با ایسنا درباره انتخابات هیات مدیره خانه سینما که امروز - دوشنبه، ۲۰ مردادماه - برگزار می‌شود، بیان کرد: قرار بود انتخابات در سالن بنیاد سینمایی فارابی انجام شود اما در فضای باز این مجموعه برگزار خواهد شد تا مخالفتی از سوی استانداری نداشته باشیم. در حال حاضر هم کاندیداها و صنوفی که می‌توانند رأی دهند، مشخص هستند بنابراین هیات مدیره جدید از فردا کار خود را شروع می‌کند.

او افزود: انتخابات امروز طبق اساسنامه دوره قبل برگزار می‌شود، گزارش مالی و گزارش بازرس و گزارش هیات مدیره برای همه صنوف ارسال شده است و آن‌ها را در اختیار دارند، اما اگر سوال یا موردی باشد می‌توانند امروز مطرح کنند، چون به هر حال باید بپذیریم در شرایط نرمال برای برگزاری جلسه‌ای به روال قبل نیستیم و امکان اینکه مثلاً سه ماه دیگر مجمع را به تاخیر بیندازیم هم وجود ندارد. این قضیه فرسایشی شده و از آنجا که ناظر انتخابات به جهت حقوقی، وزارت ارشاد است با توافق ناظر ممکن است از پاره‌ای مسائل عدول کنیم تا اصل قضیه حفظ شود. با این حال نکته مهم این است که گزارش‌ها ارائه شده و در اختیار صنف‌ها است.

اسعدیان درباره برخی اعتراض‌ها که در رسانه‌ها نسبت به کاندیداها، حضور صنف‌ها و محدودیت تعداد افراد برای شرکت در انتخابات مطرح شده است، گفت: برای انتخابات ۲۰ صنف شناسه دارند که می توانند کاندیدا شوند و رای دهند. در حال حاضر از میان این تعداد، 14 صنف نامزد شده‌اند که عمدتاً از میان صنوف کارگری هستند و فقط صنف پخش‌کنندگان کارفرما است و کانون کارگردانان که به تازگی کارفرمایی شده است.

او با اشاره به صنف دستیاران کارگردان، عکاسان و مدیران تدارکات به عنوان برخی از صنوفی که برای انتخابات نامزد شده‌اند، ادامه داد: ما برای شرکت در انتخابات حضور افراد را محدود نکردیم، بلکه خواهش کردیم با توجه به شرایط خاصی که در آن هستیم آن تعداد حداقلی که اساسنامه می‌گوید یعنی دو نفر را رعایت کنیم و به این ترتیب امروز حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر در فضای باز بنیاد فارابی حضور خواهند داشت تا مشکلی پیش نیاید.

وی اضافه کرد: در خانه سینما 31 صنف داریم که برخی با وجود طی کردن مراحل ثبت در وزارت کار، هنوز شناسه را دریافت نکرده‌اند و برخی هم در شرف انجام دادن و پیگیری مراحل ثبت هستند به همین دلیل دریافت شناسه کمی زمان‌ می‌برد  ولی از آنجا که این هیات مدیره در حال حاضر سه سال و ۷ ماه است که سر کار بوده و ۱۷ ماه هم بیش از موعدی که قرار بود فعالیت کرده است - هر چند این 17 ماه با مجوز مجمع عمومی بوده - ولی ما به هیچ عنوان صلاح نمی بینیم که این وضعیت ادامه پیدا کند و وضعیت حقوقی خانه‌ سینما همچنان مورد تردید باشد. باید هر چه زودتر هیات مدیره جدید انتخاب شود تا کارهای حقوقی ثبت خانه سینما را پیگیری کند.

اسعدیان درباره اینکه آیا کم بودن تعداد صنف‌های مجاز به نامزد شدن و شرکت در انتخابات نسبت به تعداد کامل صنوف باعث نارضایتی و مخدوش دانستن انتخابات از طرف آن‌ها نیست؟ گفت: تمام این روال طبق صورتجلسه‌ای است که با وزارت ارشاد امضا شده و بخش حقوقی این وزارتخانه تاکید کرده برای اینکه خللی در مسیر حقوقی ثبت و فعالیت خانه‌ سینما ایجاد نشود، صنوفی می‌توانند کاندیدا شوند و رای دهند که حتما شناسه دریافت کرده باشند. از میان کسانی هم که هنوز شناسه ندارند فقط دو، سه نفر از دوستان انتقاداتی داشتند که در این باره باید اشاره کنم مثلاً صنف آهنگسازان اساساً مخالف ثبت در وزارت کار است و هیچ اقدامی هم نکرده است. طبیعتا یک صنف نمی‌تواند برای کلیت خانه ‌سینما تصمیم‌گیری کند ولی از آن طرف صنف جلوه‌های ویژه بصری که قبلا مشکل ثبت در وزارت کار را داشتند و الان حل شده، اعلام کردند که با شیوه امروز برگزاری انتخابات خانه سینما مشکلی ندارند و درواقع ترجیح این است که کارِ خانه سینما پیش برود و منافع کلان خانه را در نظر می‌گیرند.

انتخاب اعضای جدید هیات ‌مدیره خانه سینما

 این انتخابات از ساعت ۱۶ امروز ـ دوشنبه ۲۰ مردادماه ـ در محوطه باز بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد که در آن اعضای اصلی و علی‌البدل هییٔت‌مدیره و بازرس با رای نمایندگان صنوف انتخاب شدند.

1224085_824

به این ترتیب، طبق اعلام همایون اسعدیان، رییس پیشین هییٔت‌مدیره، این افراد به عنوان اعضای جدید انتخاب شده‌اند:

هییٔت مدیره (اعضای اصلی): علیرضا نجف‌زاده ( از انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان) ، روانبخش صادقی ( ازانجمن صنفی انیمیشن)، پژمان مظاهری‌پور ( از انجمن صنفی کارگردانان مستند)، محمدعلی نجفی (از انجمن صنفی کارگردانان)، بهمن اردلان ( از انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران)، آتیلا پسیانی ( از انجمن صنفی بازیگران)، علی قایٔم‌مقامی ( از انجمن صنفی مدیران تولید).

در میان لیست اسامی انتخاب شده کامران ملکی، روانبخش صادقی و علی قایٔم مقامی در هیات مدیره قبلی هم بودند و مجددا انتخاب شدند.

اعضای علی‌البدل: علی نیک‌رفتار و مرتضی شایسته

بازرس اصلی: کامران ملکی ( از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی)

بازرس علی‌البدل:  مسعود شریفی‌کیا.

ارسال نظر